ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW: otoczymy rodziny górników, którzy zginęli w Zofiówce, należytą opieką
16.05.2018r. 13:45 16.05.2018r. 11:55

Jastrzębska Spółka Węglowa otoczy rodziny pięciu górników, którzy zginęli wskutek wstrząsu w kopalni Zofiówka, należytą opieką - zapewnił w środę prezes JSW Daniel Ozon. Podziękował też ponad 2,5 tys. osób zaangażowanych w akcję ratowniczą po wypadku.

Do wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło 5 maja br. W jego efekcie śmierć poniosło pięciu górników; dwóch udało się uratować jeszcze pierwszego dnia. Ciało ostatniego z poszukiwanych pracowników ratownicy znaleźli w nocy z wtorku na środę, w jedenastej dobie akcji ratowniczej; następnie przetransportowali je na powierzchnię.

Dotychczasowy przebieg akcji ratowniczej podsumowali podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dyrekcji kopalni przedstawiciele zarządu JSW, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejszej nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - mówił Ozon.

Podkreślił, że przyczyną tej tragedii był niespotykany dotąd w jastrzębskich kopalniach wstrząs o sile tak dużej, że został odnotowany w stacjach sejsmologicznych oddalonych o 1 tys. km.

"Odeszli od nas nasi koledzy, bracia górnicy, mężowie, ojcowie, synowie. Solidaryzujemy się ze wszystkimi rodzinami. Jesteśmy z wami. Nie ma słów, by przekazać ten ból, smutek, cierpienie - nie zostawimy was, jesteście z nami. (...) Chciałbym przekazać na ręce wszystkich rodzin i bliskich wyrazy najgłębszych, najszczerszych kondolencji. Jastrzębska Spółka Węglowa otoczy was należytą opieką" - zadeklarował.

Jednocześnie wyraził podziw "dla heroizmu dwóch uratowanych górników". "Nie boję się dziś użyć słowa: +cud+, bo proszę państwa, to był cud. Ich determinacja, zimna krew, jaką zachowali, intuicja górnicza, wiedza, ale przede wszystkim ogromne szczęście spowodowały, że są z nami" - zaznaczył Ozon.

"5 maja - dla nich to będą zawsze w kolejnych latach ich nowe urodziny. To, co przeżyli na dole, czołgając się przez ponad pół kilometra w ekstremalnych warunkach sprawiło, że każdy z nich ma swojego nowego brata" - dodał.

Prezes JSW dziękował też wszystkim osobom, które uczestniczyły bądź pomagały w akcji ratowniczej. "To jest ponad 2,5 tys. osób, które bezpośrednio i pośrednio brały udział w tej akcji. Szczególne podziękowania dla zastępów ratowników z całego woj. śląskiego. Oni w niezłomny sposób przez 24 godziny na dobę, przez 11 dni, narażając swoje życie pracowali na dole, aby uwolnić uwięzionych górników" - mówił.

Dziękował również zespołowi, który prowadził akcję, przedstawicielom nadzoru górniczego, osobom pośrednio zaangażowanym; wszystkim, którzy wspierali uczestników akcji "myślami, dobrą energią", a także mediom - jak ocenił - "za rzetelny przekaz tych tragicznych zdarzeń i uszanowanie rodzin".

Słowa współczucia i kondolencji skierował też do rodzin górników, którzy zginęli wskutek wstrząsu, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podziękował następnie ratownikom biorącym udział w akcji ratowniczej - jak ocenił - za "ich bezdyskusyjny heroizm".

"Niejeden z nas, jakby usłyszał, co przed nim, jeśli chodzi o akcję ratowniczą, pewnie miałby miękkie nogi. A ci mężczyźni podejmowali decyzje, szli i ratowali. Za to wielkie uznanie" - mówił wiceminister. Podziękował również kierującym akcją ratowniczą - także m.in. za objęcie od jej początku opieką rodzin poszukiwanych, zapewnienie im warunków w czasie akcji, a także kierowanie do nich informacji w pierwszej kolejności.
O bólu i współczuciu rodzinom, a także uznaniu dla ratowników, mówił również w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Tak, jak dużo poświęcamy kondolencjom, tak warto powiedzieć, że ta akcja była również udana. Dwa ludzkie życie zostały uratowane. To najbardziej optymistyczna informacja i wiedza z prowadzonej akcji" - zaznaczył.

Jak poinformował wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych Tomasz Śledź, w środę w rejonie akcji ratowniczej trwało wywożenie specjalistycznego sprzętu; następnie ratownicy zamkną ten rejon, budując dwie tamy bezpieczeństwa: na wlocie do chodnika H-10 oraz na wylocie z pochylni H-2.

"Po wybudowaniu tych tam rejon będzie zaizolowany i akcję zakończymy" - zasygnalizował Śledź. "Okres zamknięcia całego rejonu i zakończenie akcji ratowniczej przewidujemy do niedzieli. Budowa tam również będzie odbywała się na zasadach akcji ratowniczej, ponieważ w dalszym ciągu jest tam dopływ metanu; jego stężenia mogą wzrosnąć" - wyjaśnił.

Podczas akcji ratowniczej, prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, ratownicy zmagali się m.in. z metanem, a także wodą, która zalała zniszczone wyrobiska, blokującymi drogę fragmentami zniszczonych konstrukcji i urządzeń oraz wysoką temperaturą. Przedstawiciele JSW już po kilku dni akcji uznali ją za najtrudniejszą w historii tej firmy.

Wsparcie pracującym w Zofiówce ratownikom oferowało i zapewniło wiele instytucji, służb i prywatnych osób; do poszukiwań wykorzystano np. psy szkolone do pracy w wodzie, gruzowiskach oraz zawałach - to one wskazywały tropy poszukiwanych górników w ostatnich dniach akcji. Wcześniej m.in. podwodne drony do penetracji zalewiska oferowała Marynarka Wojenna.

W środę rano premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Premier, który jeszcze pierwszego dnia akcji był w kopalni, a także odwiedził w szpitali rannych górników (następnego dnia w Zofiówce i szpitalu był również prezydent Andrzej Duda), podziękował w środę ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

W poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman ogłosiła w mieście 7-dniową żałobę w związku z tragedią w Zofiówce. Również prezes JSW Daniel Ozon ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW.

O zaniechanie - na znak żałoby - organizacji w czwartek imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie woj. śląskiego zaapelował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który polecił też działającym w regionie organom administracji rządowej opuścić w czwartek do połowy masztu flagi państwowe.

W ub. poniedziałek prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach powołał komisję wyjaśniającą okoliczności wypadku, w skład której weszli głównie naukowcy i przedstawiciele nadzoru górniczego. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w środę. Raport z prac ma być gotowy do 10 sierpnia.

W odrębnym postępowaniu Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku bada m.in. czy roboty przed wstrząsem w kopalni były prowadzone zgodnie z dokumentacją, określającą warunki i rygory prowadzenia tych prac.

Niezależnie śledztwo w sprawie wypadku prowadzi gliwicka prokuratura, która sprawdza, czy mogło dojść do nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach - przy działaniu w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych - czego skutkiem jest śmierć i uszczerbek na zdrowiu. Drugi sprawdzany wątek dotyczy możliwości nieumyślnego niedopełnienia obowiązków w zakresie bhp.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE