ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Prosumencki model energetyczny domu jednorodzinnego. Doświadczenia i propozycje
19.07.2018r. 05:22

J. Popczyk, K. Bodzek, M. Fice, A. Pilśniak, K. Sztymelski, współudział: J. Biskupski, A. Jurkiewicz
Dom elektryczny (definicja w Raporcie) jest szczeblem na drodze wznoszenia się człowieka (nawiązanie do wznoszenia, o którym jest w Potędze wyobraźni, Jacob Bronowski PIW, Warszawa 1988). Jest szansą dla człowieka otwartego na zmiany. Dostrzegającego tę szansę w transformacji energetyki. Dom elektryczny jest zarazem zmorą dla tych, którym świat się wali na głowę, kiedy dowiadują się, że prosumencki DSM/DSR na rynku wschodzącym (1) energii elektrycznej (definicja w Raporcie) zderzony z taryfą dynamiczną TD na rynku schodzącym WEK (znowu definicja w Raporcie) prowadzi wprost do nowego zrozumienia elastyczności cenowej popytu na energię elektryczną. Dla elektroenergetyki WEK oznacza to przyspieszony kurs wychodzenia z ugruntowanego przez dziesięciolecia przeświadczenia, że elastyczność cenowa popytu na energię elektryczną zawsze będzie bliska zero, tak jak dotychczas. I będzie można podwyższać ceny, a sprzedaż i tak będzie rosła.


Dom elektryczny pozwala w najbardziej wyrazisty sposób pokazać potrzebę nowego opisu elastyczności cenowej popytu na energię elektryczną. Ta potrzeba wynika z faktu, że po raz pierwszy w historii elastyczność cenowa popytu na energię elektryczną przestała być generalnie jednoznacznym pojęciem, a w szczególności z faktu, że energia elektryczna dostarczana na rynek przez elektroenergetykę WEK utraciła status dobra cechującego się praktycznym brakiem elastyczności cenowej. Mimo, że dotychczas, przed pojawieniem się prosumentów, zawsze tak było.

W procesie rewitalizacji domu istniejącego do standardu domu elektrycznego, ale także w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań "gospodarki energetycznej" domu, który chcemy dopiero zbudować, rutynowe staje się już praktycznie myślenie będące pochodną teoretycznego dylematu równowagi między trzema elastycznościami (na osłonie OK1). Pierwszą jest elastyczność cenowa popytu na energię elektryczną pochodzącą z rynku schodzącego WEK. Kolejnymi dwoma są elastyczności cenowe podażowe: prosumencka wytwórcza (także wytwórcza w energetyce NI) oraz prosumencka efektywnościowa. Te dwie elastyczności podażowe są substytucyjne względem pierwszej popytowej. Oczywiście, w innej optyce można je rozpatrywać także jako konkurencyjne względem elastyczności podażowej energii elektrycznej na rynku schodzącym WEK.

Nie ulega wątpliwości, że pierwsza optyka (substytucyjna) w wypadku domu jednorodzinnego wygląda lepiej niż druga (konkurencyjna). Dlatego, bo jest to optyka kooperacyjna, podczas gdy druga jest konfrontacyjna. Jeśli uwzględni się, że przewaga kooperacyjna generalnie jest budowana na wiedzy, a przewaga konkurencyjna na sile, to wybór strategii przez "małego" (gospodarstwo domowe) w starciu z "dużym" (państwo i energetyka WEK) jest jeden: wykorzystanie, w celu zapewnienie sobie korzyści, dużej podażowej elastyczności cenowej własnych zasobów (wytwórczych i efektywnościowych).

Ujęcie "kooperacja vs konkurencja" w kontekście roli domu elektrycznego w procesie kształtowania trajektorii transformacyjnej energetyki nabiera pełniejszego wymiaru jeśli się uwzględni, że domów jednorodzinnych jest w Polsce 6 milionów. Że w wymiarze makroekonomicznym mają one udział w krajowym zapotrzebowaniu wynoszący, odpowiednio: paliwa do produkcji ciepła - ponad 50%, paliwa transportowe - ponad 50%, energia elektryczna - około 15%. I że mieszka w nich nie mniej niż 15 mln wyborców.

W tym szerokim wymiarze strategia kooperacyjna jest jedyna, dla wszystkich zainteresowanych stron. Chodzi o strategię, w ramach której właściciele domów stopniowo zrezygnują ze wsparcia, za to szybko zbudują swoje kompetencje rynkowe w obszarze domu elektrycznego. Państwo niezwłocznie wprowadzi regulacje ustawowe na rzecz pobudzenia rynku domów elektrycznych za pomocą taryfy TD i zasady TPA+. Energetyka WEK zrezygnuje stopniowo ze swojej monopolistycznej siły, za to szybko przygotuje się do wdrożenia taryfy TD, a następnie przedstawi ofertę pobudzającą wykorzystanie ogromnego potencjału zwiększenia wykorzystania istniejących sieci nN-SN.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: zgryźliwy 19.07.2018r. 20:16
Dom prosumencki, to taki, który od listopada do marca kupuje prąd z wielkoskalowych elektrowni stabilnych, tj. wtedy,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ester 19.07.2018r. 22:05
A niedawno był artykuł na CIRE. Dyktatura (wielkoskalowej energetyki) - Anarchia (prosumencka) - Black-out i na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 21.07.2018r. 15:08
Energia potanieje tylko wtedy dla odbiorców jak energetyka będzie spełniał wymogi wg zasady 3D czyli... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 30-07-2018r. 11:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 25.07.2018r. 15:57
a gdzie miejsce na bieda szyby i selektywne wybieranie surowców wtórnych ze śmietników?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE