ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy zakład produkcji tzw. ekogroszku
11.07.2018r. 12:38

Z początkiem lipca Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomiła kolejny zakład produkcji tzw. ekogroszku - paliwa węglowego, kupowanego najczęściej przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Swój udział w krajowej produkcji tego typu węgla spółka szacuje na 60-70 proc.

"W następnych latach zamierzamy stale powiększać produkcję paliw ekologicznych, w odpowiedzi na przewidywany wzrost zapotrzebowania ze strony odbiorców" - powiedział w środę PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, nie precyzując jednak obecnej skali produkcji ani zakładanych wielkości jej zwiększenia.

Tzw. ekogroszek to gatunek powstający zwykle z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. W ostatnim czasie PGG zaoferowała odbiorcom dwa nowe ekogroszki tego typu: Karlik i Wujek.

"Nowe paliwa charakteryzują się bardzo wysoką wartością opałową, niską zawartością popiołu i siarki oraz spełniają wszystkie wymagania dotyczące jakości paliw stałych, określone w krajowych przepisach prawa - również te określone w wojewódzkich uchwałach antysmogowych" - powiedział rzecznik, podkreślając innowacyjność nowych paliw.

Przedstawiciele PGG wskazują, iż takie paliwa wytwarzane są w złożonym procesie technologicznym, w którym uwzględnia się nie tylko kwestie ekologiczne czy efektywność, ale również nowe wymagania, np. wytrzymałość mechaniczną - ważną z racji automatycznego podawania paliwa do kotła. Przed wprowadzeniem na rynek, paliwa były testowane przez użytkowników automatycznych kotłów.
"W rezultacie testów przygotowano produkty będące odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby użytkowników, zgodne z określonymi przez nich wymaganiami" - ocenił Głogowski. "Nie wykluczamy, że jeśli nadal wzrastać będzie zainteresowanie naszą ofertą węglowych paliw ekologicznych, to rozszerzymy ofertę" - dodał, zapewniając, że PGG "dostosowuje wielkość produkcji do rzeczywistych potrzeb rynku i klientów".

Nowa linia do produkcji ekogroszku znajduje się Zakładzie Produkcji Ekopaliw z siedzibą w Woli (gmina Miedźna). Zakład powstał z wykorzystaniem infrastruktury tzw. ruchu Piast Wola, należącego do kopalni Piast-Ziemowit. To teren dawnej kopalni Czeczott.

Rozwój produkcji ekogroszku jest odpowiedzią na rosnący popyt w tym segmencie odbiorców. Przedstawiciele środowiska górniczego przekonują, że stosowanie tych gatunków węgla, sprzedawanego najczęściej w paczkach, nie tylko ułatwia korzystanie z niego do ogrzewania domów, ale także ogranicza emisję pyłów do środowiska w czasie jego transportu od producentów do odbiorców.

Ze statystyk wynika, że na węgiel do ogrzewania domów, w tym tzw. gatunki ekologiczne, popyt nie słabnie. Linie produkcji i paczkowania takiego węgla mają, oprócz PGG, także inne górnicze spółki: Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i spółka Katowicki Węgiel. Na rynku dostępny jest także tego typu węgiel pochodzący z importu.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 12.07.2018r. 17:41
bez start-upa ?
nie uda się
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE