ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyrok WSA w Warszawie: ładowanie pojazdów elektrycznych bez akcyzy
13.06.2018r. 06:26

Na temat wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sporu o opodatkowanie akcyzą ładowanie samochodów elektrycznych - pisze "Rzeczpospolita".

Jak relacjonuje dziennik, spór dotyczył tego, czy ładowanie samochodów elektrycznych jest usługą, czy też dostawą towaru w postaci energii elektrycznej. W konsekwencji decyduje to o tym, czy ładowanie samochodów elektrycznych będzie obciążone akcyzą.

Spółka PGE Nowa Energia (PGE EN) zaskarżyła do WSA w Warszawie interpretację z Krajowej Informacji Skarbowej, która uznała, że dla użytkownika pojazdu elektrycznego najistotniejsze jest naładowanie pojazdu, a więc pobranie odpowiedniej ilości energii niezbędnej do jego napędu. Dlatego w ocenie organów skarbowych, wszystkich świadczeń w toku ładownia samochodu elektrycznego nie można traktować jako jedną transakcję będącą świadczeniem usługi. KSI w swej decyzji uzasadniała, że ładowanie pojazdu niewiele różni się od kupna paliwa na tradycyjnej stacji benzynowej.

Spółka dowodziła natomiast, że dla kierowców samochodów elektrycznych ważna jest przede wszystkim infrastruktura, dzięki której następuje ładowanie, a nie pobór energii. Spółka zwracała między innymi uwagę na czas ładowania, o którym decyduje odpowiednia infrastruktura, a także usługi towarzyszące umożliwiające ładownie.
Wojewódzki sądu administracyjny przyznał rację PGE NE, podkreślając, że klienci stacji ładowania kierują się szybkością ładowania energii, a tę można uzyskać przez specjalistyczne technologie. Dlatego istotne jest przede wszystkim udostępnienie nowoczesnej infrastruktury.

Jak zaznacza "Rz", na gruncie przepisów podatkowych ta sprawa nie jest do końca uregulowana. Jednak w międzyczasie, 11 stycznia 2018 weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (w momencie wydawania interpretacji ustawa jeszcze nie obowiązywała), w której ustawodawca konsekwentnie posługuje się pojęciem "usługi ładowania", a nie sprzedaży energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 13.06.2018r. 09:57
No i zaczęło się...... jak zwykle - czyli "do bani" . Głupota urzędników i nieprecyzyjne szczegółowe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE