ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA ogłosiła konkurs, który ma pomóc w komercyjnym wykorzystaniu fuzji jądrowej
13.06.2018r. 06:43

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła konkurs na znalezienie "innowacyjnych sposobów wizualizacji, analizy i wykorzystania" symulacji różnych materiałów, które mogą być zastosowane do budowy reaktorów syntezy jądrowej. Takie materiały podlegać będą oddziaływaniu bardzo wysokich temperatur i cząstek o wysokich energiach - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wyniki konkursu będą przydatne do konstrukcji demonstracyjnej elektrowni termojądrowej, która pozwoli wykazać, że kontrolowana synteza jądrowa może wygenerować energię netto i oznacza postawienie ostatniego kroku przed budową elektrowni komercyjnej. Będzie to następny etap po zakończeniu projektu ITER, który jest obecnie największym prowadzonym na świecie eksperymentem w dziedzinie fuzji jądrowej. Ma on wykazać, że fuzja jądrowa może być wykorzystywana do produkcji energii, lecz nie obejmuje przekształcania tej energii w elektryczność.

Komercyjne wykorzystanie fuzji jądrowej wymaga rozwiązania wielu problemów technicznych związanych m.in. z ochroną elementów reaktora fuzyjnego przed bardzo wysokimi temperaturami i oddziaływaniem cząstek wysokoenergetycznych.

Jako potencjalne materiały do wykorzystania w reaktorach fuzyjnych wymienia się: wolfram, stal i beryl. Ponieważ eksperymenty z udziałem tych materiałów są drogie i trudne do przeprowadzenia, naukowcy wykorzystują modele komputerowe do symulacji ich zachowań w polu oddziaływania wysokich temperatur i cząstek.
Konkurs zakłada m.in. przedstawienie oprogramowania do wizualizacji uszkodzeń materiałowych umożliwiającego ich ocenę jakościową i ilościową, a także zaprezentowania algorytmów przedstawiających sumaryczny i statystyczny rozkład defektów powstałych w wyniku oddziaływania neutronów o wysokiej energii. Udział w tym przedsięwzięciu pozwoli zarówno specjalistom, jak i innym uczestnikom, pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu procesów zachodzących w materiałach specjalnych, które będą wykorzystane przy budowie przyszłej elektrowni fuzyjnej.

Termin składania prac upływa 14 lipca, zwycięzca będzie wyłoniony 15 sierpnia i otrzyma nagrodę w wysokości 5000 EUR oraz możliwość zaprezentowania swojego rozwiązania w siedzibie MAEA w Wiedniu- czytamy w BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE