ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwszy koncentrat uranowy z wody morskiej
15.06.2018r. 10:04

Amerykańscy naukowcy z laboratorium Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) zastosowali włókna akrylowe do wyodrębnienia uranu z wody morskiej. Opracowana technologia wykorzystująca tanie materiały może stać się konkurencyjna w stosunku do kosztów wydobycia uranu na lądzie.

Materiał został opracowany przez firmę LCW Supercritical Technologies z siedzibą w Idaho przy początkowym wsparciu ośrodka PNNL. Uran w wodzie morskiej jest adsorbowany na cząsteczce, która jest chemicznie związana z powierzchnią włókien polimerowych. Właściwości adsorpcyjne są odwracalne, czyli uran może być łatwo wydzielany i przetwarzany do postaci koncentratu (yellowcake), a polimer może zostać ponownie wielokrotnie użyty.

Przeprowadzono trzy testy, każdy trwający miesiąc, przy użyciu wody morskiej z zatoki Sequim Bay, w pobliżu laboratorium badań morskich należącego do PNNL. Woda była pompowana przez próbkę zawierającą ok. kilogram włókna w warunkach symulujących otwarty ocean. Następnie został z niej wyodrębniony uran, uzyskując około pięciu gramów czystego surowca.

Zastosowana metoda może być bardzo atrakcyjna komercyjnie. Zastosowany adsorbent jest tani i może nawet być produkowany z odpadów z przędzy. Włókna mają również potencjał do wykorzystania w oczyszczaniu środowiska i wyodrębnianiu innych metali z wody morskiej, takich jak np. wanad.
LCW obecnie ubiega się o dalsze finansowanie w celu budowy instalacji pokazowej w Zatoce Meksykańskiej. Stosowany materiał posiada lepsze własności adsorpcyjne w ciepłej wodzie i naukowcy spodziewają się, iż szybkości ekstrakcji w zatoce powinna być trzy do pięciu razy wyższa, co znacznie poprawiłoby ekonomikę tej technologii.
Woda morska zawiera naturalnie występujący uran o stężeniu około 0,003 części na milion (ppm). Mimo, że koncentracja ta jest bardzo niska (średnia zawartość uranu w skorupie ziemskiej wynosi około 2,7 ppm, a niektóre rudy zawierają nawet do 20% tego pierwiastka) to szacuje się, że w oceanach znajduje się ok. 4 mld ton tego metalu. Racjonalnie pewne (Reasonably Assured Resources - RAR) zasoby uranu w rudach na lądzie przy koszcie wydobycia nie przekraczającym 130 USD za kilogram wynoszą około 3,7 mln ton, więc oceany mogą być praktycznie niewyczerpywalnym źródłem uranu, jeśli można by go pozyskiwać w sposób opłacalny ekonomicznie.

Także grupy badawcze w Chinach i Japonii, a także na Bliskim Wschodzie prowadzą aktywne prace nad opracowaniem metod wyodrębniania uranu z wody morskiej. Ostatnio w 2017 roku chiński instytut Research Institute of Chemical Engineering and Metallurgy w Pekinie należący do koncernu China National Nuclear Corporation podpisał umowę z ośrodkiem naukowym King Abdulaziz City for Science and Technology z Arabii Saudyjskiej w sprawie współpracy w zakresie badań nad wydobywaniem uranu z wody morskiej.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: j-23 15.06.2018r. 10:50
Wyraźnie widać że przyszłość to elektrownie jądrowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Konsultant 15.06.2018r. 14:30
Trzymam kciuki za ten projekt. Uzyskanie dostępu do 4 mld ton uranu versus obecnych 130 mln ton przewróci sektor... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Damian 18.06.2018r. 08:43
To wspaniała wiadomość. W wielu wątkach na tym portalu sceptycy pytają skąd wziąć uran do elektrowni jądrowych. Tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 18.06.2018r. 12:31
No i .....pozamiatane. Przyszłością energetyki jest energetyka nuklearna. Tutaj się mówi o Uranie natomiast w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE