ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DM BOŚ oczekuje ok. 400 mln zł skor. EBITDA JSW w II kw.; negatywnie ocenia podwyżki płac
12.07.2018r. 09:19

DM BOŚ oczekuje, że skorygowana EBITDA JSW w II kwartale wyniesie około 400 mln zł w porównaniu z 925 mln zł rok temu - podano w raporcie z 4 lipca. Analitycy negatywnie oceniają podwyższenie puli wynagrodzeń w grupie. Rekomendacja na poziomie "kupuj" z ceną docelową 110 zł za akcję została podtrzymana.

"W omawianym kwartale zakładamy uwzględnienie w wynikach jednorazowego wydarzenia w formie wypłaty premii (-370 mln zł), a także podwyżki płac (ok. -30 mln zł) z tytułu podwyższenia wynagrodzenia podstawowego od czerwca br." - podano w raporcie.

"Zakładamy, że w omawianym kwartale spółka sprzedała 3,8 mln ton węgla i ok. 2,8 mln produktów węglowych. Przyjmujemy jednostkową cenę węgla w kwartale na 615 zł/t" - dodano.

Analitycy prognozują odpowiednio 300 mln zł EBITDA i 70 mln zł skor. EBITDA w segmencie węgla i segmencie koksu.

"Nasze krótkoterminowe prognozy finansowe dla JSW zmieniły się marginalnie pomimo uwzględniania podwyżki wynagrodzeń i pomimo braku zmian założeń dla cen węgla" - podano w raporcie.

"Oczekujemy , że w II poł. br. ceny węgla powinny osiągnąć średnio 192 USD/t (co przekłada się na średnią cenę węgla na 2018 w wysokości ok. 200 USD/t). Na lata 2019 i 2020 prognozujemy średnią cenę węgla na poziomie odpowiednio 185 zł/t i 175 USD/t" - dodano.

Analitycy negatywnie oceniają podwyższenie puli wynagrodzeń w grupie.

"Musimy przyznać, że informacja o podwyższeniu puli wynagrodzeń w JSW o 187 mln zł w br. zaskoczyła nas bardzo nieprzyjemnie, zwłaszcza że spółka podjęła również decyzję o jednorazowej wypłacie premii (łącznie 370 mln zł)" - podano w raporcie.
Analitycy przypomnieli, że wcześniej zarząd spółki wycofał się z umowy zawartej ze związkami zawodowymi dotyczącej 500 mln zł oszczędności w 2018 roku.

"Po drugie, podwyżka płacy podstawowej o 187 mln zł od czerwca br. implikuje w 2019 roku już 300 mln zł (zannualizowane). Po trzecie, można obliczyć, że w br. koszty wynagrodzeń ponoszone przez JSW wzrosną o ponad 1 mld zł w porównaniu do ub. roku" - podano w raporcie DM BOŚ.

"Szczególnie uderzyło nas, że spółka nie zdecydowała się podzielić swoimi zyskami z akcjonariuszami mniejszościowymi wypłacając dywidendę, chociaż przyznała tak duże podwyżki górnikom, a jej bilans wykazuje wystarczającą zdolność, co potwierdza pozycja gotówkowa netto, która na koniec br. może wynieść aż 2,5 mld zł" - dodano.

Analitycy podtrzymali długoterminową prognozę średniocyklicznej EBITDA w wysokości 2,6 mld zł.

Zgodnie z prognozą DM BOŚ, w 2018 roku EBITDA JSW wyniesie 3,076 mld zł, a rok później 2,75 mld zł.

Autorem raportu, którego dystrybucja nastąpiła 5 lipca, o godzinie 8.00 jest Łukasz Prokopiuk.

W środę na zamknięciu sesji jedna akcja JSW kosztowała 75,64 zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE