ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samorząd Częstochowy podwoił środki na modernizację systemów grzewczych
17.07.2018r. 15:46

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zdecydował o przeszło dwukrotnym zwiększeniu środków, przeznaczonych w tym roku na dopłaty do modernizacji systemów grzewczych w mieście. To odpowiedź na dużą liczbę wniosków o dotacje na ten cel. Efektem ma być poprawa jakości powietrza.

Wnioski o dotacje na zakup bardziej przyjaznych środowisku systemów grzewczych można było składać do 30 maja. W budżecie Częstochowy zarezerwowano na ten cel 180 tys. zł - znacząco więcej niż rok wcześniej. Mieszkańców chcących wymienić swoje piece na nowocześniejsze było jednak tak wielu, że prezydent miasta zdecydował o zwiększeniu puli środków o dodatkowe 200 tys. zł, z tzw. prezydenckiej rezerwy.

"Cieszy tak duże zainteresowanie, które świadczy o wzroście ekologicznej świadomości mieszkańców. Wymiana starych pieców to jedno z wielu działań na rzecz czystego powietrza w Częstochowie, dzięki którym walczymy z niską emisją i ograniczamy zjawisko smogu, będącego w okresie grzewczym realnym zagrożeniem. Dlatego chciałem, aby wszyscy spełniający kryteria programu, którzy złożyli wnioski, mogli z dotacji skorzystać" - wyjaśnił we wtorek Matyjaszczyk.

O wsparcie mogły ubiegać się osoby, które zdecydowały się na demontaż źródła ciepła (kotła) opalanego węglem, miałem bądź koksem, i instalację nowego, bardziej przyjaznego środowisku - np. na tzw. ekogroszek. Dotacja może sfinansować maksymalnie połowę ceny zakupu nowego kotła, bez kosztów projektu i montażu, jednak nie może to być więcej niż 3 tys. zł. Przy wymianie ogrzewania węglowego na kocioł gazowy lub olejowy, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub przejściu na ogrzewanie elektryczne, dotacja wyniesie nawet 5 tys. zł.
Zgodnie z podjętą w lutym br. decyzją częstochowskich radnych, także mieszkańcy, którzy inwestują w innego rodzaju usprawnienia służące poprawie stanu środowiska, mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządu. Chodzi np. o montaż kolektorów słonecznych wspomagających system grzewczy lub służących do grzania wody, a także dotacje dla osób, które zdecydowały się na usunięcie azbestu z budynków gospodarczych lub mieszkalnych.

Ponadto wiosną tego roku Częstochowa rozpoczęła realizację wartego ponad 5 mln zł programu dotacji do montażu urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych: instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła. Do tego współfinansowanego z funduszy unijnych projektu zgłosiło się ok. 160 osób.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE