ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Wojciechem Dąbrowskim, Prezesem Zarządu PGE Energia Ciepła, Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
13.06.2018r. 15:00

Wyzwania i perspektywy rozwoju ciepłownictwa w Polsce

CIRE: Jakie zadania stoją przed nowym Prezesem oraz PTEZ?

Wojciech Dąbrowski: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych jest aktywnym podmiotem w branży ciepłowniczej. Chcę aby moje przewodnictwo w PTEZ przyniosło branży konkretne rozwiązania. W ramach naszej działalności powinniśmy skupić się na pięciu kluczowych obszarach, które moim zdaniem zdominują dyskurs wokół kogeneracji w najbliższym czasie. Są to: nowy system wsparcia kogeneracji, rynek mocy, regulacje unijne, taryfowanie oraz Polityka Energetyczna Państwa

Które działania określiłby Pan jako najważniejsze?

Do najważniejszych zadań w najbliższym czasie będą należeć działania na rzecz odpowiedniego systemu wsparcia dla kogeneracji. Jest to zadanie kluczowe dla funkcjonowania i rozwoju kogeneracji w Polsce, które dodatkowo wpisuje się w realizację rządowego celu walki z tzw. niską emisją. Nowy model wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji powinien po pierwsze wychodzić naprzeciw celowi rozwoju wysokosprawnej kogeneracji, po drugie stymulować jej rozwój jako najbardziej efektywnego sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a po trzecie przyczynić się do długofalowego zapewnienia dostaw ciepła i energii elektrycznej dla lokalnych odbiorców oraz pozwolić przedsiębiorstwom ciepłowniczym rozwijać nowe inwestycje.

Naszym priorytetem jako PTEZ będzie wsparcie i współpraca z administracją rządową w prowadzeniu procesu legislacyjnego nad nowym systemem wsparcia oraz w negocjacjach z Komisją Europejską w procesie notyfikacji i finalnie wprowadzenie tego systemu w roku 2019.

Jest Pan doświadczoną osobą w branży, był Pan wcześniej członkiem PTEZ-u. Jak Pan ocenia funkcjonujący od niedawna mechanizm Rynku Mocy?

Pozytywnie oceniamy ten mechanizm jako mający zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Oczywiście przewidujemy udział jednostek kogeneracyjnych w aukcjach mocy i jako branża aktywnie szykujemy się do trzech najbliższych aukcji pod koniec tego roku. Jednak na dzisiaj nie jest określona relacja projektowanego systemu wsparcia dedykowanego wysokosprawnej kogeneracji i mechanizmu rynku mocy w kontekście możliwości kumulowania korzystania z jednego i drugiego systemu wsparcia jednocześnie. Naszym zadaniem będzie zaprojektowanie odpowiedniej relacji, która umożliwi podejmowanie elastycznych decyzji biznesowych i adekwatnie odzwierciedli kontrybucję kogeneracji zarówno do bezpieczeństwa pracy KSE, jak i osiągania coraz wyższej efektywności energetycznej oraz redukcji emisji.

Czy i jak regulacje unijne zmieniają działania w obszarze kogeneracji?

Z uwagi na wymagania Pakietu zimowego, Konkluzje BAT oraz reformę systemu handlu uprawnieniami do CO2 (EU ETS) konieczne będzie rozwijanie jednostek wytwórczych o wysokiej sprawności i niskiej emisji oraz jednostek, które będą w stanie zapewnić stabilne dostawy ciepła i energii elektrycznej. Inwestowanie i wspieranie operacyjne jednostek kogeneracyjnych jest kierunkiem, w jakim powinno zmierzać całe ciepłownictwo w Polsce. Jako Towarzystwo będziemy podejmować skuteczne działania zarówno na poziomie UE jak i krajowym, żeby regulacje środowiskowe były zrównoważone.

Jak na biznes ciepłowniczy przekładają się krajowe rozwiązania prawne?

Stabilne rozwiązania prawne są kluczowe przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zmniejszają ryzyko inwestycyjne, co finalnie przekłada się na możliwość bezpiecznego i stabilnego dostarczania energii i ciepła. W kontekście regulacji taryfowych należy skupić się na działaniach, które wyeliminują nieprecyzyjne zapisy dające zbyt duża swobodę interpretacyjną, wykształcą jednolitą i przewidywalną praktykę podejścia organu regulacyjnego do taryfowania, zapewnią rozwój kogeneracji w Polsce.

Czy PTEZ zamierza współpracować przy tworzeniu Polityki Energetycznej Państwa?

Celem PTEZ będzie aktywne uczestnictwo oraz współpraca przy tworzeniu Polityki Energetycznej Państwa. W tym obszarze będziemy ściśle współpracować z administracja rządową i wspierać ją w przyjmowaniu długoterminowych planów w odniesieniu do ciepłownictwa. Poprzez te działania będziemy mieć rzeczywisty wpływ na kształt tego sektora na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Witold SzwagrunWOJCIECH DĄBROWSKI

Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła
Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych


Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Prawa i Administracji, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk prawnych. Ukończył również studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w zakresie Eksploatacji Elektrowni i Elektrociepłowni parowych, gazowych i parowo-gazowych oraz w Akademii Leona Koźmińskiego i na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Zarządzania - Zarządzanie w Administracji Publicznej.

Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach menadżerskich, pracował w administracji samorządowej, rządowej oraz jako doradca inwestycyjny i prawny. Zajmował się doradztwem w zakresie pozyskiwania środków z UE. Kierował zespołami ludzkimi przy realizacji wielu projektów inwestycyjnych. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji inwestycji liniowych, kubaturowych oraz układów technologicznych w energetyce. Realizował projekty z obszaru M&A a także działania restrukturyzacyjne oraz rozwojowe w przedsiębiorstwach. Pełnił funkcje w radach nadzorczych spółek energetycznych, zbrojeniowych, handlowych oraz innych przedsiębiorstwach przemysłowych. Od stycznia 2011 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp. z o.o., a od stycznia 2016 r. funkcję prezesa zarządu PGNiG Termika S.A. Od 13 czerwca 2018 r. prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE