ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazy cieplarniane to niejedyny czynnik decydujący o temperaturze na Ziemi.
06.08.2018r. 23:01

Spowodowany działalnością człowieka wzrost temperatur może wywołać kaskadę reakcji, które doprowadzą do jeszcze większego ocieplenia. Redukcja emisji dwutlenku węgla to zdaniem naukowców tylko część zadań, jakie mogą czekać ludzkość.

Międzynarodowa grupa naukowców ostrzega, że nawet jeśli emisja gazów cieplarnianych osiągnie założony w porozumieniu paryskim poziom, może dojść do klimatycznej katastrofy.

W opracowaniu opublikowanym na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" specjaliści alarmują, że zamiast zakładanego wzrostu 1,5-2 st. C. w stosunku do ery przedprzemysłowej, średnie temperatury mogą wzrosnąć o 4-5 stopni.

"Emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane to niejedyny czynnik decydujący o temperaturze na Ziemi. Nasze badanie sugeruje, że spowodowane przez działalność człowieka ocieplenie o 2 st. C może wywołać procesy, zwykle nazywane sprzężeniami, które będą napędzały dalsze ocieplenie, nawet jeśli zatrzymamy emisję gazów cieplarnianych" - mówi główny autor pracy prof. Will Steffen z Australian National University.

Rzecz w tym, że niektóre elementy planety, które obecnie opóźniają ocieplenie, po przekroczeniu pewnego progu temperatur mogą z lawinowym skutkiem zacząć je przyspieszać.

Badacze wymieniają kilka z nich. Wśród nich jest wieczna marzłoć, która przechowuje duże ilości dwutlenku węgla i metanu. Kiedy zacznie topnieć, gazy te będą uwalniały się do atmosfery. Podobnie rzecz się ma z możliwością uwolnienia metanu uwięzionego na dnie oceanów. Na domiar złego, może spaść pochłanianie dwutlenku węgla w oceanach i na lądzie, zwiększyć się może niekorzystna aktywność bakterii w morzach, a lasy tropikalne mogą zacząć wymierać. Towarzyszyć temu będzie zmniejszenie pokrywy śnieżnej na północnej półkuli, redukcja arktycznej, letniej pokrywy lodowej i pokrywy lodowej Antarktydy.

"Te znajdujące się w krytycznym punkcie elementy mogą zadziałać jak kostki domina. Kiedy popchnie się jeden z nich, przewrócą się kolejne. Zatrzymanie tego, przewracającego się domina może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jeśli Ziemia stanie się +planetą-cieplarnią+ niektóre miejsca na ziemi staną się niezdatne do zamieszania" - ostrzega prof. Johan Rockström z Stockholm Resilience Centre.
Poziom oceanów może zdaniem autorów publikacji wzrosnąć nawet o 10-60 m.

"Nie wiemy jeszcze, czy możliwe jest bezpiecznie +zaparkowanie+ klimatu w pobliżu temperatur o 2 st. C wyższych od poziomu przedprzemysłowego, jak przewiduje porozumienie paryskie. Czy też rozpocznie się spadek po równi pochyłej aż do stanu +planety-cieplarni+. Dalsze badania muszą jak najszybciej na te pytania odpowiedzieć" - mówi prof. Joachim Schellnhuber z Potsdam Institute for Climate Impact Research.

Aby zmaksymalizować szanse na uniknięcie katastrofy, zdaniem badaczy konieczne są różnorodne działania obok ograniczania emisji.

Wśród nich naukowcy wymieniają dbanie o stan lasów, lepsze zarządzanie rolnictwem, zachowanie bioróżnorodności czy pracę nad technologiami usuwania dwutlenku węgla z atmosfery i składowania go pod ziemią. Towarzyszyć im będą musiały odpowiednie zmiany społeczne.

"Aby uniknąć tego scenariusza, konieczne jest przekierowanie naszych działań z wykorzystywania systemu Ziemi na zarządzanie nim" - podkreśla prof. Steffen.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 07.08.2018r. 10:10
Bzdury i tyle. Obecny megaglacjał trwa od jakiś 30 mln lat i kiedyś się musi skończyć(jak "drzewiej" bywało). Człowiek razem ze skutkami emisji gazów cieplarnianych ekwiwalentnie dostarcza energii w przeliczeniu na powierzchnię globu w wysokości max 0,2 W/m2( 0,1 W z produkcji energii i spalania , pozostałe 0,1W to efekt pochodzący od gazów cieplarnianych w tym hodowli). Konia z rzędem temu kto udowodni bezspornie że te 0,2W/m2 ma jakiekolwiek mierzalne znaczenie wobec naturalnych fluktuacji pochłaniania energii słonecznej przez powierzchnię globu dochodzącej nawet do 1000 W /m2 - dla przykładu różnica pochłaniania świeżego śniegu , i dajmy na to wody to właśnie ten 1 kW .....co stanowi różnicę 4 rzędów wielkości. Okres ocieplania klimatu zakończy się jak wzrośnie wilgotność atmosfery (chmury odbijają promieniowanie), albo pojawi się zapylenie na skutek aktywności wulkanicznej. Niebagatelne znaczenie ma również rozkład prądów morskich a więc ukształtowanie dna oceanicznego. Z jednej strony pył powoduje topnienie śniegu i lodu a z drugiej ogranicza ilość energii docierającej do powierzchni co już dawno stwierdzono na podstawie analiz historyczno- geologicznych. Amerykanie wycofali sie z programu badań klimatycznych o wartości 10mld $ bo już wiedzą jak "podregulować" klimat - jakby co...... metoda "od siekiery" ale 100% skuteczna : mianowicie wystarczy "połechtać" atomówką jakiś odpowiednio duży (albo lepiej kilka mniejszych) wulkanów i regulacja "jak ta lala". Osobiście uważam ,że nie ma takiej konieczności bo stopienie lądolodu nie nastąpi z dnia na dzień tylko będzie trwało kilkaset lat a ludzie powoli i ewolucyjnie przeniosą swoje siedziby o 80-120 m wyżej - zresztą jak bywało dawniej. Żadna katastrofa nam nie grozi a obecne pustynie zazielenią się dając pracę i żywność dla rosnącej populacji ludzkiej. Oczywiście dynamika pogodowa wzrośnie, pojawi się klimat tropikalny nawet w Europie ale czy to będzie złe ? - nie przypuszczam. Zawsze ocieplenie skutkowało eksplozją życia na ziemi co do różnorodności form i gabarytów a ochłodzenia powodowały redukcję życia i tak się dzieje cyklicznie od samego początku. Pogonić naukowców do jakiś sensowniejszych badań niż macanie klimatu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE