ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Elektrowni Opole rozbudują instalacje redukcji emisji NOx
13.06.2018r. 11:13

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała umowę o wartości 43 mln zł na rozbudowę instalacji redukcji emisji tlenków azotu w Elektrowni Opole. Dzięki temu elektrownia ma spełniać zaostrzone wymagania środowiskowe wynikające z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać w sierpniu 2021.

Umowa przewiduje rozbudowę istniejących instalacji redukcji emisji NOx na blokach 1, 2 i 4, czego efektem będzie obniżenie emisji NOx do wartości ≤150 mg/Nm3 metodami niekatalitycznymi. Ponadto zakres zadania obejmuje powiększenie powierzchni ogrzewalnej przegrzewacza pary wtórnej w poszczególnych kotłach o ok. 12 proc. oraz nałożenie powłok ochronnych, zabezpieczających ekrany komory paleniskowej przed działaniem korozji niskotlenowej. Realizacja umowy odbywać się będzie w formule pod klucz.

Podpisana umowa to kolejny krok Elektrowni Opole w kierunku dostosowania do konkluzji BAT. Na początku czerwca bieżącego roku podpisana została umowa na modernizację elektrofiltrów czterech bloków elektrowni, co spowoduje redukcję stężenia pyłu w spalinach do poziomu <8 mg/Nm3. Wartość tego kontraktu to 188 mln zł.
- Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych wiąże się m.in. z emisją do atmosfery pyłów oraz takich związków jak dwutlenek siarki i tlenki azotu. Konsekwentnie modernizujemy wszystkie nasze bloki energetyczne, zwiększając efektywność aktywów i wypełniając najwyższe europejskie standardy środowiskowe. Dzięki przeprowadzonym dotychczas modernizacjom w Elektrowni Opole uzyskano redukcję emisji SO2 o ok. 60 proc., a emisji NOx i pyłów o ok. 50 proc. - mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Elektrownia Opole na etapie budowy wyposażona została w urządzenia do redukcji emisji: pyłu (elektrofiltry), siarki (instalacje odsiarczania spalin), tlenków azotu (palniki niskoemisyjne i metody pierwotne). Realizowany obecnie program przystosowania urządzeń Elektrowni Opole do Konkluzji BAT przewiduje wymianę elektrofiltrów, modernizację instalacji redukcji tlenków azotu, wymianę poziomów dyszowych w absorberach, wymianę klap spalin na obejściach absorberów, budowę dodatkowej oczyszczalni ścieków z IOS 1-4 i IOS 5-6. Planowane koszty modernizacji to ok. 300 mln zł. Prace zostaną przeprowadzone w czasie remontów kapitalnych bloków w latach 2019-2021.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE