ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Plan B na finansowanie Ostrołęki
13.07.2018r. 05:59

Na temat alternatywnego planu finansowania inwestycji budowy Elektrowni Ostrołęka C pisze "Parkiet".

Dziennik cytuje wypowiedź prezesa Enei Mirosława Kowalika, który zapewnił, że projekt budowy Elektrowni Ostrołęka C na pewno wystartuje w grudniowej aukcji rynku mocy, ale dodał jednocześnie, że przygotowywane są różne warianty modelu finansowania.
Jak pisze "Parkiet", w przypadku braku wsparcia z rynku mocy w projekt budowy Elektrowni Ostrołęka C może oprócz Enei i Energi zaangażować się trzeci inwestor. Według gazety giełdy trwają już rozmowy w tej sprawie. Póki co, oficjalnie nikt nie mówi, kto miałby być tym inwestorem, ale według "Parkietu" nie jest wykluczone, że w przedsięwzięcie zaangażuje się Polski Fundusz Rozwoju. Dziennik przypomina niedawną wypowiedź prezesa PFR Pawła Borysa, który miał stwierdzić, że możliwe jest zaangażowanie funduszu w finansowanie projektu w Ostrołęce na podobnych zasadach jak w przypadku inwestycji Taurona w Jaworznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Obywatel 13.07.2018r. 07:30
Jako obywatel i podatnik nie wyrażam zgody aby moje pieniądze były wydawane na nierentowne i nieuzasadnione techniczne projekty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miły 13.07.2018r. 14:46
ty również jesteś nierentowny !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marianka 23.07.2018r. 11:25
Ja, jako 'obatel' też jestem przeciwna temu tak nieekonomicznemu pomysłowi- ale sobie tak myślę, a jak ugryźć ten problem? Co ja bym biedna poradziła na takie zaplątanie decydentów? Czy oni tego nie wiedzą? To dlaczego tak czynią? Rozum im odebrało???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dar 13.07.2018r. 09:13
Weźcie z NFOŚiGW. On i tak nie wydaje pieniędzy i jego konta puchną z roku na rok.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 13.07.2018r. 09:24
Kapitalizacja Enea 4 mln zł, Energi 3,5 mld zł. Kowenanty dotychczasowego zadłużenia na granicy dopuszczalności wierzycieli. Dzięki inwestycji w Ostrołęce przybyło dwóch bankrutów. Sukces w postaci konsolidacji do PGE - gwarantowany.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: KRK 13.07.2018r. 23:01
Decyzja o budowie nowego bloku węglowego w Ostrołęce przekreśla definitywnie ideę lansowaną od wielu lat przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, aby zaopatrzenie w energię północno-wschodnich rejonów Polski odbywało się poprzez zakupy (import) 1000 MW z Litwy. Takie było też główne uzasadnienie budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk - Alytus, która z wielkimi trudnościami, po latach opóźnień z powodu protestów właścicieli gruntów, została w końcu wybudowana i uruchomiona w listopadzie 2015 roku. Jakie są rzeczywiste przepływy mocy i w którą stronę na tym połączeniu (Litgrid) zobaczyć można na oficjalnej stronie www.pse.pl w zakładce DANE SYSTEMOWE.

Już 9. grudnia 2011r. Polska Grupa Energetyczna podjęła decyzję o zawieszeniu swojego zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej w Visaginas na Litwie, z której miała pochodzić ta energia dla Polski. Pomimo, że nowej elektrowni w Visaginas nie będzie, bo Litwinów po prostu na nią nie stać, linia zwymiarowana (przekrój przewodów i gabaryty słupów) na przesył 1000 MW została jednak wybudowana, ingerując brutalnie w przepiękny krajobraz i przyrodę.

Skoro od Litwinów nie możemy nic kupić, trzeba budować za 6 mld zł nowy blok węglowy w Ostrołęce, aby ratować zaopatrzenie północno-wschodnich rejonów Polski, zaś o czystej energii jądrowej z Litwy trzeba zapomnieć. A poniesione koszty...? Będą spłacać nasze wnuki, więc my nie musimy się martwić.

Oczekuję, że PSE SA przedstawi nowy rachunek zysków i strat z budowy i eksploatacji linii 400 kV Ełk - Alytus wykorzystywanej do mikroskopijnego eksportu mocy do Litwy, na poziomie dobowym 50 - 250 MW.

Przypominam, że my obywatele, płacimy w rachunkach za energię m.in. za utrzymywanie i konserwację "pomnika socjalizmu", jakim jest nieczynna od 1993 roku linia 750 kV z Rzeszowa (Widełka) do Chmielnickiej EA (Ukraina), skąd też mieliśmy otrzymywać energię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE