ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny. Pogarsza się jakość powietrza w delcie rzeki Jangcy
23.05.2018r. 13:46

W pierwszych czterech miesiącach roku spadła jakość powietrza na obszarze przemysłowym delty rzeki Jangcy, gdzie leży Szanghaj - poinformował w środę chiński resort ochrony środowiska. Stało się tak z powodu wzrostu w styczniu emisji zanieczyszczeń o 20 proc.

Średnie wartości PM2,5, określające stężenie zawieszonych w powietrzu drobnych cząstek o średnicy do 2,5 mikrona, w 338 miastach w całych Chinach wyniosły od stycznia do kwietnia średnio 39 mikrogramów na metr sześcienny - tyle samo co w analogicznym okresie 2017 roku. Jakość powietrza pogorszyła się jednak na niektórych obszarach kraju.

W delcie rzeki Jangcy wskazania PM2,5 wzrosły w tym okresie o 1,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, osiągając średni poziom 55 mikrogramów na metr sześcienny - przekazało ministerstwo środowiska. O 1,2 proc., czyli do 85 mikrogramów na metr sześcienny wzrosła też w delcie Jangcy średnia wartość PM10 - stężenia cząstek o średnicy do 10 mikronów.

W styczniu średnie PM2,5 w 338 miastach całego kraju spadło o 17,9 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, ale w delcie Jangcy odnotowano wówczas 20-procentowy wzrost. Wzbudziło to obawy, że prowadzona przez chińskie władze stanowcza kampania walki ze smogiem w północnych regionach kraju wypycha przemysł, a tym samym również zanieczyszczenie powietrza, na południe.

Średni poziom PM2,5 w północnym regionie Pekin-Tiencin-Hopej, gdzie kampania antysmogowa jest szczególnie intensywna, wyniósł w okresie od stycznia do kwietnia 69 mikrogramów na metr sześcienny, co oznacza poprawę o 18,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W samym kwietniu stężenie PM2,5 w Pekinie było jednak o 20,8 proc. większe niż w kwietniu 2017 roku.
Sześć spośród 10 chińskich miast, w których powietrze było od stycznia do kwietnia najbardziej zanieczyszczone, znajduje się w prowincji Hopej (Hebei), która jest chińskim centrum przemysłu stalowego.

W delcie Rzeki Perłowej na południu Chin w pierwszym kwartale roku odnotowano średnie stężenie najdrobniejszych cząstek na poziomie 34 mikrogramów na metr sześcienny, czyli o 3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku 2017 - wynika z ogłoszonych w środę danych.

Według ekspertów z państwowego centrum kontroli i przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza za pogorszenie sytuacji w niektórych regionach Chin odpowiadały przede wszystkim niesprzyjające warunki pogodowe, w tym wyższe temperatury i mniejsze opady deszczu - podała agencja Xinhua. Kolejną przyczyną jest wzrost aktywności przemysłowej i związany z nim wzrost emisji zanieczyszczeń.

Chińskie władze od kilku lat prowadzą "wojnę z zanieczyszczeniem" i starają się obniżyć wskaźniki stężenia drobnych cząstek, uznawanych za szczególnie groźne dla zdrowia. Obecnie rząd pracuje nad nowym planem działania na lata 2018-2020. Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego zwracali niedawno uwagę również na brak postępu w kwestii emisji tlenków azotu oraz rosnące stężenia ozonu troposferycznego w miastach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE