ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: WIGdiv bez spółek energetycznych przez kolejne kilkanaście lat
09.07.2018r. 12:53

Po wykreśleniu Energi z WIG Dywidendy (WIGdiv), w indeksie tym nie ma już żadnej spółki z branży energetycznej. Zdaniem analityków, spółki te kumulują kapitał pod przyszłe inwestycje, a branża może nie być dywidendowa przez najbliższe 10 lat.

Korekta listy uczestników indeksu WIGdiv, polegająca na wykreśleniu z niej Energi, została przeprowadzona 4 lipca.

"Jest decyzja zarządów i głównego właściciela, aby nie wypłacać dywidend i kumulować gotówkę prawdopodobnie pod jakieś przyszłe inwestycje. Bilanse większości tych spółek w tym momencie nie wykluczają wypłaty dywidendy i spółki spokojnie mogłyby sobie pozwolić na takie transfery dla akcjonariuszy. Natomiast widać, że główny właściciel chce, żeby te środki były kumulowane w spółkach na jakieś cele, które być może kiedyś się pojawią. Na razie nie ma ich jednak w bazowym backlogu inwestycyjnym. Mówi się np. o projekcie jądrowym" - powiedział Kamil Kliszcz, analityk z DM mBanku.

Zdaniem Krzysztofa Kubiszewskiego, analityka z DM Trigon, spółki energetyczne prawdopodobnie nie będą wypłacać dywidendy przez najbliższe 10 lat.

"Cykl inwestycyjny w energetyce wygląda tak, że istniejąca baza elektrowni ma średnio ponad 40 lat. Zbliża się koniec cyklu ich życia, do 2035 trzeba zastąpić większość mocy w systemie, czyli przez 10-15 lat wydawać pieniądze" - powiedział.

"Ale niestety, sektor zamiast zgromadzić oszczędności na tę spodziewaną okazję, żeby mieć z czego budować te elektrownie, został wydrenowany z gotówki w formie dywidend i to głównie przed wprowadzeniem na giełdę, z drugiej strony potencjalne oszczędności zostały rozdane konsumentom w postaci niskiej marży na energii" - dodał.

Zdaniem Kubiszewskiego, przed spółkami energetycznymi stoi program inwestycyjny wart znacznie ponad 100 mld zł, a bilanse już na starcie są znacząco zadłużone.

"Bieżące wyniki spółek nie pozwalają na generowanie wystarczających oszczędności, a potencjał pozyskania wystarczającej ilości dodatkowego długu wydaje się być ograniczony. Proponowane w ramach rynku mocy rozwiązania teoretycznie pozwalają na wygenerowanie impulsu inwestycyjnego ale nie rozwiązują kwestii przedpłacenia/finansowania nowych bloków" - powiedział.

Stopa zwrotu z indeksu WIGdiv jest - zdaniem analityków - zbliżona do stopy zwrotu z WIG, jednak WIGdiv historycznie zachowywał się nieco gorzej na rynku wzrostowym.
"Jest to indeks, który skupia spółki o w miarę stabilnej polityce dywidendowej, czyli takie, które wypłacały dywidendy przed ostatnie 5 lat. Siłą rzeczy, każdy indeks dywidendowy patrzy wstecznie na politykę dywidendową i nie uwzględnia czynników mogących obniżać zdolność dywidendową spółki. Składy tego typu indeksów są często dość niestabilne" - ocenia Sebastian Trojanowski, specjalista ds. strategii inwestycyjnych z DM TMS Brokers.

"W tym roku WIG traci 11 proc., natomiast WIGdiv 13 proc. Różnica rzędu 2 pp. nie wydaje się zbyt duża. Historycznie indeks ten na rynku wzrostowym zachowywał się nieco gorzej od szerokiego rynku, co wynika z faktu, że indeksy dywidendowe skupiają spółki dość dojrzałe. Dywidendy nie płacą spółki wzrostowe, będące na wczesnym etapie wzrostu" - dodał.

Zdaniem Krzysztofa Pado, analityka z DM BDM, w dłuższym terminie lepiej mogą zachowywać się kursy spółek wzrostowych a nie dywidendowych.

"Spółki z tego indeksu są z różnych obszarów rynku i mniej więcej mogą pokrywać się z WIG. Aczkolwiek na szerokim rynku mamy też spółki bardziej nastawione na wzrost, czyli takie, które nie przeznaczają dużo środków na dywidendy dla akcjonariuszy, a inwestują np. w rozwój biznesu, przez co ich kursy w dłuższym terminie mogą zachowywać się lepiej" - powiedział.

"Spółki dywidendowe są bardziej zachowawcze i nie inwestują wszystkich środków w rozwój swojego biznesu. Jak widać w ostatnich dwóch latach - kiedy mieliśmy duży wzrost wynagrodzeń - spółki, które nie inwestowały w automatyzację, a wypłacały dywidendy, mają teraz kłopoty z marżami i dywidendy w przyszłości wcale nie muszą być takie duże jak w ostatnich latach" - dodał.

Zdaniem Krzysztofa Pado, na spółki z WIGdiv trzeba patrzeć indywidualnie, a niektóre spółki w indeksie, w 2018 r. zapłaciły niższą dywidendę niż w 2017 r.

"Np. KGHM kiedyś wypłacał potężne dywidendy, a teraz wypłaty dla akcjonariuszy w ogóle nie będzie" - powiedział.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE