ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA proponuje konsultacje w sprawie irańskiej ropy
12.07.2018r. 07:10

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, proponuje krajom-importerom irańskiej ropy konsultacje. Ma to związek z przywróceniem przez Waszyngton sankcji w handlu surowcem przez Teheran - czytamy w BiznesAlert.pl.

Sankcje mają obowiązywać od 4 listopada. Jednak administracja prezydenta Trumpa łagodzi swoje stanowisko i dopuszcza możliwość przyznania niektórym krajom status quo w handlu ropą naftową z Iranem.

To istotne z punktu widzenia Polski, która od co najmniej dwóch lat postrzega Zatokę Perską jako potencjalne źródło dywersyfikacji dostaw węglowodorów. Zarówno Płock, jaki i Gdańsk wiążą z tym kierunkiem duże nadzieje. Przypomnijmy że pierwsza dostawa do Polski, po zniesieniu poprzednich sankcji na Iran, miała miejsce latem 2016 roku. Wtedy to do Naftoportu przypłynęły tankowce z 2 mln bbl perskiej ropy dla Lotosu, które przełożyły się na mniej więcej dziesięć dni przerobu. Z kolei ostatnia zakontraktowana dostawa z tego kierunku przypadała w udziale Orlenowi. 13 kwietnia br. tankowiec Delta Kanaris dostarczył ponad 860 tys. bbl. W obu rafineriach ropa z Iranu sprawdziła się technologicznie, co dobrze rokowało na przyszłość. Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku Gdańska, to surowiec wręcz książkowy, pod którego przerób tamtejsza rafineria była projektowana.
W odpowiedzi na amerykańskie sankcje producenci ropy zrzeszeni w kartelu OPEC ogłosili zwiększenie wydobycia surowca, by zapobiec gwałtownemu wzrostowi jego cen, z którymi rynek mierzy się m.in. przez ciągnące się problemy Libii czy Wenezueli.

Iran jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej należącym do OPEC. Jego dzienna sprzedaż oscyluje obecnie w granicach 2,4 mln bbl, co stanowi ponad 2 proc. globalnego popytu na ten surowiec. Głównymi odbiorcami irańskiej ropy są azjatyckie potęgi gospodarcze - Chiny, Indie, Korea Południowa czy Japonia. Tylko te dwa pierwsze kraje odpowiadają łącznie za zakup 60 proc. wolumenu przeznaczonego przez Iran na eksport. W związku z decyzją USA, New Delhi zapowiada cięcia w dostawach perskiego surowca. Ale i tak decydujący głos ma Państwo Środka, które może stać się największym wygranym ogłoszonych sankcji, kupując irańską ropę po konkurencyjnych cenach, po ich wprowadzeniu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE