ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

"Game of chicken" w światowej gospodarce i w energetyce
10.07.2018r. 10:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Każdy z krajów ma swoje specyficzne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. W Polsce chodzimy głównie wokół "stary niedźwiedź mocno śpi", a w Ameryce "game of chicken", czyli zabawa w "kto stchórzy pierwszy". Game of chicken" zaczyna dziś dominować światową politykę i ekonomię w tym energetykę.

Każdy z krajów ma swoje specyficzne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. W Polsce chodzimy głównie wokół "stary niedźwiedź mocno śpi", w Japonii popularne jest nieco dziwne dla nas wkładanie palca w dość intymny i niekoniecznie super higieniczny otwór, znane jako kancho, natomiast Ameryka to ewidentnie kraj z "game of chicken". Tą grę widzieliśmy w wielu amerykańskich filmach - szczególnie o zbuntowanych nastolatkach - bawimy się w "kto stchórzy pierwszy". Dwóch najbardziej przystojnych ale i najbardziej zbuntowanych ściga się o honor, który z nich później zacznie hamować rozpędzony samochód przed przepaścią, przegrany to "chicken", wygrany niestety jako efekt uboczny to młodociana ofiara samochodowej katastrofy (to oczywiście najlepiej znane z klasyka "Buntownik bez powodu") . Ten samo motyw (niekoniecznie samochodowy, ale czasami będący kalką starych filmów) to i "Gorączka sobotniej nocy" a i po trochu obecne "Fast i Furious". Może nie zdajemy sobie sprawy, ale zgodnie z wieloma psychologicznymi i socjologicznymi teoriami, zachowania wieku dziecięcego kształtują nasze charaktery, a może i nawet coś w rodzaju "ducha narodu". Polacy więc zawsze boją się niedźwiedzia, nie chce myśleć co chcą zrobić komuś Japończycy (jak wiemy w Japonii jest duży problem z molestowaniem seksualnym w środkach komunikacji miejskiej), a Amerykanie na pewno uwielbiają rządy i przywódców którzy pokazują, że są twardzi i nie pękają w trudnych sytuacjach.

Ponieważ wszyscy oglądają amerykańskie filmy, więc ta kultura powoli zaczyna opanowywać wszystkie kontynenty i tak naprawdę widać jak "Game of chicken" zaczyna dziś dominować światową politykę i ekonomię. Spotkałem to porównanie nawet w jednym z ostatnich komentarzy analitycznych dotyczących ropy naftowej. Zaczyna się grać ostro i trzymać pokerową twarz. Nikt nie patrzy na konsekwencje i nikt nie chce powiedzieć, że ustąpi, nawet jeśli rozpędzone samochody zbliżają się do przepaści. Oczywiście prym wiedzie amerykański Prezydent Donald Trump, a w jego "game of chicken" gra się naprawdę ostro:
  • Wojna handlowa (obecny deficyt w wymianie handlowej dla USA to regularnie ponad 550 mld $ rocznie) - tu głównie przeciwnikiem są Chiny, ale Trump uderza na odlew też w inne państwa. Woja jest już rozpoczęta, bo wchodzącą w życie już właśnie teraz cła na chińskie produkty o wolumenie około 30 mld $, rozpoczynając potencjalną światową wojnę handlową na niespotykaną skalę. Lista produktów objęta nowymi cłami (po 25 %) nie jest jeszcze za długa (całość warta 34 mld $ czyli niewiele wobec całości chińskiego eksportu), ale selektywnie uderza w coś co Państwo Środka nazywa obecnie strategią "Made in China 2025" - a więc chińskiego pomysłu "a la Morawiecki" - zmiany profilu eksportu w stronę najbardziej zaawansowanych produktów m.in. elektromobilności.
  • Wyrzucenie Iranu ze światowego rynku ropy (Iran możliwa produkcja i sprzedaż)- niektóre analizy wskazują, że zablokowanie dostępu dla Iranu do rynków sprzedażowych może podnieść cenę baryłki ropy o ok. 50 $ - na dziś do ok. 120 $ za baryłkę.
  • Sankcje gospodarcze (zestaw państw - Rosja, Iran, Korea Północna) -cele sankcji dla każdego obszaru są zróżnicowane - Korea Północna to zablokowanie i zniszczenie zagrożenia programem nuklearnym, Iran - blokowanie wzrostu znaczenia Iranu w regionie i irańskich prób rozszerzenia wpływów m.in. w Syrii co staje się bezpośrednim zagrożeniem dla Izraela, wreszcie Rosja - konkurencja geopolityczna i długoterminowy plan odcięcia Rosji od technologii pozwalających nie tylko rozwinąć, ale i utrzymać (wobec postępującej degradacji infrastruktury) wydobycie surowców będących podstawą dochodów państwa (LINK).Sankcje amerykańskie grają wielowymiarowo, bo nie są to tylko działania bezpośrednie (nie sprzedajemy amerykańskich urządzeń i technologii), ale i blokujące wejścia innych państwa. Zagraniczne firmy, które sprzedają swoje produkty w miejsce amerykańskich, objętych sankcyjnym zakazem eksportu, automatycznie podlegają też amerykańskim karom i przede wszystkim tracą rynek amerykański.
  • Propozycje "nie do odrzucenia" nie tylko dla wrogów ale i dla przyjaciół - kombinacje barier celnych, formalnych i nieformalnych nacisków, presja na korzystne dla USA działania gospodarcze, działania daleko przekraczające formę dyskusji pomiędzy partnerami, a nawet bezpośrednie obrażanie sąsiadów (handel z Kanadą, kwestia nielegalnej imigracji i muru granicznego z Meksykiem)

Trump grał w "game of chicken" na pewno nie raz w młodości, w swoim wieku dojrzałym i gra w nią teraz mając lat 75. Nie widać nawet zmrużenia oka wobec zagrożenia całego ładu światowego handlu, co najmniej jednej a może i dwóch lokalnych wojen i jednej światowej. Dla niego ważne, jest to, że nie pęka i zmusza w ten sposób przeciwników do ustąpienia. Nawet w Europie musimy zaczynami żyć powoli pod "Trumpową" presją, bo wojna celna rozpoczyna się także z Europą, a determinacja jest na tyle duża, że firmy amerykańskie weryfikują swoje zobowiązania (podatkowe, celne, prawne) wobec handlu na rynkach europejskich i azjatyckich i zaczynają być przygotowane na najgorsze - czytaj działania odwetowe.

Na innych polach to nic nowego. Energetyka - tu "game od chicken" - właściwie toczy się od dawna.
  • Decarbonizacja - praktyczna eliminacja węgla, nowe BAT, MSR i zwiększenie cen certyfikatów CO2, utrzymanie negatywnego (Niemcy, Szwecja) kursu wobec energetyki jądrowej;
  • Nacisk na podwyższanie celów klimatycznych - nowa wartość docelowego (CO2) celu wskaźnikowego OZE w Europie (32 %) , cel efektywności energetycznej (32,5 %), nacisk na zwiększenie celów (aczkolwiek i tak całkowicie niejasnych) w COP (poprzednio poniżej 2 ℃ wzrostu średniej temperatury, teraz coraz częściej mówi się o 1,5 ℃);
  • Zablokowanie finansowania nowych inwestycji energetycznych poza OZE, praktycznie dla wszystkich elektrowni konwencjonalnych;
  • Pogarszanie kondycji tych części koncernów energetycznych, które mają klasyczne wytwarzanie (tak naprawdę w Europie Zachodniej wyprzedawanie - np. kapitał czeski, lub spisywanie na straty).
I tak jak w prawdziwej "game of chicken" nie ma obaw o problemy z dostawami, o możliwy blackout, o brak inwestycji odtworzeniowych, o koszty transformacji, o tym jak ma działać w "realu" zdecentralizowany system elektroenergetyczny, kiedy zdecentralizowane jednostki produkują 5 % całości potrzeb, jakie korzyści ma to przynieść końcowym odbiorcom kiedy oni jakoś dziwnie cały czas płacą coraz więcej, o coraz większą fikcyjność rynku energii wobec obudowania setkami regulacji , i tak dalej.

Czekamy kto pęknie pierwszy, albo jak w amerykańskich filmach, który samochód jako pierwszy spadnie w przepaść.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: oki 11.07.2018r. 10:55
Dla zachowania zdrowia psychicznego należy wyżej opisaną rzeczywistość traktować jak film. Kiepski film. Zatem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE