ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reaktory Candu w Chinach będą zasilane paliwem pochodzącym z recyklingu
09.08.2018r. 12:39

Kanadyjska firma SNC - Lavalin będzie dostarczać paliwo dla elektrowni jądrowej Qinshan w prowincji Zhejiang w Chinach, które pochodzi z recyklingu wypalonego paliwa i jest równoważne z uranem naturalnym.

Kanadyjskie przedsiębiorstwo SNC-Lavalin Group Inc. z siedzibą w Montrealu podpisało z chińskim operatorem elektrowni jądrowej Third Qinshan Nuclear Power Company Ltd. (TQNPC) kontrakt o wartości ponad 12 mln C$ na dostawę paliwa typu 37M do bloków nr 1 i 2 EJ Qinshan. Oznacza to pierwsze komercyjne wykorzystanie tego paliwa poza Kanadą.

Paliwo 37M jest mieszaniną uranu zubożonego (depleted uranium - DU) i uranu pochodzącego z przerobu wypalonego paliwa (reprocessed uranium - RepU), które w sumie tworzą paliwo równoważne uranowi naturalnemu Natural Uranium Equivalent (NUE). Technologia produkcji tego paliwa opracowana została wspólnie przez Ontario Power Generation (OPG) i CANDU Owners Group, a jej licencja przekazana do SNC-Lavalin. Przedsiębiorstwo SNC-Lavalin jest projektantem reaktorów CANDU, które eksploatowane są poza Kanadą także w Chinach, Korei Płd., Rumunii, Indiach, Pakistanie i Argentynie.

Reaktory CANDU (Canada deuterium uranium) są reaktorami ciśnieniowymi ciężkowodnymi (PHWR), w których wykorzystywana jest ciężka woda (D2O) zarówno w charakterze moderatora jak i chłodziwa. Zwykle zasilane są paliwem z naturalnego uranu. Kanada i Chiny wykazały, że paliwo NUE może być z powodzeniem stosowane w tych reaktorach, jako substytut naturalnego uranu. Po raz pierwszy paliwo zawierające uran odzyskany z przerobu wypalonego paliwa z lekkowodnych reaktorów ciśnieniowych (PWR) zastosowano w bloku Qinshan-1. W marcu 2010 r. 12 zestawów paliwa NUE zostało załadowanych do reaktora. Próbna praca tego paliwa prowadzona była przez jeden rok.
W sierpniu 2012 roku Candu Energy - spółka zależna SNC - Lavalin, TQNPC, China North Nuclear Fuel Corporation i Nuclear Power Institute of China rozszerzyli ich wspólny projekt, aby zademonstrować możliwość użycia paliwa NUE w obu blokach EJ Qinshan.

Zdaniem ekspertów SNC - Lavalin wymagane jest dokonanie tylko kilku zmian w eksploatowanych obecnie reaktorach Candu, aby stosować w nich paliwo NUE zamiast naturalnego uranu. Pozwoli to Chinom wykorzystywać w charakterze paliwa jądrowego zgromadzone duże zapasy uranu zubożonego i odzyskanego z przerobu paliwa.

"Dzięki temu Chiny będą o krok bliżej do zamknięcia cyklu paliwowego. Technologia paliwa 37M umożliwi lepsze wykorzystanie paliw alternatywnych w istniejących reaktorach Candu. Dwa reaktory Candu pracujące w EJ Qinshan należą do najbardziej wydajnych reaktorów w Chinach i dodawanie paliwa 37M NUE dodatkowo poprawi ich wydajności" - twierdzi Sandy Taylor - dyrektor ds. jądrowych firmy SNV-Lavalin.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE