ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do sądu UE pierwszej instancji trafił pozew zbiorowy rodzin za niewystarczającą politykę klimatyczną
24.05.2018r. 14:49

Dziesięć rodzin z większości państw Europy skarży do Sądu UE instytucje Unii Europejskiej za niewystarczającą walkę ze zmianami klimatu i zbyt niską redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zabiegają one o anulowanie dotychczasowego prawa i przyjęcie nowych, bardziej ambitnych zamierzeń polityki klimatycznej - czytamy w BiznesAlert.pl.

Do sądu pierwszej instancji trafił pozew zbiorowy dziesięciu rodzin z UE i spoza Europy (Kenia i Fidżi, Szwecja - Stowarzyszanie Lapończyków, Portugalia, Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy). Pozew zaskarża UE o zbyt niskie cele redukcji gazów cieplarnianych w polityce UE do 2030 roku. Większość rodzin zajmuje się rolnictwem i turystyką, a swój byt uważają za zagrożony poprzez zmiany klimatyczne.

Skarżone są trzy akty: unijny system handlu emisjami (ETS), system non-ETS, czyli ograniczenie emisji spoza sektora przemysłu oraz przepisy dotyczące użytkowania gruntów i lasów. Drugą stroną pozwu jest Parlament Europejski i Rada Europejska, odpowiedzialne w Europie za przyjmowane prawo.

Rodziny nie żądają odszkodowań, ale unieważnienia aktów prawnych i przyjęcia nowych norm redukcji emisji gazów cieplarnianych w wysokości 50- 60 procent.

Skarżący wykazują w pozwie, że istnieje związek między zbyt niskimi celami redukcji emisji a zmianami klimatu, co narusza zasady kart praw podstawowych, prawo do własności i prawa do równego traktowania. Odwołują się oni na art. 263 traktatu o funkcjonowania UE. Skarżący twierdzą, że należy przyjąć nowe. Art. 240 mówi, że UE jest zobowiązana do naprawy szkód dotyczących zobowiązań międzynarodowych. Skarżący twierdzą, że cele przyjęte na poziomie UE nie pozwolą na zrealizowanie postanowień porozumienia paryskiego.
Krzysztof Jędrzejewski, jeden gości zaproszonych przez Koalicje Klimatyczną, powiedział, że skutki globalnego ocieplenia są już widoczne nie tylko w dalekich krajach, ale także w UE. - Skutki globalnego ocieplenia to zagrożenie bytu mieszkańców naszej planety, a także zagrożenie dalszego wykonywania przez nich zawodowy. Negatywne skutki są odczuwalne w dalekiej Szwecji, ale i w Rumunii na południu Europy. Zaskarżone są trzy akty prawne, które są instrumentami wyznaczającymi cele redukcji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Wówczas redukcja gazów cieplarnianych o 40 procent w stosunku do 1990 roku - powiedział Jędrzejewski. Jego zdaniem to poziom poniżej tego co zakłada porozumienie klimatyczne z Paryża dotyczące działania, aby nie podwyższać temperatury globalnie do powyżej 2 stopniu C. - Ten poziom redukcji, jaki jest obecnie zakładany przełoży się na wzrost temperatury o 3-3,5 stopnia.

Prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej powiedział, że Polska nie jest stroną pozwu, ale jako kraj członkowski "jesteśmy współpozwanymi".. - Polska nie jest liderem polityki klimatycznej, a nawet stara się ją hamować. Jak wynika z badań, Polacy widzą zmiany klimatyczne i się ich obawiają bo zmiany są widoczne w Polsce. Nawet 80 procent dostrzega i obawia się skutków zmian klimatycznych. Widać to na przykładzie zjawisk pogodowych jak huragany, który jeszcze 20 - 25 lat temu w Polsce nie było. Wzrost ilości ekstremalnych zjawisk jest spowodowanymi zmianami klimatycznymi. Sektorem, który jest narożne na zmiany to rolnictwo, co wynika ze zmian pogodowych. Ma to wpływ także na zdrowie. Badana wskazują na silną korelację między falami upałów a zgonami. Widać na przykładzie Wrocławia -powiedział. Justyna Szczepanik, rzeczniczka Koalicji Klimatycznej przypomniała, że susza w 2015 roku wygenerowała 1,5 mld zł strat.

Przypomniał, że Polska będzie gościem szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach. - My nadal nie wiemy, jakie jest stanowisko polskie dotyczące doprecyzowania porozumienia klimatycznego. Został rozbity dotychczasowy schemat pracy, a my nie wiemy, jakie będą postulaty i zabiegi ze strony Polski. Wciąż nie ma także polityki energetycznej. Nie widzimy jednak w tym zakresie czy toczone są prace, które pozwolą zdefiniować zamierzania Polski - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl prof. Karaczun.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Patriot 25.05.2018r. 08:35
Sąd powinien zakazać słońcu emitować energię w kierunku ziemi i źle wpływać na jej klimat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE