ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zgoda na budowę zakładu kapsułowania wypalonego paliwa jądrowego w Szwecji
13.06.2018r. 15:49

Rada miejska Oskarshamn zadeklarowała poparcie dla budowy zakładu kapsułowania wypalonego paliwa jądrowego, który ma zostać zbudowany przez przedsiębiorstwo SKB (Swedish Nuclear Fuel and Waste Management Company /Svensk Kärnbränslehantering AB) odpowiedzialne w Szwecji za gospodarkę odpadami promieniotwórczymi.

Wypalone paliwo z elektrowni jądrowych w Szwecji (traktowane jako odpad wysokoaktywny) nie podlega przerobowi i od roku 1985 składowane jest w tymczasowym mokrym przechowalniku (CLAB) na terenie elektrowni jądrowej Oskarshamn. Zużyte zestawy paliwowe przechowywane są pod wodą w podziemnej jaskini skalnej przez 40-50 lat.

Przed wysłaniem wypalonego paliwa do ostatecznego składowania ma być ono kapsułowane w pojemnikach wykonanych z miedzi i żeliwa, które otoczone gliną bentonitową zostaną umieszczone w warstwach granitu 500 m pod ziemią. Metoda składowania nosi nazwę KBS-3 (trzy bariery: miedź, bentonit i skała granitowa).
Kapsułowanie paliwa odbywać się będzie w zakładach Clink zlokalizowanych obok CLAB w Oskarshamn. SKB wystąpiła już o zgodę rządu na budowę tego zakładu. Do jej wydania, zgodnie ze szwedzkim prawem w zakresie ochrony środowiska (Environment Code) wymagana jest również akceptacja władz lokalnych, które posiadają prawo weta w tym względzie. Przedsiębiorstwo planuje rozpoczęcie budowy zakładu na początku lat 2020. Ma być on uruchomiony po ok. 10 latach razem z ostatecznym składowiskiem wypalonego paliwa.

Na takie składowisko (Spent Fuel Repository) w głębokich warstwach geologicznych wybrana została w roku 2009 lokalizacja Soderviken w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark w gminie Östhammar. Składowisko będzie znajdować się na głębokości 500 m w formacji granitu skandynawskiego, którego wiek ocenia się na 1,9 mld lat. Ma pomieścić do 12000 ton wypalonego paliwa umieszczonego w 6000 pojemnikach rozlokowanych w tunelach
SKB , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE