ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sosnowiec szuka chętnych do testowania elektrofiltrów na kominach
10.07.2018r. 10:51

Samorząd Sosnowca szuka właścicieli nieruchomości z tego miasta, zainteresowanych bezpłatną instalacją elektrofiltrów kominowych. Chodzi o przetestowanie pracy tych urządzeń wraz z kotłami opalanymi węglem lub biomasą drzewną. Jeśli się sprawdzą, miasto rozważy ich dotowanie.

Chodzi o pilotażowy program ograniczenia niskiej emisji, dzięki elektrofiltrom kominowym, zainicjowany przez katowicką Grupę CZH. W połowie października ub. roku pierwsze takie instalacje zamontowano w Goczałkowicach-Zdroju. Montaż kolejnych zapowiedziano wówczas m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Targu, Żywcu, Zabrzu i Sosnowcu.

Pod koniec ub. roku władze Sosnowca zapowiedziały pilotażowe wdrożenie projektu i pozyskanie dziesięciu elektrofiltrów, które zostaną próbnie zainstalowane w budynkach prywatnych oraz Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Choć pilotażowy program prac w części badawczej i wdrożeniowej nie zyskał wówczas dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sosnowiecki urząd miasta ogłosił w poniedziałek nabór wniosków o zainstalowanie zakupionych przezeń urządzeń.

"Zakup i montaż oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji elektrofiltrów zostanie sfinansowane przez miasto. Uczestnik projektu ponosi wyłącznie koszty energii elektrycznej koniecznej do zasilania urządzenia. Elektrofiltr kominowy musi być zainstalowany na czopuchu lub na przewodzie kominowym" - zaznaczył naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i środowiska magistratu Adam Liwochowski.

Miasto planuje zainstalowanie 10 elektrofiltrów. Najpierw system grzewczy zgłaszanych nieruchomości będzie sprawdzany przez specjalistów pod kątem wymogów technicznych. Wśród warunków jest posiadanie kotła o mocy do 30 kilowatów, zapewniającego odpowiednie warunki spalania paliwa dobrej jakości (np. kotły automatyczne), wyposażonego w układ automatycznego odpopielania.

Temperatura spalin w miejscu montażu elektrofiltru nie może być niższa niż 45 stopni Celsjusza (najlepiej powyżej 50 stopni). Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do instalacji elektrycznej budynku w miejscu instalacji urządzenia, a pomieszczenie (poddasze lub kotłownia) powinno mieć wolną przestrzeń o wymiarach 1 metr na 1 metr na 1,8 metra.
Kilka miesięcy temu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, mówiąc o elektrofiltrach przytaczał, szacunki ekspertów, że ich skuteczność może wahać się od 50 do 90 proc., a podobne instalacje pracują w Niemczech czy w Skandynawii - tam jednak kosztują ok. 4 tys. euro; polskie urządzenia natomiast ok. 4 tys. zł.

Chęciński w ub. roku sygnalizował, że jeśli skuteczność elektrofiltrów potwierdzi się, miasto będzie chciało wprowadzić dofinansowania do ich zakupu przez właścicieli prywatnych posesji - w swojej uchwale dotyczącej wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Podczas październikowej prezentacji elektrofiltrów w Goczałkowicach inicjatorzy pilotażu szacowali, że - przy dofinansowaniu urządzeń z funduszy ekologicznych - w ciągu najbliższych pięciu lat rynek mógłby wchłonąć nawet 50 tys. indywidualnych elektrofiltrów, dzięki którym np. właściciele domów ogrzewanych węglem byliby w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca.

Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują, że same elektrofiltry nie są niczym nowym - od dawna stosuje się je w energetyce i ciepłownictwie, gdzie najczęściej są instalowane w kotłowniach, za urządzeniami grzewczymi. Rozpowszechnienie elektrofiltrów do indywidualnego użytku, poprzez montaż na wylocie kominów, ma ograniczyć zanieczyszczenia z tzw. niskiej emisji, przy zachowaniu obecnego paliwa - najczęściej jest nim węgiel.

Zadaniem elektrofiltrów zaprojektowanych przez dr. Roberta Kubicę z Politechniki Śląskiej jest usunięcie ze spalin pyłu powstającego ze spalania paliw stałych, w tym węgla, w małych instalacjach, odpowiedzialnego za zjawisko niskiej emisji. Wykorzystywane jest do tego pole sił elektrostatycznych działających na cząstki pyłu. Dzięki temu pył osadza się na ścianie elektrofiltru i nie wydostaje się ze spalinami do atmosfery.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE