ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozpoczął pracę komitet sterujący Programu dla Śląska
21.05.2018r. 18:31

Rządowemu programowi Czyste powietrze poświęcono w poniedziałek pierwsze posiedzenie komitetu sterującego Programu dla Śląska. Komitet ma monitorować i koordynować realizację tego jednego z regionalnych komponentów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ogłoszony pod koniec ub. roku Program dla Śląska zawiera zestaw działań inwestycyjnych i miękkich. Został przygotowany jako pierwszy program w polityce regionalnej rządu, będący jednocześnie narzędziem koordynującym krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach.

Zarządzanie i realizacja Programu dla Śląska ma opierać się o: podkomitet ds. Programu przy ministrze rozwoju (działa od marca br.), komitet sterujący przy wojewodzie śląskim (spotkał się po raz pierwszy w poniedziałek), Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (organ opiniodawczo-doradczy) i Polski Fundusz Rozwoju (punkt konsultacyjny).

Komitet sterujący powołał zarządzeniem z połowy kwietnia br. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przewodniczy także jego pracom. Zgodnie z zarządzeniem w skład komitetu wchodzą też przedstawiciele ministerstwa właściwego ds. rozwoju regionalnego, marszałka woj. śląskiego, Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, regionu śląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, gościem przeprowadzonego tego dnia pierwszego posiedzeniu komitetu był pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. Woźny już wcześniej m.in. zainicjował spotkania z samorządowcami z dziesięciu miast, dla których w ramach programu Czyste Powietrze przygotowane mają zostać pilotażowe indywidualne programy antysmogowe.

Chodzi o miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, umieszczone w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Osiem z tych miast znajduje się w woj. śląskim. W połowie kwietnia Woźny rozmawiał już na ten temat z władzami Katowic, Rybnika oraz Zabrza. Teraz według Kucharzewskiej w regionie zostały mu jeszcze spotkania z władzami Sosnowca oraz Tychów.

Jak relacjonowała rzeczniczka wojewody, pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze m.in. akcentował w poniedziałek potrzebę wypracowania modelu koordynacji niezależnych obecnie od siebie działań antysmogowych - wdrażanych przez różne instytucje czy organizacje i finansowanych z wielu różnych źródeł.

Zgodził się z nim uczestniczący w poniedziałkowym posiedzeniu komitetu sterującego wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka (członek podkomitet ds. Programu dla Śląska przy ministrze rozwoju). "Potrzeba tej współpracy" - powiedział w rozmowie z PAP. "Z jednej strony uznania (związanych z czystym powietrzem - PAP) działań, które prowadzą samorządy, a jest ich naprawdę wiele. A z drugiej strony - koordynacji i współpracy wszystkich zainteresowanych stron" - uściślił.
Gramatyka na posiedzeniu komitetu m.in. prezentował założenia uchwały antysmogowej woj. śląskiego, dotychczasowe działania antysmogowe samorządu województwa, a także możliwości finansowania przedsięwzięć w tym zakresie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - łącznie z już zawartymi umowami (m.in. 190 umów na projekty z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł i kogeneracji o łącznej wartości 400 mln zł).

Wicemarszałek woj. śląskiego zasygnalizował m.in., że w finalizowanych negocjacjach z Komisją Europejską, związanych z przeglądami realizacji programów operacyjnych, być może władzom tego regionu uda się uzyskać możliwość finansowania z RPO dopłat do wymian kotłów (z planowaną alokacją 43,2 mln euro - w ramach przedsięwzięcia "Catching-up regions", przy którym woj. śląskie współpracuje z woj. małopolskim).

Gramatyka przyznał też, że najprawdopodobniej niemożliwe będzie finansowanie z tego źródła dodatków mieszkaniowych do ogrzewania - dobrymi paliwami - dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym (w samorządzie woj. śląskiego powstał pomysł, aby na ten cel przeznaczyć z dostępnych w Europejskim Funduszu Społecznym środków na włączenie społeczne ok. 15 mln euro).

Zgodnie z zarządzeniem wojewody śląskiego posiedzenia komitetu sterującego powinny odbywać się co najmniej raz na kwartał. W pierwszym posiedzeniu, obok Wieczorka, uczestniczyli: członek zarządu GZM Karolina Wadowska, specjalista w gabinecie marszałka Jacek Brzezinka, wicedyrektor departamentu strategii rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Daniel Baliński, wiceprezes KSSE Barbara Piontek, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, członek WRDS Marek Zychla oraz dyrektor ds. sektora produkcyjnego i wydobywczego w BGK Łukasz Jasiński.

Program dla Śląska przedstawił w grudniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki. To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych w niej regionom (obok Polski Wschodniej). Dokument zawiera m.in. 73 przedsięwzięcia kluczowe o wartości co najmniej 40 mld zł, a także kolejne przedsięwzięcia krajowe, z których woj. śląskie będzie mogło skorzystać na ok. 5 mld zł.

Sześć wskazanych w Programie szczegółowych celów rozwojowych, pod kątem których zapisano poszczególne przedsięwzięcia, to: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu, poprawa jakości środowiska przyrodniczego, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału regionu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce, a także poprawa warunków rozwojowych miast.

Sprawne i efektywne wdrożenie Programu ma zapewniać system z przypisanymi rolami dla poziomu krajowego, tj. właściwych ministerstw i instytucji krajowych oraz poziomu regionalnego, ze wskazaniem na szczególną rolę wojewody śląskiego. Przy wdrażaniu programu przewidziano uwzględnienie dodatkowych graczy, jak WRDS, KSSE czy Polski Fundusz Rozwoju. Ma to wzmocnić powiązania i współpracę administracji z podmiotami niepublicznymi i dbającymi o rozwój regionu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE