ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzy filary walki ze smogiem: finansowanie, legislacja, świadomość społeczna
16.05.2018r. 12:25

Ponad 37 mld zł - to wartość zrealizowanych od 1996 r. przedsięwzięć ekologicznych, na które Bank Ochrony Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie udzieliły kredytów; 68 proc. z nich to inwestycje mające wpływ na poprawę jakości powietrza. Finansowanie inwestycji to - obok legislacji i budowania świadomości społecznej - jeden z trzech filarów skutecznej walki ze smogiem - potwierdzili uczestnicy panelu "Smog - problem społeczny i gospodarczy" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak podkreślił w trakcie dyskusji prezes BOŚ Bank, Bogusław Białowąs, ważne jest współdziałanie tych trzech elementów. "Bez właściwej świadomości w społeczeństwie, dysponując nawet dużymi środkami finansowymi, nie będziemy w stanie wpłynąć w sposób optymalny na poprawę jakości powietrza w Polsce" - oświadczył.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, wskazał na konieczność dotarcia z informacją do ludzi, bowiem "w dużej mierze nie zdają sobie sprawy, że to oni sami produkują smog i zatruwają przede wszystkim siebie i swoją rodzinę, a dopiero później sąsiada". "Pracujemy nad tym, organizujemy liczne spotkania, prowadzimy kampanie informacyjne; docieramy do coraz większej ilości osób" - zaznaczył.

W ocenie wiceprezesa NFOŚiGW, Artura Michalskiego, problemem jest wykorzystywanie w wielu miejscowościach w Polsce jako opału mułów i flotokoncentratów - to produkty odzyskiwane z kopalnianego błota i wody, których spalanie jest bardzo toksyczne. Niestety produkty te są legalnie sprzedawane w składach paliw, ponieważ w Polsce nie ma regulacji certyfikujących paliwa. Już niedługo to się na szczęście zmieni.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" podkreślił w trakcie panelu, że "absolutnym celem rządu jest wprowadzenie do końca tego roku przepisów, które będą regulowały standardy paliw stałych". Woźny dodał, iż projekt ustawy w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Ustawa wprowadzi dwa ważne narzędzia przydatne w walce ze smogiem: bezwzględnie zakaże stosowania mułów i flotokoncentratów w paleniskach domowych i wprowadzi świadectwo jakości paliwa stałego.
O tym, jak istotna jest wiedza, mówił Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. "Niestety, ludziom czasem łatwiej jest spalać, np. stare meble, bo odbiór odpadów nie zawsze jest dobrze zorganizowany" - zaznaczył. Dodał, że Ministerstwo planuje zorganizowanie w najbliższych miesiącach ok. 2,5 tys. spotkań na ten temat, na których również specjaliści powiedzą jak modernizować budynki, by unikać strat ciepła.

Finansowanie termomodernizacji, wymiany pieców na nowoczesne urządzenia może zagwarantować właśnie BOŚ. Prezes Białowąs podkreślił, że oferta jest kierowana do szerokiej grupy odbiorców, nie tylko jednostek samorządu terytorialnego, również osób fizycznych, np. właścicieli domów jednorodzinnych. "Bank bierze na siebie całe ryzyko przeprowadzenia przedsięwzięcia. Mamy świetnych specjalistów - między innymi inżynierów ekologów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i nie boją się takich wyzwań. Mamy też unikalną w skali rynku metodę oceny zdolności kredytowej tego typu przedsięwzięć - tłumaczył. - Całe ryzyko związane z procesem finansowania jest po stronie banku, a wypłata dotacji następuje, gdy przedsięwzięcie jest już zrealizowane" - wyjaśnił.

Jak poinformował Kamil Wyszkowski, dyrektor Global Compact w Polsce, z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że smog jest przyczyną ogromnej liczby zgonów na całym świecie. "7 mln ofiar rocznie na świecie, 500 tys. w Europie, ok. 48 tys. osób w Polsce, nie wliczając w to osób ciężko i przewlekle chorych z tego powodu - oto dane z raportu" - powiedział Wyszkowski. Zaznaczył jednocześnie, że dostrzega dużą zmianę w podejściu do tego problemu ze strony rządu i samorządów. "Dobrze, że widać chęć współpracy samorządów z władzami centralnymi w tej sprawie" - podkreślił. Zaapelował, by myśleć o smogu jako problemie, nad którym trzeba pracować ponad podziałami politycznymi.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE