Informatyzacja zwirtualizowanego KSE
07.06.2018r. 05:26
J. Popczyk, R. Wójcicki, K. Bodzek, M. Fice

Mobilny (zinformatyzowany w trybie przełomowym) rynek wschodzący (1) energii elektrycznej ma szansę przejąć w kolejnych latach funkcję zarządcy energetycznej trajektorii transformacyjnej (egzekutora wygaszania polityki energetycznej). Realizację szansy umożliwia zasada TPA+, dostępu inwestycyjnego prosumentów i niezależnych inwestorów do zasobów KSE. Zasada TPA+, jeśli zostanie wprowadzona, wytworzy infrastrukturę koordynacyjną między obecnym KSE i rynkiem wschodzącym (1) energii elektrycznej w postaci sieci terminali dostępowych. Terminali sprzężonych z osłonami kontrolnymi działającymi podobnie jak w termodynamice, komunikującymi się między sobą podobnie jak w informatyce. Tworzących warstwową infrastrukturę softwarowo-hardwarową między infrastrukturą techniczną KSE (w której obowiązują prawa elektrotechniki) i rynkiem energii elektrycznej energetyki EP-NI (na którym obowiązują prawa ekonomii).
60 lat temu Polska rozpoczynała budowę KSE, rozpoczynało się królowanie efektu skali. Wraz z rozwojem KSE powstawała i krzepła w siłę korporacja, elektroenergetyka WEK. Okresami samodzielnie, okresami połączona z górnictwem, 50 lat temu rozpoczęła się dyfuzja energoelektroniki do napędów elektrycznych, grzejnictwa elektrycznego, infrastruktury kolejowej, aby 20 lat temu przekształcić się w dyfuzję szokową i powszechną, również do odbiorników AGD. Elektroenergetyka WEK jednak nie otwarła się na ten trend technologiczny, nie wzięła skutków trendu na "klatę". Przeciwnie, wszystkie instalacje, odbiory, odbiorniki elektryczne wyposażone w układy energoelektroniczne natychmiast uzyskały w elektroenergetyce WEK status "zakłócających" pracę KSE. Za tym poszły restrykcje przyłączeniowe ze strony elektroenergetyki WEK: wygórowane wymagania w zakresie wyższych harmonicznych, wahań napięcia, symetrii napięć fazowych, współczynnika mocy, warunków zwarciowych, i innych wymagań. W rezultacie elektroenergetyka WEK wykluczyła się z postępu. Postęp przeniósł się do odbiorców przemysłowych, do przemysłów aparatów i urządzeń elektrycznych, przemysłów AGD i ICT. Powstała wielka gałąź elektrotechniki: kompatybilność elektromagnetyczna. Zakłócenia zostały zamknięte za pomocą filtrów przeciwzakłóceniowych w osłonach instalacji, odbiorów, odbiorników elektrycznych.
Współcześnie to źródła OZE są dla elektroenergetyki WEK kłopotem. Mają status "niestabilnych". I znowu są odpychane od KSE. Są "wpychane" do osłon prosumenckich. W osłonach prosumenckich są wykorzystywane, w podejściu end-to-ened, coraz bardziej autonomicznie, z coraz mniejszymi przepływami na osłonach kontrolnych. Znowu postęp przenosi się do odbiorców przemysłowych (i do wszystkich prosumentów), do przemysłów aparatów i urządzeń elektrycznych, przemysłów AGD i ICT. Uzmiennienie opłat sieciowych - czy to metodą net meteringu czy uzmiennienia dynamicznego - i cenotwórstwo jednoskładnikowe będzie miało jeden skutek: rozwój mobilnego rynku wschodzącego (1). Infrastruktura w postaci sieciowych terminali dostępowych, powstająca w ramach zasady TPA+, stojąca na straży bezpieczeństwa technicznego KSE, będzie szybko zwiększać zakres wolności na rynku wschodzącym (1).
I powiększać skuteczność alokacji zasobów. Nie ma np. żadnych powodów, aby postęp technologiczny z przemysłu samochodowego - konkurencja między "tradycyjnym" samochodem elektrycznym i "wodorowym", z ogniwem paliwowym (seryjnie już produkowanym przez Toyotę) - wsparty technologiami informatycznymi (mobilnymi, blockchain i inteligentnymi) nie przeniósł się na rynek wschodzący (1) energii elektrycznej. A jeśli się przeniesie, to rynek wschodzący (1) zacznie się uczyć maszynowo. Globalnego postępu zahamować się nie da.
Dołączone pliki:
Do odczytu plików wymagany jest program
Acrobat Reader.