ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Informatyzacja zwirtualizowanego KSE
07.06.2018r. 05:26

J. Popczyk, R. Wójcicki, K. Bodzek, M. Fice
Mobilny (zinformatyzowany w trybie przełomowym) rynek wschodzący (1) energii elektrycznej ma szansę przejąć w kolejnych latach funkcję zarządcy energetycznej trajektorii transformacyjnej (egzekutora wygaszania polityki energetycznej). Realizację szansy umożliwia zasada TPA+, dostępu inwestycyjnego prosumentów i niezależnych inwestorów do zasobów KSE. Zasada TPA+, jeśli zostanie wprowadzona, wytworzy infrastrukturę koordynacyjną między obecnym KSE i rynkiem wschodzącym (1) energii elektrycznej w postaci sieci terminali dostępowych. Terminali sprzężonych z osłonami kontrolnymi działającymi podobnie jak w termodynamice, komunikującymi się między sobą podobnie jak w informatyce. Tworzących warstwową infrastrukturę softwarowo-hardwarową między infrastrukturą techniczną KSE (w której obowiązują prawa elektrotechniki) i rynkiem energii elektrycznej energetyki EP-NI (na którym obowiązują prawa ekonomii).


60 lat temu Polska rozpoczynała budowę KSE, rozpoczynało się królowanie efektu skali. Wraz z rozwojem KSE powstawała i krzepła w siłę korporacja, elektroenergetyka WEK. Okresami samodzielnie, okresami połączona z górnictwem, 50 lat temu rozpoczęła się dyfuzja energoelektroniki do napędów elektrycznych, grzejnictwa elektrycznego, infrastruktury kolejowej, aby 20 lat temu przekształcić się w dyfuzję szokową i powszechną, również do odbiorników AGD. Elektroenergetyka WEK jednak nie otwarła się na ten trend technologiczny, nie wzięła skutków trendu na "klatę". Przeciwnie, wszystkie instalacje, odbiory, odbiorniki elektryczne wyposażone w układy energoelektroniczne natychmiast uzyskały w elektroenergetyce WEK status "zakłócających" pracę KSE. Za tym poszły restrykcje przyłączeniowe ze strony elektroenergetyki WEK: wygórowane wymagania w zakresie wyższych harmonicznych, wahań napięcia, symetrii napięć fazowych, współczynnika mocy, warunków zwarciowych, i innych wymagań. W rezultacie elektroenergetyka WEK wykluczyła się z postępu. Postęp przeniósł się do odbiorców przemysłowych, do przemysłów aparatów i urządzeń elektrycznych, przemysłów AGD i ICT. Powstała wielka gałąź elektrotechniki: kompatybilność elektromagnetyczna. Zakłócenia zostały zamknięte za pomocą filtrów przeciwzakłóceniowych w osłonach instalacji, odbiorów, odbiorników elektrycznych.

Współcześnie to źródła OZE są dla elektroenergetyki WEK kłopotem. Mają status "niestabilnych". I znowu są odpychane od KSE. Są "wpychane" do osłon prosumenckich. W osłonach prosumenckich są wykorzystywane, w podejściu end-to-ened, coraz bardziej autonomicznie, z coraz mniejszymi przepływami na osłonach kontrolnych. Znowu postęp przenosi się do odbiorców przemysłowych (i do wszystkich prosumentów), do przemysłów aparatów i urządzeń elektrycznych, przemysłów AGD i ICT. Uzmiennienie opłat sieciowych - czy to metodą net meteringu czy uzmiennienia dynamicznego - i cenotwórstwo jednoskładnikowe będzie miało jeden skutek: rozwój mobilnego rynku wschodzącego (1). Infrastruktura w postaci sieciowych terminali dostępowych, powstająca w ramach zasady TPA+, stojąca na straży bezpieczeństwa technicznego KSE, będzie szybko zwiększać zakres wolności na rynku wschodzącym (1).

I powiększać skuteczność alokacji zasobów. Nie ma np. żadnych powodów, aby postęp technologiczny z przemysłu samochodowego - konkurencja między "tradycyjnym" samochodem elektrycznym i "wodorowym", z ogniwem paliwowym (seryjnie już produkowanym przez Toyotę) - wsparty technologiami informatycznymi (mobilnymi, blockchain i inteligentnymi) nie przeniósł się na rynek wschodzący (1) energii elektrycznej. A jeśli się przeniesie, to rynek wschodzący (1) zacznie się uczyć maszynowo. Globalnego postępu zahamować się nie da.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE