ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po nowelizacji ustawy o OZE gminy grożą wnioskiem do TK
10.07.2018r. 06:39

Wczorajsza "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na problemy jakie stworzyła gminom nowelizacja ustawy OZE przywracająca stare zasady opodatkowania farm wiatrowych. Będą musiały zwracać one właścicielom elektrowni pobrane już podatki. Zdesperowani samorządowcy grożą złożeniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, o czym informuje "Gazeta Prawna".

Dzisiaj w gminie Świecie nad Osią spotkają się wójtowie i skarbnicy z kilkudziesięciu gmin dotkniętych zmianami wprowadzonymi przez nowelizację ustawy o OZE.

Przywróciła ona przywróciła zasady opodatkowania farm wiatrowych podatkiem od nieruchomości sprzed 1 stycznia 2017, co skutkuje tym, że podatek będzie naliczany tylko od części budowlanej elektrowni, a nie jak wcześniej od części budowlanej i technicznej wiatraka. Jednocześnie nowelizacja w tym zakresie wchodzi w życie do 1 stycznia 2018 r., podczas gdy samorządy budżet na następne rok uchwalają do połowy listopada i te które zdecydowały się na pobieranie od właściciele farm wyższych podatków, nie mogły zakładać niższych wpływów do budżetu. W efekcie część samorządowców stanie teraz przed problemem drastycznych spadków dochodów.

Sprzeciwiający się działaniu prawa wstecz samorządowcy grożą skierowaniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiadają jednocześnie, że w przypadku niekorzystnego dla nich wyroku TK mogą skierować sprawę do Strasburga. Argumentują, że obecna zmiana przepisów jest sprzeczna nie z art. 2 i 167 konstytucji, ale również art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Z informacji "Gazety Prawnej" wynika, że wniosek do TK przygotowała już gmina Świecie nad Osą. Zastępca wójta gminy Przemysław Szczepanowski, zastrzega jednak, że dokładny scenariusz działań jest jeszcze dopracowywany i będzie zależny od ustaleń dzisiejszego spotkania.
Samorządowcy mają wątpliwości, czy wniosek powinna złożyć jedna gmina, czy wszystkie jednocześnie. - Byłoby to też dla nas zabezpieczeniem na wypadek, gdyby TK odrzucił wniosek pojedynczej gminy ze względów formalnych, co pogrzebałoby całą sprawę. Z kilkudziesięcioma wnioskami byłoby już trudniej - powiedział cytowany przez "Gazetę Prawną" Szczepanowski.

Podobne działania planują też samorządowcy ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energetyce Odnawialnej. - Nie wykluczamy wszczęcia postępowań odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa i skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział cytowany przez "Gazetę Prawną" Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica i przewodniczący SGPEO.

Gazecie udało się też dotrzeć do treści listu, który ma być dzisiaj przesłany do premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Teresy Czerwińskiej. "Apelujemy [...] o przekazanie wszystkim gminom, w których zlokalizowane są elektrownie wiatrowe, stosownych rekompensat, wyrównujących straty poniesione przez gminy w związku ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych" - napisano w cytowanym przez "Gazetę Prawną" fragmencie listu.
Gazeta Prawna
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Cevek 10.07.2018r. 07:28
A jak inwestorzy dostali po tyłkach wyższym podatkiem to gminy siedziały cicho? Bardzo dobrze że wynikła ta cała... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: iNFO 10.07.2018r. 07:53
Żenująca postawa samorządowców... cały rynek nie potrafił poprawnie zinterpretować przepisów i część gmin obawiając... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: realista 10.07.2018r. 08:06
Do jakiego TK oni chcą to wysłać, już to widzę jak ta mgr prawa im przyzna racje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: M.Elon 10.07.2018r. 14:14
Kij ma dwa końce! W zeszłym roku inwestorzy dostali po d... a w tym roku włodarze! To część strategii rządu, aby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE