ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Parkiet": opóźnienia w inwestycjach pokrzyżowały energetyczne plany Orlenu
10.07.2018r. 05:57

Na temat inwestycji energetycznych Orlenu pisze "Parkiet". Dziennik zwraca uwagę na opóźnienia w realizacji kluczowych inwestycji we Włocławku i Płocku.

Pod koniec czerwca Orlen ogłosił zakończenie realizacji inwestycji budowy bloku energetycznego w Płocku. Jednak jak zwraca uwagę gazeta giełdy, blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt, który powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego i którego budowa kosztowała ok. 1,7 mld zł, miał być gotowy w 2017 roku. Parkiet próbował ustalić jakie były przyczyny opóźnienia i czy Orlen będzie się w związku z tym domagał odszkodowania. Koncern w odpowiedzi informuje jedynie, że przyczyny leżały po stronie wykonawcy, czyli konsorcjum Siemensa. Odnosząc się a w kwestii konsekwencji finansowych dla wykonawcy Orlen zapowiada natomiast, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie zapisów kontraktu i zapisów około kontraktowych.

"Parkiet" przypomina, że również z dużym opóźnieniem została oddana do użytku inna energetyczna inwestycja Orlenu - budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku. Blok miał ruszyć w 2015 roku, ale ostatecznie protokół zakończenia jego budowy podpisano w czerwcu 2017 roku. W marcu br. płocki koncern poinformował natomiast, że w ramach rozliczenia kontraktu, konsorcjum wykonawców wdroży m.in. rozwiązania z zakresu digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy włocławskiego bloku. Jak czytamy w "Parkiecie" niezależnie od tego spółka otrzymała rekompensatę pieniężną. Cytowane przez gazetę giełdy biuro prasowe koncernu podało, że w 2017 roku odszkodowanie z tytułu tej inwestycji przyniosło 100 mln pozytywnego wpływu na wynik finansowy koncernu, a w pierwszym kwartale 2018 r. - 10 mln zł.
Jak odnotowuje "Parkiet", Orlen w ubiegłym roku we wrześniu informował o jeszcze jednej inwestycji energetycznej - w Trzebini, gdzie kosztem 80 mln zł istniejący kocioł węglowy ma być zastąpiony kotłami gazowymi. Wówczas zapowiadano, że w ostatnim kwartale 2018 r. w ramach realizacji tej inwestycji ma zostać przeprowadzony rozruch próbny i do końca roku wszystkie instalacje miały być przyjęte do eksploatacji. Gazecie giełdy nie udało się ustalić, czy te plany zostaną zrealizowane, bo koncern poinformował jedynie, że projekt jest na wczesnym etapie analiz.

Jak podsumowuje "Parkiet" w tym roku zyski Orlenu ze sprzedaży energii elektrycznej powinny mocno wzrosnąć i gdyby nie opóźnienia przy inwestycjach, już wcześniej koncern byłby istotnym graczem w tym segmecie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE