ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka jądrowa pozostaje głównym niskoemisyjnym źródłem energii w Wielkiej Brytanii
27.07.2018r. 13:00

Oficjalne statystyki potwierdzają, że energetyka jądrowej stanowi największe niskoemisyjne źródło energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Jej udział w bilansie energetycznym utrzymuje się na stałym poziomie i w ubiegłym roku wyniósł 20,8 proc.

Brytyjski Departament gospodarki, energii i strategii przemysłowych (BEIS) opublikował oficjalne dane dotyczące krajowej energetyki Digest of UK Energy Statistics (DUKEs), z których wynika, że niskoemisyjne źródła energii elektrycznej stanowiły rekordowy 50,1 proc. udział w produkcji energii elektrycznej w 2017 r. W roku 2016 wynosił on 45,6 proc.

Wśród tych źródeł pierwsze miejsce zajmuje energetyka jądrowa z 21,0 proc. udziałem, następnie farmy wiatrowe - 14,8 proc. (lądowe i morskie), 3,4 proc. - energia słoneczna i 2,3 proc. energetyka wodna.

Tom Greatrex, prezes brytyjskiego stowarzyszenia przemysłu jądrowego UK Nuclear Industry Association stwierdził, że "poczyniono wielkie postępy w realizacji celów obniżenia emisyjności, z oczekiwanym wzrostem ilości pojazdów elektrycznych i przechodzeniem na ogrzewanie elektryczne. Ważne jest przy tym, że Wielka Brytania dysponuje bezpiecznymi, niezawodnymi, niskoemisyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą pokryć ten wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Podczas gdy Wielka Brytania czerpała korzyści ze szczególnie wietrznego 2017 roku, to utrzymujący się obecnie długotrwały okres słabego wiatru powoduje, że farmy wiatrowe produkują zaledwie 5,8% energii elektrycznej w ciągu ostatnich 28 dni.

Pokazuje to, że dywersyfikacja źródeł energii jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, jak również dla osiągnięcia naszych celów obniżenia emisyjności".

"Inwestycje w nową infrastrukturę jądrową uznaje się, jako integralną część przyszłego bilansu energetycznego, szczególnie, gdy cała flota reaktorów jądrowych z wyjątkiem jednego bloku będzie musiała być wyłączona do roku 2030" - dodał.
Produkcja prądu w elektrowniach jądrowych utrzymuje się na stałym poziomie i w 2017 r. wyniosła 70.3 TWh (71.7 TWh w 2016 r.). Ten niewielki spadek spowodowany był większą liczbą przestojów w 2017 r., w porównaniu do 2016 roku.

Udział energii elektrycznej ze źródeł pierwotnych (energia jądrowa, wiatr, słoneczna i wodna) wzrósł do 41 proc. w porównaniu do 37,1 proc. w 2016 r., 59 proc. produkcji w 2017 pochodziło ze źródeł wtórnych (z węgla, gazu, oleju, bioenergii i odpadów).

Spośród wszystkich brytyjskich elektrowni elektrownie jądrowe uzyskały najwyższy współczynnik obciążenia wynoszący 77,4 proc. (średnio wyniósł 46,1 proc.).

Sprawność cieplna, która określa wydajność, z jaką energia cieplna zawarta w paliwie jest przekształcana w energię elektryczną, dla elektrowni jądrowych w ostatniej dekadzie utrzymywał się pomiędzy 38 proc. i 40 proc., w 2017 roku wyniósł 40 proc.

Wielka Brytania obecnie posiada siedem elektrowni jądrowych, w których eksploatuje 15 reaktorów o sumarycznej mocy 9,36 GWe.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE