ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bez zastrzeżeń MF ws. kierunkowych założeń projektu o rekompensatach dla górniczych wdów i sierot
13.06.2018r. 16:24

Ministerstwo Finansów w swojej wstępnej opinii nie zgłosiło zastrzeżeń do kierunkowych założeń projektu ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego - wynika z informacji resortu.

"Obecnie w Ministerstwie Energii trwają prace nad ostatecznym kształtem projektu, w tym w zakresie źródeł finansowania, który ma zostać przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Na obecnym etapie prac jest jednak za wcześnie, aby mówić o konkretnych rozwiązaniach" - przekazało w środę PAP biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów.

W połowie maja br. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że Ministerstwo Energii przygotowało i przekazało do resortu finansów projekt ustawy, dzięki której m.in. około 7 tys. wdów i sierot po górnikach ma otrzymać 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Chodzi o te wdowy i sieroty, które nie zostały objęte przyjętą w październiku ub. roku ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty tego świadczenia.

W środę służby prasowe Ministerstwa Finansów, w odpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie, potwierdziły, że projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego był przedmiotem wstępnej opinii Ministerstwa Finansów.

"Co do kierunkowych założeń projektu ustawy Ministerstwo Finansów nie zgłosiło zastrzeżeń. Stanowisko w zakresie niektórych rozwiązań występujących w projekcie zostało przedstawione w piśmie do ministra energii. W korespondencji zwrotnej Ministerstwo Finansów zostało poinformowane, że kwestie te mają być wyjaśniane na późniejszym etapie uzgodnień międzyresortowych" - podał resort, wskazując, iż nad ostatecznym kształtem projektu i źródłami jego finansowania pracuje obecnie resort energii. Później planowane są uzgodnienia międzyresortowe.
Jak informował w maju wiceminister Tobiszowski, nowa ustawa, której projekt przygotował resort energii, ma przyznać rekompensaty za utracony deputat węglowy także dla dwóch innych, obok wdów i sierot, grup: osób pobierających świadczenia przedemerytalne oraz tych, którzy byli objęci poprzednią ustawą, ale nie złożyli w terminie wniosków o rekompensatę lub ich wnioski nie zostały na czas zweryfikowane.

W ubiegłorocznym budżecie państwa na 10-tysięczne rekompensaty dla górniczych emerytów i rencistów, którym w przeszłości odebrano deputaty węglowe, przeznaczono ponad 2,3 mld zł, z czego faktycznie wydano ponad 2 mld zł. Realizacja nowej ustawy - jak szacowano - miałaby kosztować niespełna 100 mln zł. Jednak formalnie byłyby to nowe środki, które musiałyby zostać zapisane w tegorocznym budżecie państwa na realizację nowej ustawy. Regulacja miałaby zamknąć sprawę rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla.

Przyjęta w październiku ub. roku ustawa przyznała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty węglowe, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast tych wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Rekompensat nie dostali także ci obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017 jeszcze jako czynni pracownicy, przed przejściem na emeryturę.

Na wypłatę rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla rząd przeznaczył w ubiegłorocznym budżecie ponad 2,3 mld zł. Wpłynęło łącznie 237 tys. 45 wniosków o rekompensatę, większość z nich (prawie 193 tys.) - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Osoby, które otrzymały decyzje o odmowie przyznania świadczenia, mogą odwołać się od nich do sądu. Natomiast związkowcy i środowiska, którym w świetle zeszłorocznej ustawy nie przysługują rekompensaty (chodzi m.in. o wdowy i sieroty po ofiarach wypadków górniczych), zabiegali o nowelizację ustawy - odpowiedzią ma być właśnie nowa ustawa, której projekt przygotowało Ministerstwo Energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE