ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Systemy power-to-gas mogą być kluczem do rozwiązania problemu magazynowania energii
18.05.2018r. 13:42

Według niedawno opublikowanego raportu brytyjskiego Institution of Mechanical Engineers systemy power-to-gas z wykorzystaniem wodoru mogą być kluczem do rozwiązania problemu magazynowania energii i połączenia różnych typów odnawialnych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym - czytamy w BiznesAlert.pl.

W systemach typu power-to-gas nadmiarowa energia elektryczna jest użyta do wytworzenia gazu (zwykle wodoru produkowanego z wody w procesie elektrolizy), który następnie jest wtłoczony do istniejącego systemu rurociągów gazowych. W ten sposób gaz (i zawartą w nim energię pierwotną) możemy wykorzystać później, przesłać w inne miejsce lub wykorzystać w transporcie.

Eksperci z IoME zwracają uwagę, iż power-to-gas w kontekście całej gospodarki i redukcji emisji gazów cieplarnianych może być lepszą technologią magazynowania energii od najpopularniejszych dziś baterii litowo-jonowych. Wodór jest paliwem czystym i elastycznym, mogącym mieć szerokie zastosowanie w energetyce i przemyśle (od spalania, przez użycie w ogniwach paliwowych, po przetworzenie w metan). Dodatkowo długoterminowe magazynowanie w formie wodoru jest efektywniejsze niż w bateriach z powodu braku procesu samorozładowania.

Głównymi problemami w rozwoju baterii litowo-jonowych są ich ograniczona liczba cykli ładowania oraz wykorzystanie do ich budowy metali ziem rzadkich. Jak możemy wyczytać w raporcie, zasoby kobaltu mogą nie pokryć zapotrzebowania, jakie wywołałby np. wzrost elektromobilności, a pozyskiwanie litu z Ameryki Południowej wraz z wzrostem popytu może okazać się coraz droższe. Do tego, obecnie jedynie 5% baterii jest poddawanych recyklingowi, co podważa sensowność ich wykorzystania w zrównoważonej, przyjaznej środowisku gospodarce.
Zwiększenie wykorzystania wodoru i zastąpienie nim powszechnie używanego gazu ziemnego może doprowadzić do dekarbonizacji. Wodór może być wtłaczany w małych stężeniach do obecnie używanej sieci gazowej, lub być używany w urządzeniach gazowych w dowolnej mieszance z metanem. Mogłoby to doprowadzić do znaczącego wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w ogrzewnictwie. Jak podkreślają w raporcie eksperci, do wdrożenia systemów power-to-gas może być użyta obecnie istniejąca sieć gazowa, mogąca do pewnego stopnia działać nawet jako magazyn wodoru.

Raport Institution of Mechanical Engineers zawiera także wskazówki, w jaki sposób można promować i wprowadzać systemy power-to-gas, przy użyciu obecnej infrastruktury gazowej, rozwoju badań naukowych oraz współpracy sektora publicznego z prywatnym - czytamy w BiznesAlert.pl.
Imeche.org/Energy Storage News , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: bus 18.05.2018r. 14:04
Niemcy już to dawno zrozumieli i mają już wiele istalacji power to gas. Sam widziałem taką istalację koło Prenzlau... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jarek 18.05.2018r. 15:42
Pod koniec 2016 roku mój niemiecki znajomy powiedział:"... że Niemcy potrzebują: 2x więcej wiatraków, 3x więcej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 21-05-2018r. 08:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekonomista 18.05.2018r. 22:15
Gdyby wziąć prosty kalkulator, to lepiej ekonomicznie i ekologicznie jest zredukować produkcję z wiatraków i PV kiedy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-05-2018r. 08:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE