ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W życie wchodzą porozumienia płacowe w kolejnych spółkach grupy Tauron
02.07.2018r. 15:50

Z początkiem lipca wchodzą w życie porozumienia płacowe w kolejnych spółkach grupy Tauron - Tauron Wytwarzanie i Tauron Dystrybucja - wynika z informacji śląsko-dąbrowskiej Solidarności. To kolejne spółki z tej grupy, po firmach Tauron Ciepło i Tauron Wydobycie, gdzie związkowcy zawarli z pracodawcą porozumienia płacowe.

Negocjacje płacowe w poszczególnych spółkach grupy energetycznej Tauron są następstwem ramowego porozumienia, podpisanego 8 czerwca ub. roku przez prezydium działającej w grupie Rady Społecznej z zarządem spółki.

Jak podała Solidarność, w największych spółkach grupy rozmowy płacowe zostały już zakończone - przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych ustalili z zarządami tych firm wysokość jednorazowej premii, którą pracownicy otrzymają w tym roku, lub porozumieli się co do wysokości podwyżki wynagrodzeń.

Porozumienie zawarte w spółce Tauron Wytwarzanie, skupiającej aktywa wytwórcze grupy, przewiduje wzrost wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników firmy oraz podwyżki indywidualne dla osób najmniej zarabiających. Od 1 lipca płace zasadnicze wzrastają o 50 zł "na rękę". Równocześnie o ok. 50 zł wzrosną pochodne wchodzące w skład wynagrodzeń poszczególnych pracowników. Wyrównanie za okres od stycznia do czerwca wpłynie na konta pracowników przed 5 lipca. Niezależnie od tego osoby, które w swoich grupach zawodowych zarabiają najmniej, otrzymają podwyżki indywidualne, nie wyższe niż 200 zł. W tym celu fundusz płac zostanie powiększony średnio o 24 zł na etat.

Porozumienie przewiduje ponadto, że o 100 zł wzrośnie nagroda z okazji Dnia Energetyka oraz premia wypłacana pracownikom przed Świętami Bożego Narodzenia. Po wejściu w życie zmian świadczenia te wzrosną odpowiednio do 1100 zł i 600 zł brutto. Ponadto podwyżki i wyższe nagrody otrzyma 60 pracowników przeniesionych w ostatnich tygodniach do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która powstała w związku z budową nowego bloku energetycznego w Jaworznie.

Choć zgodnie z zgodnie porozumienia ramowego sprzed roku, w latach 2017-2018 pracownicy spółek z grupy mieli otrzymać jednorazowe premie, a w dopiero w 2019 r. podwyżki płac zasadniczych, w zatrudniającej blisko 2,8 tys. osób spółce Tauron Wytwarzanie związkowcom udało się przekonać pracodawcę od wcześniejszego podwyższenia wynagrodzeń. Firma jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce.

Od 1 lipca wynagrodzenia wzrastają również w spółce Tauron Dystrybucja. W porozumieniu płacowym w tej firmie ustalono, że na podwyżki przeznaczone będzie średnio 114,46 zł brutto na etat; dla zdecydowanej większości pracowników oznacza to zwiększenie stawki zasadniczej wynagrodzenia o 105 zł - podali związkowcy. Z pozostałych środków pracodawca przyzna podwyżki indywidualne.
W zatrudniającej ponad 9 tys. osób spółce wypłacona zostanie także jednorazowa premia, będąca rekompensatą za brak podwyżek w pierwszym półroczu tego roku - na ten cel pracodawca przeznaczy średnio 925 zł na etat. Podobnie jak w przypadku podwyżek, premia będzie miała charakter obligatoryjny i uznaniowy. Każdy pracownik dostanie 463 zł, a reszta pieniędzy zostanie rozdysponowana na premie uznaniowe. Podwyżka indywidualna nie może przekroczyć 210 zł brutto, a premia uznaniowa nie może być wyższa niż 1389 zł.

Na tych samych zasadach podwyżki i wyrównania przyznane zostaną w spółkach Tauron Dystrybucja Serwis oraz Tauron Dystrybucja Pomiary. Zadaniem pierwszej z tych firm jest obsługa techniczna układów pomiarowych energii elektrycznej, natomiast Tauron Dystrybucja Serwis świadczy usługi elektroenergetyczne.

Wcześniej porozumienia płacowe zawarto już w spółkach Tauron Wydobycie i Tauron Ciepło. Jak podali w połowie czerwca związkowcy, ok. 6,6-tysięczna załoga firmy Tauron Wydobycie otrzymali średnio 1850 zł jednorazowej premii, natomiast w spółce Tauron Ciepło nastąpi w tym roku podwyżka wynagrodzeń o co najmniej 120 zł brutto, z wyrównaniem od stycznia 2018 r. Taka kwota to część obligatoryjna, którą dostaną prawie wszyscy pracownicy, natomiast pozostałe środki na wzrost wynagrodzeń będą rozdysponowane uznaniowo przez przełożonych oraz prezesa Tauron Ciepło.

8 czerwca ub. roku prezydium Rady Społecznej Tauron Polska Energia podpisało z zarządem spółki ramowe porozumienie płacowe, które umożliwiło rozpoczęcie negocjacji dotyczących wzrostu wynagrodzeń w poszczególnych spółkach grupy. Ustalono, ż w latach 2017-2018 pracownicy spółek z grupy Tauron otrzymają jednorazową premię, natomiast w czwartym kwartale 2018 r. rozpoczną się negocjacje dotyczące wzrostu płac zasadniczych w 2019 r.

Jak informował po podpisaniu ramowego porozumienia płacowego prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk, zgodnie z tym ustaleniami, do końca 2019 r. wysokość premii w zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupie Tauron będzie uzależniona od osiągnięcia zakładanego wyniku EBITDA oraz realizacji wyznaczonych inicjatyw oszczędnościowych. Porozumienie sprecyzowało zasady polityki płacowej spółki w latach 2017-2019. W przypadku realizacji zakładanych wskaźników ekonomicznych oznacza to dodatkowe środki dla pracowników, jednak wypłata dodatkowych świadczeń zależy nie tylko od osiągnięcia określonego na dany rok wyniku EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją), ale również od realizacji inicjatyw oszczędnościowych w poszczególnych obszarach działania grupy.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Tauron Polska Energia SA jest liderem grupy kapitałowej zajmującej się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni Polski i jest największym dystrybutorem oraz drugim pod względem wielkości krajowym sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: farfał 02.07.2018r. 21:42
Czasów za prezesa Jana Kurpa pewnie żaden z pracowników nigdy nie zapomni.Wtedy człowiek był pewien że jest potrzebny... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 04-07-2018r. 12:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: emeryt- TW 03.07.2018r. 09:35
Za to dziś mamy paru zakamuflowanych siejących destrukcje i nicnierobiących specjalistów z nadania PO . Prym w tej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-07-2018r. 13:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE