ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalik: Projekt dot. modelu finansowego budowy bloku w Ostrołece wymaga rzetelności
24.05.2018r. 14:06

Projekt o wartości ponad 6 mld zł wymaga rzetelności dotyczącej modelu finansowego - powiedział w czwartek prezes Enei Mirosław Kowalik odpowiadając na pytanie, kiedy zapadnie decyzja ws. budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce.

Jak dodał, prowadzone są "zaawansowane" rozmowy z generalnym wykonawcą. "Założenie jest takie, by rzetelnie przygotować biznesplan i przygotować się do rynku mocy" - powiedział Kowalik.

W połowie maja spółka Elektrownia Ostrołęka wybrała konsorcjum GE Power i Alstom Power System jako generalnego wykonawcę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW - podały w komunikatach Energa i Enea. Udziałowcami spółki Elektrownia Ostrołęka są Energa i Enea.

Kowalik zaznaczył w czwartek, że "w najbliższym czasie" będzie informacja dot. dalszych kroków związanych z tą inwestycją. Podkreślił, że inwestycja w nowy blok w elektrowni Ostrołęka jest strategiczna zarówno z punktu widzenia państwa, jak i spółek, które są jej udziałowcami.

Pytany w wypłatę dywidendy, Kowalik powiedział, że Enea "pozostaje spółką dywidendową". "W tym roku, ze względu na pewne warunki zewnętrzne, zdecydowaliśmy się zarekomendować zatrzymanie dywidendy na kapitale rezerwowym, na potencjalne inwestycje, by stabilnie realizować zadania" - powiedział.
Opalany węglem kamiennym blok energetyczny klasy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka to wspólny projekt Energi i Enei. Obie spółki będą mieć po 50 proc. udziałów w spółce celowej Elektrownia Ostrołęka, przeznaczonej do realizacji projektu budowy nowego bloku.

Pod koniec marca minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że marzy, by przed końcem wakacji ta budowa została rozpoczęta. "To wynika z szansy, jaką dostaliśmy w postaci rynku mocy" - powiedział wówczas minister dziennikarzom. Zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka zgodziło się na wybór konsorcjum GE Power i Alstrom Power System na generalnego wykonawcę bloku energetycznego Ostrołęka C o mocy około 1000 MW. Oferta konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems ma wartość 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Zgoda zgromadzenia wspólników Elektrowni Ostrołęka nie jest równoznaczna z podjęciem przez zarząd spółki decyzji o wyborze generalnego wykonawcy, nie oznacza więc rozstrzygnięcia postępowania przez zamawiającego. Do wyrażenia zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawców konieczne jest uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych, w tym zgody rad nadzorczych Energi i Enei.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: peek 25.05.2018r. 14:30
Tylko że aby mieć kasę z rynku mocy trzeba odpowiednio licytować w aukcjach a te będą dopiero w XI i XII b.r. Tak więc pewności co do źródeł finansowania nie uzyskają tak wcześnie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE