ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PAK KWB Konin o wyroku NSA w sprawie Tomisławic
14.06.2018r. 08:36

Wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2018 r. nie pozbawia mocy prawnej decyzji środowiskowej wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek i nie wstrzymuje prac eksploatacyjnych oraz wydobywczych na odkrywce Tomisławice - poinformowała spółka PAK KWB Konin.

PAK KWB Konin wyjaśnia, że orzeczeniem z dnia 12 czerwca 2018 r. NSA w Warszawie oddalił skargę kasacyjną spółki od wyroku WSA w Poznaniu, uchylającego postanowienie SKO w Koninie o zawieszeniu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej dla wydobywania węgla brunatnego z odkrywki Tomisławice.

Według spółki, skarga ta dotyczyła wątku pobocznego, czyli kwestii zawieszenia prowadzonego postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej. Jednocześnie PAK KWB Konin podkreśla, że to postępowanie prowadzone jest już od 2009 r. i nadal nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. Według spółki nadal nie zanosi się aby rozstrzygnięcie nastąpiło szybko.

PAK KWB Konin tłumaczy, że prowadząc postępowanie SKO w Koninie musi ponownie ocenić, czy zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej, wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek w 2007 r. Od kolejnego orzeczenia SKO w Koninie każdej ze stron tego postępowania będzie przysługiwało prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie dwuinstancyjne postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Jednocześnie spółka podkreśla, że wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2018 r. nie pozbawia mocy prawnej decyzji środowiskowej wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek i nie wstrzymuje prac eksploatacyjnych oraz wydobywczych na odkrywce Tomisławice.
W ocenie PAK KWB Konin na obecnym etapie postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice nieuprawnione i bezpodstawne są publicznie oświadczenia przeciwników działalności spółki o rażącym naruszeniu prawa przy wydaniu decyzji środowiskowej dla Odkrywki Tomisławice.

W ocenie spółki nagłaśnianie przez przeciwników jej działalności każdej sprawy, która nie może i nie przesądza o ostatecznym wyniku postępowania, jest oczywistym elementem budowania napięcia i wywieraniem presji na organy prowadzące te postępowania.

PAK KWB Konin odnosi się też do informacji odnośnie przygotowania raportu środowiskowego dla budowy infrastruktury na działającej odkrywce Tomisławice. Spółka przypomina, że wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie infrastruktury odkrywki węgla brunatnego ,,Tomisławice" Kopalnia złożyła do RDOŚ w Poznaniu 14 września 2015 r. Po upływie kilku miesięcy (w styczniu 2016 r.) RDOŚ w Poznaniu postanowieniem stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia. Nie wydał jednak decyzji środowiskowej, a po ponad roku, w kwietniu 2017 r., kolejnym postanowieniem RDOŚ w Poznaniu stwierdził jednak obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dlatego Kopalnia złożyła zażalenie na to postanowienia, a następnie skargę do sądu administracyjnego.

Jak podkreśla PAK KWB Konin na orzeczenie WSA w Warszawie Kopalni przysługiwała skarga kasacyjna, która została złożona, a niezależnie od tego Kopalnia prowadzi przygotowania do wykonania raportu dla budowy infrastruktury na odkrywce Tomisławice na wypadek niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy przed NSA w Warszawie.

Według PAK KWB Konin, pomimo problemów związanych z przedłużeniem postępowania o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy infrastruktury na odkrywce Tomisławice, wydobywanie węgla z tej odkrywki nie powinno być zagrożone.
Spółka podkreśla przy tym, że nie ma wpływu na działalność organów prowadzących postępowania administracyjne, działających także pod dużą presją organizacji proekologicznych. Według spółki fakt wpływu tej presji na działania tych organów potwierdza chociażby postępowanie w sprawie decyzji środowiskowe dla budowy infrastruktury, gdy po około dwóch latach prowadzonego postępowania RDOŚ w Poznaniu zmienia zdanie co do konieczności wykonania raportu środowiskowego i to - w ocenie spółki - na skutek zarzutów zgłaszanych przez organizacje proekologiczne w innym postępowaniu. Spółka zaznacza przy tym, że w czasie złożenia przez Kopalnię wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy infrastruktury, czyli niewielkiego elementu już działającej odkrywki Tomisławice obowiązuje jeszcze decyzja środowiskowa wydana dla budowy całej odkrywki i wykonany w ramach tamtego postępowania raport środowiskowy.

W tej sytuacji w ocenie spółki pojawia się problem z racjonalnym planowania działalności gospodarczej przy zmieniającym się stanowisku organów w kluczowych dla przedsiębiorcy kwestiach.

- W takich okolicznościach trudno także odmówić Kopalni prawa do kwestionowania tych sprzecznych rozstrzygnięć podejmowanych przez ten sam organ w tej samej sprawie - czytamy w stanowisku PAK KWB Konin.

Spółka odnosi się też do kwestii uchwały o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Babiak podkreślając, że wyrok WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2018 r. nie kończy postępowania w tej sprawie. Jak zapowiada, po otrzymaniu uzasadnienia pewnością ten wyrok zaskarży.

PAK KWB Koni zwraca przy tym uwagę, że pomimo zarzutów ze strony przedstawicieli Gminy Babiak oraz Fundacji Greenpeace WSA w Poznaniu uznał, że Kopalnia miała jednak interes prawny aby skargę na uchwałę Rady Gminy Babiak złożyć. Stąd wyrok oddalający skargę, a nie odrzucający skargę.

Spółka przyznaje,że sąd nie dopatrzył się uchybień w procedowaniu nad podjętą uchwałą, a obowiązujące przepisy nie obligują gminy do uwzględnienia wniosku Kopalni o ujęcie studium planowanej działalności wydobywczej. Zaznacza jednak, że WSA w Poznaniu w ustnym uzasadnieniu zwrócił jednak uwagę, że przepisy prawa geologicznego i górniczego ograniczają gminę w możliwościach przeznaczania w planie miejscowym terenu, na którym zlokalizowane udokumentowane złoże węgla brunatnego na inne cele.

Według PAK KWB Konin złoże, którym jest zainteresowana Kopalnia podlega ochronie. Spółka zwraca uwagę, że tan fakt został zaakcentowany w ustnym uzasadnieniu orzeczenia WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2018 r. Kopalnia zapowiada, że poza zaskarżeniem wyroku WSA nadal będzie aktywnie uczestniczyć w procesie uchwalania zmiany planu miejscowego w Gminie Babiak z uwagi na zaliczenie złoża węgla brunatnego "Dęby Szlacheckie" do złóż strategicznych dla gospodarki, co wynika z przyjętego w dniu 30 maja 2018 r. przez Radę Ministrów "Programu dla Węgla Brunatnego".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: górnik z adamowa 15.06.2018r. 06:32
Szkoda że złoże Koźmin w kopalni Adamów nie podlegało ochronie i zarząd zrzekł się koncesji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE