ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka będzie mieć duże znaczenie w budowaniu przychodów grupy PKN Orlen
11.07.2018r. 14:50

Energetyka będzie mieć duże znaczenie w budowaniu przychodów grupy PKN Orlen - poinformował w środę Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen. Koncern rozważa budowę w Płocku szczytowego bloku gazowego.

"Energetyka staje się trzecim filarem w PKN Orlen i będzie mieć bardzo duże znaczenie w budowaniu przychodów firmy" - powiedział Jarosław Dybowski na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

"Orlen stał się piątą grupą energetyczną w Polsce. Mamy aktywa energetyczne w 9 lokalizacjach, w trzech krajach" - dodał.

PKN Orlen oddał niedawno do eksploatacji blok gazowo-parowy CCGT w Płocku o mocy ok. 600 MWe. Inwestycja kosztowała 1,7 mld zł.

Przedstawiciele Orlenu poinformowali, że koncern rozważa budowę na terenie płockiego zakładu szczytowego bloku gazowego.

"Myślimy o bloku szczytowym, rozważymy budowę. Zależeć to będzie od ekonomiki projektu" - powiedział dziennikarzom dyrektor Jarosław Dybowski, dodając, że potencjalny blok został zgłoszony do certyfikacji ogólnej rynku mocy.

Sprawność oddanego ostatnio do użytku bloku CCGT w Płocku w kondensacji wynosi ok. 61 proc., a w kogeneracji ok. 92 proc. Zużycie gazu może wynieść 0,8 mld m sześc. rocznie. Średnia emisja CO2 wynosi 230 kg/MWh.
"Blok w centrum Polski, z dużą możliwością regulacyjną stanowi dużą wartość dla systemu energetycznego" - powiedział Jarosław Dybowski.

Łączna zainstalowana moc w grupie wynosi 1,9 GWe i 6,1 GWt. Orlen może produkować 7 TWh energii elektrycznej i 40 PJ ciepła rocznie.

Dybowski poinformował, że przy pełnym wykorzystaniu krajowych jednostek wytwórczych grupy, ok. 1/3 produkowanej energii może być wykorzystywana na wewnętrzne potrzeby koncernu, a 2/3 mogłoby trafiać na rynek.

Dyrektor pytany o inne projekty energetyczne, planowane przez Orlen, powtórzył, że koncern myśli o budowie morskich farm wiatrowych o mocy do 1,2 tys. MW.

Poinformował, że w ciągu tygodnia-dwóch zakończony powinien zostać przetarg na wybór firmy doradczej dla koncepcji technicznej projektu offshore.

"Musimy wiedzieć co mamy, zobaczyć jaka jest ekonomia projektu. Potem będziemy myśleć o finansowaniu" - powiedział dyrektor, nie wykluczając pozyskania dla projektu inwestora.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE