ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron przyłączył już ponad 10 tys. mikroinstalacji
04.07.2018r. 14:43

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, wśród przyłączonych przez Tauron Dystrybucję w pierwszym kwartale 2018 roku ponad tysiąca mikroinstalacji tylko jedna nie została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Do tego przyłączono kilka większych instalacji OZE niezaliczonych do grupy mikroinstalacji - wszystkie to elektrownie PV.

W pierwszym kwartale 2018 r. operator systemu dystrybucyjnego Tauron Dystrybucja zrealizował przyłączenia w sumie 1157 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 7,547 MW. Wszystkie to mikroinstalacje fotowoltaiczne z wyjątkiem jednej - mikroinstalacji wiatrowej o mocy 3 kW.

To wynik porównywalny do odnotowanego w poprzednim kwartale, ale za to dwukrotnie lepszy od liczby przyłączonych mikroinstalacji w pierwszym kwartale 2017 r.

Wcześniej serwis prasowy Tauron Dystrybucja informował portal Gramwzielone.pl o przyłączeniu w I kwartale 2017 r. ok. 540 mikroinstalacji o łącznej mocy 4 MW, a w drugim i trzecim kwartale odpowiednio 1170 mikrointsalacji o mocy 6,84 MW oraz ok. 1300 mikroinstalacji o mocy 7,1 MW. W ostatnim kwartale 2017 r. do sieci tego OSD przyłączono 1009 mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 6,685 MW.

W ubiegłym roku do sieci Tauron Dystrybucja przyłączono w sumie 4096 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 24,595 MW. Do tego przyłączono tylko dwie mikroinstalacje w technologii innej niż fotowoltaiczna, o łącznej mocy 30 kW. Daje to razem 4098 mikroinstalacji o łącznej mocy 24,625 MW.

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na koniec 2017 r. w sieci Tauron Dystrybucja znajdowało się 9140 mikroinstalacji. Sumując to z danymi za pierwszy kwartał 2018 r., otrzymujemy wynik 10 297 mikroinstalacji, a ich łączna moc przekracza 62,16 MW.

Ponadto w pierwszym kwartale br. Tauron Dystrybucja przyłączył pięć większych odnawialnych źródeł energii o jednostkowej mocy ponad 40 kW - wszystkie to instalacje fotowoltaiczne, a ich łączna moc wynosi 1,8 MW.

To niemal tyle, ile wynosi łączna moc wszystkich OZE o jednostkowej mocy ponad 40 kW przyłączonych do sieci tego operatora w całym ubiegłym roku, kiedy przyłączono w sumie tylko 10 większych systemów OZE o łącznej mocy wynoszącej jedynie 1,921 MW.
PTPiREE podało, że na koniec ubiegłego roku w sieci Tauron Dystrybucja znajdowało się w sumie 9 509 odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1416,3 MW.

Dodając liczby za pierwszy kwartał 2018 r., wychodzi, że na koniec marca br. w sieci tego operatora funkcjonowało w sumie 10 671 instalacji OZE o łącznej mocy 1425,64 MW.

Inwestycje w odnawialne źródła energii na obszarze, na którym swoje sieci dystrybucyjne ma Tauron Dystrybucja, to w duże mierze zasługa projektów realizowanych z unijnych dotacji (podobnie jest zresztą w innych częściach kraju, gdzie swoje sieci mają pozostali OSD).

Tylko jeden z unijnych projektów realizowanych na Dolnym Śląsku, na którym sieciami dystrybucyjnymi zarządza Tauron Dystrybucja, ma skutkować przyłączeniem ponad tysiąca domowych instalacji OZE - w zdecydowanej większości mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z kolei Górny Śląsk, czyli drugi z kluczowych obszarów działalności spółki, to największy w kraju beneficjent unijnych dotacji z regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. Łączna kwota dofinansowania na energetykę odnawialną w ramach RPO Województwa Śląskiego może wynieść prawie 150 mln zł, a spora część tych funduszy wesprze inwestycje w mikroinstalacje.

Do tego dochodzą unijne środki na inwestycje w odnawialne źródła energii, które wspierają inwestycje realizowane na Opolszczyźnie i w Małopolsce, gdzie zostaną podłączone również do sieci zarządzanej przez Tauron Dystrybucja.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE