ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Kurtyka: konferencja COP24 będzie miała też "wydźwięk moralny"
05.07.2018r. 20:11

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka powiedział w czwartek PAP w Rzymie, że grudniowy szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP24 w Katowicach będzie miał także "wydźwięk moralny" i pokaże, w jaki sposób należy zadbać o planetę.

Michał Kurtyka uczestniczy w watykańskiej konferencji "Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi", zorganizowanej przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z okazji 3. rocznicy publikacji ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si'".

W piątkowych obradach uczestniczyć będzie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Z konferencji popłynie ważny głos dla milionów katolików na całym świecie, w jaki sposób papież i Kościół odczytuje wyzwania współczesności i jak zachęca nas do tego, byśmy podjęli te związane z naszą planetą i budowali taką cywilizację, w której rozwój człowieka będzie przebiegał nie przeciwko naturze i planecie, lecz w zgodzie z nią" - powiedział PAP Michał Kurtyka.

Ten przekaz - dodał wiceminister środowiska - ma bardzo ważne znaczenie dla konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach.

"Do Katowic przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy osób po to, żeby negocjować porozumienie na temat wdrożenia porozumienia paryskiego" - dodał Michał Kurtyka. Podkreślił, że zostało ono zawarte w tym samym roku, w którym ukazała się papieska encyklika "Laudato si'". Jak zaznaczył, konferencja ONZ i głos papieża "są ze sobą splecione".

Podkreślił, że konferencja katowicka będzie miała nie tylko "charakter techniczny", dotyczący realizacji ustaleń porozumienia paryskiego, ale także "wydźwięk o charakterze moralnym, pokazujący, w jaki sposób powinniśmy zadbać o naszą planetę".

Odnosząc się do wcześniejszych apeli papieża o realizację porozumienia paryskiego i jego zaniepokojenia tym, że emisja C02 i koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze są cały czas bardzo wysokie, Michał Kurtyka stwierdził, że wysiłek, o jaki prosi Franciszek, "ma sens, kiedy będzie podejmowany przez wszystkie kraje świata i wszystkie rządy".

"Samo porozumienie paryskie" - dodał - wyraża "pewnego ducha i plany oraz jest koncepcją". "Natomiast my w Katowicach pod prezydencją polską będziemy określać, co to w praktyce oznacza i w jaki sposób państwa zobowiążą się do działań na rzecz planety i jaki będzie ich wkład" - zaznaczył.

"O ile można powiedzieć, że Paryż to pierwszy punkt, to Katowice będą fundamentalnym momentem, od którego może rozpocząć się praktyczne działanie na poziomie państw" - oświadczył wiceminister.
"To w Katowicach mamy dojść do porozumienia, w jaki sposób porozumienie paryskie będzie realizowane" - wyjaśnił Kurtyka, który będzie pełnił funkcję prezydenta tej konferencji.

Poproszony przez PAP o komentarz do słów papieża o tym, że "niepokój wywołuje stałe poszukiwanie nowych zasobów paliw kopalnych", przedstawiciel polskiego Ministerstwa Środowiska stwierdził, że przekaz ten jest "bardzo mocny".

"My w Katowicach przez pryzmat naszych doświadczeń, doświadczeń transformacji Śląska, przez pryzmat solidarności możemy myśleć o tym, że można pogodzić różne cele, związane z ochroną planety, z rozwojem gospodarczym i z miejscami pracy" - powiedział.

Michał Kurtyka podkreślił, że oczekuje na piątkowe wystąpienie papieża i jego "przekaz", który - jak dodał - "możemy w Katowicach wdrażać w życie i może nam przyświecać".

Otwierając w czwartek dwudniowe obrady, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że encyklika Franciszka została dobrze przyjęta w różnych środowiskach i wywołała debatę wśród naukowców oraz wyznawców różnych religii.

Zauważył, że papież przedstawił w swym dokumencie pogłębioną i duchową wizję ekologii.

"Uprawa ziemi nie uprawnia do dominacji i dewastacji" - podkreślił kardynał Parolin.

Wskazał, że encyklika jest wezwaniem do troski o "nasz wspólny dom" i reakcją na jedno z najpilniejszych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość, czyli konieczność zapobieżenia jego zniszczeniu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 05.07.2018r. 20:17
Wydźwięk moralny. Czyli ktoś poświęci?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE