ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Od września we Wrocławiu ruszy Lokalny Program Osłonowy w ramach walki ze smogiem
30.05.2018r. 17:41

Od września we Wrocławiu ruszy Lokalny Program Osłonowy dla osób, które ze względu na wymianę systemu ogrzewania z paliwa stałego na jedną z ekologicznych form ogrzewania poniosą wyższe koszty grzewcze. Osoby najuboższe będą mogły otrzymać nawet ponad 4 tys. zł dopłaty rocznie.

Lokalny Program Osłonowy jest częścią Wrocławskiego Programu Antysmogowego, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza do wartości mieszczących się w normach.

"Pomoc finansową otrzymają ci mieszkańcy, którym wzrosną rachunki za źródła ciepła, ze względu na zmianę ogrzewania z paliwa stałego na jeden z systemów niskoemisyjnych. Jest to element szerszego programu walki ze smogiem i mam nadzieję, że do roku 2024 jakość powietrza w naszym mieście będzie zdecydowanie lepsza" - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.

Od września o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które po 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość wsparcia zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł. netto. Wysokość wsparcia będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem. W przyznaniu dofinansowania będzie brana też pod uwagę powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu.

"Celem programu jest zachęcanie mieszkańców Wrocławia do dokonania trwałej zmiany systemu ogrzewania; chcielibyśmy pomóc tym mieszkańcom, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej" - mówił dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia Jacek Sutryk.
Jak zaznaczył, to co wyróżnia wrocławski program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny, w których orzeczono niepełnosprawność otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju przypomniała, że akceleratorem wszystkich działań, które odbywają się wokół wymiany źródeł ciepła jest przyjęta w listopadzie ubiegłego roku uchwała antysmogowa, w myśl której od 1 lipca tego roku w nowo uruchamianych inwestycjach nie będą mogły być montowane piece na paliwa stałe. "Ponadto będzie obowiązywał zakaz palenia węglem, miałem oraz biomasą o wilgotności powyżej 20 proc." - dodała.

Aby przystąpić do programu należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownicy ośrodka przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy, który zweryfikuje, czy doszło do trwałej zmiany ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych. Wtedy to wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Lokalny Program Osłonowy będzie obowiązywać do czerwca 2023 r. Na dopłaty miasto przeznaczy ponad 16,5 mln. zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE