ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Finalny kształt zmian w systemie gospodarowania odpadami
02.08.2018r. 10:53

Agnieszka Skorupińska, adwokat i lider praktyki prawa ochrony środowiska w kancelarii CMS
Karol Jaworecki, prawnik w zespole prawa ochrony środowiska w kancelarii CMS
Ustawa nowelizująca system gospodarowania odpadami została przyjęta w ekspresowym tempie. Poprawki Senatu zostały zaakceptowane przez Sejm w dniu 20 lipca 2018 r. Następnie 26 lipca 2018 r. ustawa nowelizująca ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach zostały podpisane przez Prezydenta (razem z ustawą nowelizującą ustawę z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska) i obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Kształt proponowanych nowelizacji zmienił się w wyniku poprawek zaproponowanych przez Senat, a przyjętych przez Sejm. Najważniejsze modyfikacje dotyczą możliwości dłuższego magazynowania niektórych rodzajów odpadów oraz zezwolenia na gospodarowanie odpadami na terenach, które nie zostały objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Nowelizacja w pierwotnym brzmieniu przyjętym przez Sejm zakładała skrócenie maksymalnego dopuszczalnego okresu magazynowania wszystkich rodzajów odpadów - z dotychczasowych 3 lat do roku. Ostatecznie zasada ta nie będzie jednak dotyczyć niezanieczyszczonej gleby lub ziemi, wydobywanej w trakcie robót budowlanych, które stanowią odpady przeznaczone do wykorzystywania przy budowie obiektów liniowych, a więc w szczególności dróg, linii kolejowych, wodociągów, kanałów, gazociągów oraz linii i trakcji elektroenergetycznej. Tego typu odpady będą mogły być magazynowane, tak jak obecnie, przez okres nie dłuższy niż 3 lata. Przyjęta poprawka pozwoli na urealnienie obrotu odpadami, które wykorzystywane są w budownictwie - także w zakresie prac związanych z budową obiektów należących do podmiotów z sektora energetycznego. Dłuższy okres magazynowania zmniejszy presję na konieczność szybkiego zagospodarowania odpadów oraz zapewni możliwość racjonalnego zaplanowania sposobu ich wykorzystania.

Senat zaproponował także odejście od rozwiązania, które wykluczało gospodarowanie odpadami na terenach, na których nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przyjęto zasadę, zgodnie z którą prowadzenie działalności odpadowej jest możliwe na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a wobec jego braku na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o ile na podstawie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym taka decyzja dla danego terenu była wymagana. Senat słusznie doszedł do przekonania, że wydawanie pozwoleń na działalność związaną z gospodarowaniem odpadami wyłącznie w przypadku terenów objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, stanowiłoby zbyt duże ograniczenie dla prowadzenia i rozwoju tego rodzaju działalności gospodarczej.

Warto zwrócić uwagę, że przyjęta nowelizacja wprowadza zmiany również w ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. W pierwotnej wersji zmian zakazano przywozu na teren kraju zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych. Przyjęte wówczas rozwiązanie budziło wątpliwości, czy krajowe spalarnie odpadów, które importują i wykorzystują jako paliwa alternatywne przetworzone odpady komunalne, nadal będą mogły korzystać z tego typu paliw. Senat zaproponował, aby z zakazu importu odpadów wyłączyć odpady zebrane selektywnie przeznaczone do recyklingu. Takie też rozwiązanie przyjęto w ostatecznej wersji nowelizacji. Wydaje się, że przyjęte brzmienie przepisu uchyla wątpliwości i odpady surowcowe przeznaczone do recyklingu nadal będą mogły być importowane na teren kraju.

Ustawy nowelizujące w dniu 26 lipca 2018 r. zostały podpisane przez Prezydenta. Obie ustawy zostaną teraz ogłoszone w Dzienniku Ustaw, po czym wejdą w życie - w zasadniczej części - w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.
CMS
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - szóstej na świecie pod względem liczby prawników.
W Polsce ponad 160 prawników CMS wspiera klientów usługami doradztwa prawnego i podatkowego we wszystkich obszarach prawa i sektorach gospodarki. Nasze zespoły w Warszawie i Poznaniu działają w ramach międzynarodowej sieci 74 biur zlokalizowanych w 42 krajach na całym świecie. Do naszych klientów należą zarówno międzynarodowe koncerny, jak i największe polskie przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, instytucje finansowe i sektor publiczny. Dzięki specjalizacji sektorowej prawników CMS nasi klienci otrzymują kompleksową wiedzę o aktualnych wyzwaniach i trendach w danej branży, a także wsparcie zespołu, który rozumie specyfikę prowadzenia działań biznesowych w poszczególnych sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów regulowanych. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, fuzje i przejęcia, private equity, postępowania sporne i arbitraż, nieruchomości i budownictwo, finanse i bankowość oraz własność intelektualna i nowe technologie.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Busz 03.08.2018r. 10:24
Mała uwaga. Spalarnie odpadów nie wykonują recyklingu, co najwyzej odzysk, który nie jest tożsamy z recyklingiem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE