ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Piotrem Frąszczakiem, prezesem zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA
09.08.2018r. 10:47

O priorytetach i wyzwaniach stojących przed Kogeneracją opowiada Piotr Frąszczak, prezes zarządu Kogeneracji. Wywiad przeprowadzony dla czasopisma "Energia" wydawanego przez Agencję Promocji Energii.


Jak działania Kogeneracji wpisują się w założenia ogłoszonej w grudniu 2017 r. Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE?

PF: Strategia Ciepłownictwa mówi o czterech kluczowych celach: zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi w co najmniej 2/3 lokalizacji PGE Energia Ciepła do roku 2023, budowie 1000 MW nowych mocy elektrycznych w kogeneracji do 2030 roku, wzroście udziału paliw niskoemisyjnych w miksie paliwowym PGE Energia Ciepła do 50% do 2030 roku oraz redukcji wydatków remontowych źródeł wytwórczych o 10% do roku 2023 w stosunku do 2017. Kogeneracja realizuje tę Strategię poprzez budowę lokalnych systemów kogeneracyjnych oraz modernizację istniejących również źródeł tak, by spełniały one w długoletniej perspektywie mające wejść w życie normy unijne. Rozszerza swoją sieć ciepłowniczą w celu pozyskania nowych klientów, działając też w ten sposób na rzecz likwidacji niskiej emisji. Także budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach jest przykładem realizacji tej Strategii.

Jak ważna jest budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach?

PF: Budowa nowych urządzeń wytwórczych w Siechnicach, gdzie posiadamy nasz drugi po Wrocławiu zakład, Elektrociepłownię Czechnica, to z pewnością najpilniejsze zadanie. Pod koniec kwietnia br. Komitet Sterujący Grupy PGE wyraził zgodę na wyłonienie firmy do realizacji studium wykonalności dla tego projektu. Spośród zaproponowanych dwóch scenariuszy inwestycji zostanie ostatecznie wybrany ten jeden docelowy. Nowa elektrociepłownia będzie nowoczesnym, przyjaznym środowisku źródłem ciepła, które zostanie zbudowane w oparciu o najnowsze technologie. Nowa Czechnica to teraz dla Kogeneracji kluczowy projekt, tym bardziej, że obecny zakład może pracować istniejącymi urządzeniami, na bazie derogacji ciepłowniczych, zaledwie do końca 2022 roku.

Nowa Czechnica to kolejna proekologiczna inwestycja Kogeneracji. Przed dwoma laty w Elektrociepłowni Wrocław z sukcesem zostały zrealizowane projekty, pozwalające na spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu - instalacje odsiarczania i odazotowania kosztowały w sumie 330 mln zł.

PGE Energia Ciepła stawia też na rozwijanie mniejszych źródeł wytwórczych. Co w tym zakresie robi Kogeneracja?

PF: Rozwijamy moc Elektrociepłowni Zawidawie - naszego trzeciego zakładu, zlokalizowanego we Wrocławiu, w dzielnicy Psie Pole. Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji budowy nowego odcinka sieci ciepłowniczej w tym rejonie miasta wraz z przyłączami do budynków zlokalizowanych wzdłuż tej planowanej sieci. Inwestycja ta zostanie w dużej mierze sfinansowana przy wsparciu z Funduszy Europejskich, z Programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-2020", na bazie umowy podpisanej w grudniu 2017 roku z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W czerwcu br. podpisana już została umowa z wykonawcą prac związanych z budową sieci ciepłowniczych w tym rejonie.

Podobne działania, również przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prowadzimy w Siechnicach i Świętej Katarzynie, rozbudowując należącą do nas sieć ciepłowniczą.

Jak zatem widać, stawiamy na rozwój każdego z naszych trzech zakładów produkcyjnych, a skorzystać na tym powinni przede wszystkim mieszkańcy wrocławskiej aglomeracji.

Czy Kogeneracja angażuje się w działania zmierzające do likwidacji źródeł niskiej emisji, czyli pieców węglowych?

PF: Od 2014 roku Kogeneracja realizuje plan uciepłownienia wrocławskich kamienic z wykorzystaniem Programu KAWKA, a od tego roku wspomaga również finansowo przedsięwzięcia realizowane w ramach miejskiego projektu "Wrocławskie dotacje do wymiany pieców". Zgodnie z założeniami programu, po przyłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej Kogeneracja zawiera ze wspólnotą mieszkaniową bezpośrednie umowy sprzedaży ciepła, biorąc wcześniej na siebie budowę i sfinansowanie węzła cieplnego.

Warto podkreślić, że ciepło sieciowe jest najkorzystniejszą alternatywą dla indywidualnych palenisk węglowych, głównych emitentów niskiej emisji, przyczyny smogu. Kogeneracja prowadzi od lat działania edukacyjne w tym zakresie adresowane do zarządców wspólnot mieszkaniowych, szkół oraz mieszkańców. Staramy się działać aktywnie szczególnie tam, gdzie występuje duże skupisko budynków, w których wykorzystywane są paleniska węglowe.

Jaki jest efekt Waszych działań w tym zakresie?

PF: Walka ze smogiem jest naszym wspólnym celem, a wyznacznikiem jej skuteczności będzie z pewnością rosnąca liczba kamienic podłączonych do sieci ciepłowniczej. W 2017 roku, w ramach takich działań, do sieci przyłączonych zostało 16 budynków o łącznej mocy 2,4 MW. W tym roku, w ramach dotacji miejskich oraz z udziałem Kogeneracji, planowane jest przyłączenie kolejnych budynków o łącznej mocy 3,1 MW. Przyłączenie do sieci ciepłowniczej oznacza budowę wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody w budynku i tym samym likwidację ok. 300 indywidualnych pieców, co podniesie komfort życia mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.


Zespół Elektrociepłowni Kogeneracja S.A., należący do Grupy Kapitałowej PGE, jest spółką zależną od PGE Energia Ciepła, lidera linii biznesowej Ciepłownictwo. Kogeneracja produkuje ciepło i energię elektryczną dla ponad połowy mieszkańców Wrocławia przy pomocy nowoczesnych i ekologicznych instalacji. W ramach ogłoszonej Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, Kogeneracja realizuje poszczególne cele Strategii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE