ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CBA: projekt Anakonda przyniósł 15 mln zł strat
29.06.2018r. 11:37 29.06.2018r. 08:29

Poznańska Delegatura CBA zatrzymała dwóch byłych członków zarządu spółki energetycznej Enea - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak wyjaśnia CBA sprawa dotyczy podpisanej w 2011 roku niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej mającej łączyć Polskę z Białorusią. Państwowa firma miała stracić na tym co najmniej 15 mln zł.

Z informacji CBA wynika, że delegatura w Poznaniu, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia w obrocie gospodarczym szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Badana przez CBA sprawa dotyczy zakupu za ponad 15,25 mln zł przez Eneę pakietu ponad połowy udziałów spółki A., która była właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Brześć - Wólka Dobrzyńska.

Jak relacjonuje CBA do transakcji doszło w sierpniu 2011 roku. Zakupu dokonano od spółki Z. Ltd. z raju podatkowego, od podmiotu prawa cypryjskiego. W ocenie CBA stwarzano przy tym pozory korzystnego dla spółki Enei przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia "mostu" energetycznego mającego służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system Białorusi na rynek Polski i UE.

Ustalenia CBA wskazują, że "most" energetyczny został kupiony przez Eneę bez wystarczających analiz. Wiedziano przy tym, że zakup udziałów w spółce A. nie był konieczny do obrotu energią elektryczną poprzez Białoruś. Linia nie miała wystarczającej mocy. Nie zawarto wcześniej żadnych umów handlowych i nie było czego przesyłać. Dodatkowo okazało się, że linia energetyczna została już wcześniej wydzierżawiona w całości na wiele lat (do 2025 roku) innej firmie, której właścicielem jest spółka cypryjska Z. Ltd.

W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie zarządu Enei nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę zawarli umowę i doprowadzili do przelania na konto cypryjskiego banku w Larnace kilkunastu milionów złotych w sytuacji, gdy zakupiona spółka nie prowadziła w tym czasie żadnej działalności gospodarczej i generowała straty.

Ustalenia CBA wskazują, że zatrzymani byli wiceprezesi zarządu Enei Maksymilian G i Krzysztof Z. wyrządzili zarządzanej spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w wysokości nie mniejszej niż 15,25 mln zł.
Według śledczych podejrzani widzieli, że zakup 61 proc. udziałów w spółce Annacond Enterprises nie był konieczny do obrotu energią elektryczną pochodzącą z Białorusi i Wspólnoty Niepodległych Państw. Zwracają oni też uwgę, że zakup udziałów w tej spółce nie pozwalał Enei na dysponowanie linią energetyczną. Została ona bowiem wcześniej wydzierżawiona przez Annacond Enterprises, na podstawie aneksowanej umowy z dnia 1 marca 2004 roku, na czas do 31 grudnia 2025 roku, bez możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy.

W ocenie prowadzących dochodzenie Maksymilian G. i Krzysztof Z. wiedzieli również o tym, że spółka Annacond Enterprises nie osiągnęła w roku 2010 przychodów ze sprzedaży towarów i usług i wygenerowała stratę w wysokości prawie 3 i pół miliona złotych. Znali również treść raportu dotyczącego wyceny majątku Annacond Enterprises na czerwiec 2011 roku, w tym opisanego w nim ryzyka działalności, przemawiającego przeciwko przeprowadzeniu transakcji nabycia udziałów spółki. Wiedzieli również, że linia energetyczna Wólka Dobryńska - Brześć jest linią o mocy niewystarczającej do tranzytu energii elektrycznej w ilości większej niż 150 MW i nie jest traktowana jako linia przesyłowa, a jedynie jako dystrybucyjna, a nadto że transakcja zakupu 61 proc. udziałów w spółce nie była zabezpieczona poprzez zawarcie wcześniejszych umów handlowych dotyczących wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej.

Zatrzymani przez CBA usłyszeli zarzuty w wielkopolskim Wydziale Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Prokurator po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych ma podjąć decyzję o ewentualnym zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Już wcześniej, w czerwcu 2017 r., Maksymilian G. był zatrzymany przez agentów CBA w śledztwie przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych. Usłyszał zarzuty sprawstwa kierowniczego przy przestępstwach zarzuconych dwójce innych zatrzymanych za wielomilionowe uszczuplenia podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: babol 29.06.2018r. 13:25
No to teraz żaden z prezesów nawet ołówka do ręki nie weźmie, by podpisać projekt TETRA ;-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jakub 11.07.2018r. 22:27
Zamkli M.G i K.Z. I po 12 godzinach zwolnili ale o tym już tzw. Media zapomniały -(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE