ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE: w nowym budżecie więcej środków na infrastrukturę
06.06.2018r. 18:09

Komisja Europejska chce przeznaczyć w nowym budżecie 42,3 mld euro na ogólnounijną infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową - poinformował w środę wiceszef KE Marosz Szefczovicz. Inwestycje te mają być przedłużeniem obecnego instrumentu "Łącząc Europę".

W ramach nowej transzy instrumentu KE proponuje wyasygnować na infrastrukturę transportową 30,6 mld euro, energetyczną 8,7 mld euro, a cyfrową - 3 mld euro. W porównaniu z obecnym budżetem na lata 2014-2020 jest to wzrost o 47 proc., co ma przyczynić się - jak zaznacza Komisja - do zbudowania "dobrze połączonej i zintegrowanej Unii", gdzie "obywatele i przedsiębiorstwa mogą w pełni korzystać z zalet swobodnego przepływu i jednolitego rynku".

Prezentując propozycję Szefczovicz zaznaczył, że rozbudowa infrastruktury unijnej pomoże też w osiągnięciu celów klimatycznych. "Od czasu porozumienia paryskiego konieczne jest tworzenie powiązań między sektorami. Nowy instrument +Łącząc Europę+ będzie służyć jeszcze większej synergii między sektorami transportu, energii i technologii cyfrowych" - wyjaśniał.

Z kolei komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Canete podkreślał, że nowy program wesprze również realizację strategicznych projektów, takich jak synchronizacja państw bałtyckich z europejską siecią elektroenergetyczną.

W dziedzinie transportu instrument "Łącząc Europę" ma w zamierzeniu wspierać "inteligentną, zrównoważoną, sprzyjającą włączeniu społecznemu i bezpieczną mobilność". W praktyce oznacza to zmniejszanie emisji CO2 w transporcie przez priorytetowe traktowanie przyjaznych dla środowiska rodzajów transportu, takich jak transport kolejowy, czy rozbudowę sieci punktów ładowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. Część budżetu (11,3 mld euro) zostanie zarezerwowana dla państw członkowskich uprawnionych do korzystania z Funduszu Spójności.

Po raz pierwszy w historii instrument "Łącząc Europę" zapewni również wsparcie w wysokości 6,5 mld euro dla podwójnego, cywilno-wojskowego zastosowania infrastruktury transportowej. Celem tej operacji jest dostosowanie europejskiej sieci transportowej do wymogów wojskowych oraz poprawa mobilności wojskowej w UE, zgodnie z zamierzeniami powołanej niedawno unijnej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) i współpracy z NATO.
W sektorze energii nowe finansowanie instrumentu "Łącząc Europę" ma wspomóc tworzenie "rzeczywistej unii energetycznej". Będzie ono zachęcać państwa członkowskie do podjęcia współpracy w transgranicznych projektach wytwarzania energii odnawialnej, a także dotować kluczowe transeuropejskie sieci infrastruktury. Dzięki temu - argumentuje Komisja - nastąpi "zwiększenie interoperacyjności sieci w wymiarze ponadgranicznym i ponadsektorowym, a dostawy energii będą lepiej zabezpieczone".

Instrument "Łącząc Europę" będzie też wspierać finansowo unijną infrastrukturę cyfrową. Transport, energia, opieka zdrowotna i administracja publiczna zależą dziś bowiem w dużej mierze od powszechnego dostępu do sprawnie funkcjonujących i przystępnych cenowo sieci internetowych o dużej i bardzo dużej przepustowości - uzasadnia Komisja.

Komisja podkreśla, że w przypadku tego rodzaju przedsięwzięć widać, jak ważne jest, by nowy budżet (i powiązane z nim wnioski sektorowe) został uchwalony przez kraje członkowskie możliwie szybko. Ewentualne opóźnienia mogą bowiem poważnie odbić się na trwających już dużych projektach infrastrukturalnych, takich jak połączenia kolejowe Rail Baltica, tunel Brenner, Lyon-Turyn, Evora-Merida itp. Przykładowo Rail Baltica, który pomoże połączyć pięć milionów ludzi w regionie Morza Bałtyckiego, musi mieć możliwość uruchomienia większych zamówień budowlanych już w roku 2021.

Instrument "Łącząc Europę" powołano w ramach obecnego budżetu UE po to, by wspierać przedsięwzięcia infrastrukturalne krajów członkowskich, wykorzystując współfinansowanie z UE. Środki finansowe instrumentu są przyznawane na poszczególne projekty na drodze konkursów organizowanych przez Komisję Europejską i Agencję Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (INEA).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE