ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł, pilotaż obejmie 33 miasta w Polsce
07.06.2018r. 16:07 07.06.2018r. 12:40

Program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł, pilotaż obejmujący termomodernizację zostanie przeprowadzony w 33 miastach Polski - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Resort finansów przygotowuje nową ulgę podatkową - na termomodernizację.

Morawiecki zadeklarował podczas czwartkowej konferencji poprzedzającej podpisanie porozumienia ws. realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze", że z problemem smogu rząd chce sobie poradzić w ciągu 5-10 lat.

Premier podkreślił, że program ma za zadanie "zastopować smog" i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze. Wyjaśnił, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz ulgi - dodał.

"Ten program pochłonie ok. 130 mld zł" - zaznaczył szef rządu. Podkreślił, że w tym programie samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem. "Zakończyliśmy konsultacje projektu wspierające termomodernizację budynków jednorodzinnych" - powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że w konsultacjach brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi. Morawiecki zapowiedział, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Zwrócił uwagę, że 22 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które używane są jako paliwa silnikowe. "To rozwiązanie ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym" - dodał.

"Możemy walczyć ze smogiem skutecznie, z jego przyczynami, nie jest to zadanie na rok, dwa, a na wiele lat. Problemów, które narastały przez dziesięciolecia nie da się rozwiązać w parę chwil, ale rząd poważnie zajął się tymi problemami" - podkreślił premier.

Swój wkład w program będzie miało Ministerstwo Finansów. Obecna na konferencji minister Teresa Czerwińska zapowiedziała wprowadzenie ulgi podatkowej na termomodernizację. Jej zdaniem walka ze smogiem, walka o czyste powietrze wymaga nie tylko wielu działań, instrumentów, ale i też zachęt dla obywateli.

"Przygotowujemy w tej chwili rozwiązanie, które w podatku PIT, czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie przewidywało taką preferencję podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, według stawki 19 proc., czy też dla tych, którzy płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych" - powiedziała Czerwińska.

Minister poinformowała, że ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów związanych z termomodernizacją".

"Podatnik będzie mógł odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych mieszkalnych od dochodu. Mówimy o termomodernizacji efektywnej, czyli takiej, która będzie zakończona przeprowadzonym audytem energetycznym" - zastrzegła.

Zgodnie z jej wyjaśnieniami, o ulgę będzie mógł ubiegać się podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, a dochód na osobę w gospodarstwie przekracza 1600 zł (miesięczne - PAP). "Taki podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu 20 proc. kosztów, wydatków poniesionych na termomodernizację budynku do wysokości 53 tys. zł. Aby zmobilizować podatników (...), przedsięwzięcie termomodernizacyjne będziemy rozliczać w czasie trzyletnim. W czasie trzech lat taką preferencję możemy wykorzystać" - poinformowała.

Wytłumaczyła, że koszty wydatków kwalifikowanych do ulgi zostaną skatalogowane w rozporządzeniu. Zdaniem szefowej MF z danych statystycznych wynika, że ulga mogłaby objąć blisko 2 mln domów w Polsce. "Do nich ta ulga jest adresowania. Ta preferencja będzie obowiązywała w przyszłym roku" - powiedziała. Minister wytłumaczyła, że oznacza to, iż ulgę będzie można wykazać w rozliczeniu za rok podatkowy 2019, czyli w 2020 r.
Czerwińska zapowiedziała, że resort finansów przygotowuje także rozwiązanie dla osób, które będą korzystały z dofinansowania z NFOŚiGW. "Nie będziemy tego traktować podatnikowi (dotacji - PAP) jako dochód" - dodała.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił, że oprócz ulgi podatkowej w ramach programu planowane są też dotacje, których wysokość będzie zależeć od poziomu dochodów. "Począwszy od 90 proc. kosztów kwalifikowanych do 40 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od poziomu dochodów na osobę w rodzinie" - powiedział Kowalczyk.

Podkreślił, że koszty kwalifikowane będą określone w rozporządzeniu i będą obejmowały kompleksowe rozwiązania. "Nie tylko wymiana źródła ogrzewania, bo to jest za mało (...), czyli związana z tym termomodernizacja polegająca na dociepleniu ścian, stropów, wymianie okien, drzwi i łącznie z tym wymiana źródła ogrzewania na czyste ogrzewanie" - wyjaśnił.

Według Kowalczyka, dzięki temu beneficjent będzie zużywał mniej energii, więc nawet jeżeli źródło energii, np. gaz będzie czasami "odrobinę" droższe, to łączny koszt ogrzewania będzie i tak niższy niż do tej pory.

Minister poinformował, że łączne koszty kwalifikowane określono na poziomie 53 tys. zł. Jednocześnie zapowiedział określenie maksymalnych cen jednostkowych poszczególnych inwestycji w ogrzewanie.

Program ma być realizowany przy pomocy NFOŚiGW oraz wojewódzkich FOŚiGW. "Przed nami ogromne zadanie, jest wiele milionów domów jednorodzinnych, które wymagają termomodernizacji, które będą podlegały temu programowi, które skorzystają albo z dotacji, albo z ulgi podatkowej. Szacujemy, że może to być nawet 3-4 mln domów jednorodzinnych" - powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o okres 10-12 lat, licząc z tzw. dwoma latami rozliczeniowymi.

Minister przyznał, że przed nami jest wielkie wyzwanie modernizacyjne. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowuje kompleks szkoleń i informacji dla mieszkańców. "W każdej gminie chcemy przeprowadzić w tym roku szkolenie, precyzyjnie powiedzieć, gdzie można złożyć wniosek i jak składać, jak wyglądać powinien audyt energetyczny (...), jaka będzie procedura zawierania umów, przelewania środków finansowych itd." - poinformował szef resortu środowiska.

Pełnomocnik rządu odpowiedzialny za koordynację prac antysmogowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny (przedstawiony przez rzecznika rządu Joannę Kopcińską, jako zastępca prezesa NFOŚiGW) ocenił, że mamy do czynienia z "absolutnie spektakularną historią", bowiem po raz pierwszy NFOŚiGW oraz szesnaście funduszy regionalnych wsparte potencjałem BOŚ będą zgodnie współpracować w obsłudze ogólnopolskiego program wsparcia domów jednorodzinnych w procesie termomodernizacji i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Woźny przypomniał, że rząd 6 marca br. przyjął projekt dotyczący norm jakości paliw stałych. "Jesteśmy po pierwszym czytaniu tej ustawy (...), po skończeniu procesu notyfikacji w Komisji Europejskiej, co ma się stać 14 czerwca, jesteśmy gotowi do tego, żeby uchwalić tę ustawę w Sejmie, wydać potem rozporządzenie wykonawcze i ustanowić w Polsce wreszcie standardy jakościowe dla paliw stałych" - zapowiedział. Dodał, że 18 lat temu Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że jeżeli chcemy poprawić jakość powietrza, to musimy ustanowić standardy jakości paliw stałych.

"Jeśli notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje właśnie tym obszarze" - zapowiedział premier Morawiecki.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: daleki mazowszanin 07.06.2018r. 17:18
33 miasta= 130 mld pln. To ile trzeba na pozostałe 500 miast nie licząc przysiółków i innych zaścianków skutecznie trujących zimą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lektura 08.06.2018r. 08:22
Naczytał się premier w młodości o szklanych domach i to mu zostało.Warto również sprawdzić jak zrobili to inni którzy nie czytali lektur.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PP 08.06.2018r. 11:46
Zadziwia lekkość, z jaką pan Premier rzuca miliardami, które mają być wydane za kilka lub kilkanaście lat (milion samochodów elektrycznych za 10 lat, elektrownia jądrowa, centralny port komunikacyjny, teraz - 130 miliardów na walkę ze smogiem). Kiedy przychodzi do dyskusji na temat niezwłocznego wydania kilkuset milionów dla niepełnosprawnych, to okazuje się, że w kasie państwowej nie ma takiej kwoty. Ale widocznie Premier ma solidne podstawy do tego, by twierdzić, że w najbliższych latach Polska bardzo się wzbogaci i skądś uzyska te dziesiątki i setki miliardów złotych. Koniecznie powinien się podzielić z rodakami tymi dobrymi wiadomościami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 08.06.2018r. 16:51
Wprowadzi się nowe opłaty i podatki jak do paliwa.Już od dawna drożeje węgiel,energia i ciepło a wraz z nimi rosną wpływy do budżetu z podatków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE