ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwedzi zrealizują swój cel OZE 10 lat przed czasem
11.07.2018r. 13:33

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Szwecja powinna w przyszłym roku zrealizować swój cel dotyczący produkcji energii ze źródeł odnawialnych, który wcześniej wyznaczono na rok 2030. Ma to być wynikiem głównie zwiększenia produkcji energii wiatrowej.

W roku 2012 Szwecja i Norwegia wspólnie wyznaczyły cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do 28,4 TWh do roku 2020. Później Szwedzi przyjęli jeszcze cel zwiększenia generacji z OZE o 18 TWh w latach 2020-2030.

Szwedzkie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Svensk Vindenergi zakłada, biorąc pod uwagę obecnie realizowane inwestycje w farmy wiatrowe, że przyszłoroczna produkcja energii wiatrowej w Szwecji powinna wzrosnąć z tegorocznego poziomu ok. 17 GWh do 22,3 GWh.

Do końca tego roku Szwecja ma posiadać zainstalowanych ponad 3,68 tys. turbin wiatrowych o łącznej mocy 7,506 GW.

Szwedzka rządowa agencja energetyczna (Energimyndighaten) szacuje z kolei, że obecnie w trakcie realizacji są projekty w OZE, które mają dać po uruchomieniu dodatkowe 15,2 TWh energii odnawialnej, z czego 11,6 TWh ma dołożyć energetyka wiatrowa.
Energimyndighaten zakłada, że ustalony na rok 2020 wspólnie przez Szwecję i Norwegię cel produkcji 28,4 TWh zostanie przekroczony o około 10 TWh.

Kolejnym celem w szwedzkiej transformacji energetycznej jest osiągnięcie 100-procentowego udziału OZE w krajowym miksie wytwarzania. Sztokholm przyjął ponadto cel wyeliminowania emisji CO2 do roku 2045.

Obecnie Szwecja jest liderem w Unii Europejskiej w zakresie udziału źródeł odnawialnych w krajowej konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie.

Jak wynika z ostatnich danych Eurostatu, w 2016 r. udział OZE w szwedzkim miksie energetycznym sięgnął 53,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla Szwecji cel na rok 2020 wynosi 49 proc. i jest niemal 2,5-krotnie wyższy niż cel dla całej Unii Europejskiej, która do końca obecnej dekady powinna zwiększyć udział zielonej energii do 20 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Prawdziwy Polak 12.07.2018r. 09:29
A u nas mamy "czysty i ekologiczny" węgiel z kopalni.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE