ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W woj. podlaskim ok. 30 samorządów może zrezygnować z projektów dotyczących OZE
09.06.2018r. 07:50

Z powodu konieczności zapłaty VAT od unijnych dotacji, 30 podlaskich samorządów nie podpisało dotąd umów na dotacje do projektów, w ramach których na dachach domów mieszkańców miały być montowane panele fotowoltaiczne lub solary - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

Jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie te gminy zrezygnują z przyznanych dotacji, ale może się tak stać, bo mieszkańcy, którzy - zgodnie z ministerialnymi interpretacjami dotyczącymi VAT od dotacji - mieliby dopłacić więcej pieniędzy niż planowano, nie chcą tego robić. Łącznie - jak informowali wcześniej wspólnie urząd marszałkowski i Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego - łączna dopłata na koszty VAT w przypadku wszystkich 62 projektów to 15 mln zł.

W konkursie w 2017 r. zarząd województwa podlaskiego rozdysponował na dotacje na ten cel z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ok. 70 mln zł. Okazało się jednak, że według interpretacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, od tych dotacji trzeba zapłacić VAT, dlatego 30 spośród 62 samorządów, którym dotacje przyznano, nie podpisało umów.

W ostatnich dniach urząd marszałkowski dostał także interpretację Ministerstwa Finansów, która - jak to ujęto - potwierdza wcześniejsze interpretacje resortu inwestycji.

"Stanowisko Ministerstwa Finansów pociąga za sobą negatywne skutki przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zgłosili się do projektów realizowanych przez gminy. Wiele samorządów jest zmuszonych +przerzucić+ koszt VAT-u właśnie na nich. To sprawiło, że część mieszkańców wycofała się z projektów, co przekłada się na zmniejszenie liczby instalacji, które będą realizowane w poszczególnych gminach" - wyjaśnia wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Jedną z gmin, która zrezygnowała z projektu montażu paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego jest miasto Kolno. Burmistrz Kolna Andrzej Duda powiedział PAP, że panele miały być zainstalowane na ok. 100 domach. Dotacja miała pokryć 75 proc. kosztów, resztę dokładali gmina i mieszkańcy.
Cały projekt miał kosztować ok. 2 mln zł. Właściciel domu miał wyłożyć z własnej kieszeni ok. 3 tys. zł, po zmianach o 4-5 tys. zł więcej, bo dotacja miała spaść z 75 do 50 proc. Burmistrz wyjaśnił, że kłopoty były także z interpretacją, czy trzeba będzie płacić podatek, gdy za pięć lat instalacje zostaną przekazane mieszkańcom.

"To był skomplikowany proces. Myślę, że poszliśmy w błędnym kierunku, zarówno my jak i założenia (projektów), bo trzeba było trochę inaczej to skonstruować. Trzeba było chyba tak projekt pisać, że beneficjentem jest poszczególny mieszkaniec, a koordynatorem jest miasto. Wtedy byłoby znacznie prościej" - uważa burmistrz Kolna.

Władze Kolna myślą o kolejnych projektach proekologicznych związanych z odnawialnymi źródłami energii. Burmistrz Duda powiedział, że trwają analizy czy wesprzeć wymianę starych pieców czy inwestować w rozwój miejskiej sieci cieplnej. Na razie "niewiele" osób zgłosiło chęć podłączania się do sieci.

W ostatnich dniach władze Kolna podpisały umowę w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku na wymianę w całości starego oświetlenia w mieście na LED-owe. Ma to pozwolić miastu o połowę ograniczyć koszty. Duda powiedział, że oszczędności powinny wynieść ok. 200-250 tys. zł. Teraz miasto płaci ok. 300-450 tys. zł. Inwestycja warta ok. 1,3 mln zł (z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 pochodzi 85 proc.) ma się zakończyć do połowy 2019 r.

"Staramy się wykorzystywać środki unijne, bo w tych środkach jest możliwość rozwoju naszego miasta. Budżet mamy niezbyt wysoki, w związku z tym musimy się posiłkować i robimy to notorycznie" - powiedział Duda.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: pesel 09.06.2018r. 08:32
często się słyszy o takiej czy innej interpretacji różnych zapisów. A z czego wynika prawo do tego, że to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 09.06.2018r. 13:16
Żadna budowa solara nie wyłącza automatycznie pieca kopciucha. A walka z niską emisją jest znacznie ważniejsza od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 09.06.2018r. 17:27
I dobrze. Możliwości wspierania chińskiej i niemieckiej gospodarki są różne, niekonieczne panele PV.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 11.06.2018r. 09:35
Kolejna durnota urzędnicza. Z jednej strony wydaje się środki publiczne na bzdury a z drugiej od razu zabiera od tego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE