ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lasy ważne dla ograniczenia zmian klimatu
08.08.2018r. 18:59

Próba zastąpienia lasów uprawami roślin służących do produkcji energii z biomasy i późniejsze magazynowanie dwutlenku węgla, może jeszcze bardziej podnosić poziom CO2 w atmosferze - zaobserwowali naukowcy z University of Exeter.

Założeniem koncepcji Biomass Energy with Carbon Capture and Storage (BECCS) jest produkowanie energii z biomasy oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CO2) w ziemi. Niestety, okazuje się, że zamienianie dużych obszarów leśnych na uprawy biomasy na potrzeby BECCS może uwalniać tyle dwutlenku węgla, że wiele gruntów lepiej byłoby zostawić w ich pierwotnym kształcie.

"Większość scenariuszy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na ograniczenie globalnego ocieplenia o mniej niż 2 st. Celsjusza obejmuje BECCS - powiedziała główna autorka badania dr Anna Harper z University of Exeter. - Jednak obszar, na jakim trzeba byłoby uprawiać rośliny na biomasę, musiałby być dwukrotnie większy od Indii".

To zmotywowało naukowców do przyjrzenia się dalszym konsekwencjom tak radykalnej zmiany w użytkowaniu ziemi. W wyniku zastosowania modelowania komputerowego dowiedli oni, że wykorzystywanie BECCS na tak szeroką skalę może doprowadzić do zwiększenia ilości węgla w atmosferze, szczególnie jeśli uprawy mają zastąpić istniejące lasy.

"W niektórych miejscach takie rozwiązanie może być efektywne, ale znaleźliśmy wiele obszarów, na których chronienie lub regeneracja lasów wydaje się być rozsądniejsze" - podkreślił współautor badania dr Tom Powell.
To, jak sprawdzi się BECCS, zależy od takich czynników, jak m.in. wybór roślin na biomasę czy jej przeznaczenie.

Jak dodał prof. Chris Huntingford z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii, badanie pokazuje, że manipulowanie użytkowaniem gruntów może pomóc w zrównoważeniu emisji dwutlenku węgla, ale tylko w niektórych lokalizacjach. "Aby zrealizować postanowienia porozumienia klimatycznego w Paryżu, musimy zarówno zmniejszyć emisje, jak i wdrożyć różne technologie w celu zredukowania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze" - zaznaczył Huntingford.

Opis badania ukazał się w magazynie "Nature Communications".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 09.08.2018r. 12:03
"manipulowanie użytkowaniem gruntów" należy dodać jeszcze instrumenty pochodne i będzie kolejna bańka... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE