ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: cele klimatyczne należy wiązać z promocją zrównoważonego wzrostu
09.08.2018r. 12:58

Cele klimatyczne i środowiskowe powinny być powiązane z promocją zrównoważonego, inkluzywnego wzrostu gospodarczego - mówił podczas rozpoczętej w czwartek w Katowicach konferencji "Społeczny Pre_COP24" pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP 24 Michał Kurtyka.

Organizatorami dwudniowej konferencji Społeczny Pre_COP24 są m.in. największe centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Związkowcy przekonują, że powstrzymanie globalnego ocieplenia nie może prowadzić do nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle. Zainicjowana przez nich dyskusja ma pomóc w wypracowaniu wspólnego stanowiska związków i pracodawców przed szczytem klimatycznym COP24, który odbędzie w grudniu w Katowicach.

Kurtyka akcentował w czwartek w Katowicach wagę włączenia się interesariuszy społecznych i gospodarczych w działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska związane z COP24. Jak mówił, Społeczny Pre_COP24 jest okazją do wymiany poglądów nt. ochrony klimatu ujętej od strony społecznej i ekonomicznej.

"Podobnie, jak kwestie klimatu i redukcje emisji, zagadnienia gospodarcze i społeczne powiązane z działaniami klimatycznymi mają bowiem swój wymiar regionalny, krajowy, jak też globalny. I to właśnie w sposób globalny należy postrzegać zagadnienie redukcji emisji - to wyzwanie, przed którym stoimy, jako planeta, nie stoimy jako pojedynczy kraj" - zaakcentował prezydent COP24.

"Należy analizować również skutki na rzecz redukcji, nie tylko w jednym miejscu, ale także we wszystkich innych miejscach stanowiących elementy coraz silniej globalizującej się gospodarki. A właśnie zanieczyszczenie środowiska i emisje są problemem globalnym i należy położyć nacisk na ich globalną, a nie regionalną redukcję. Dlatego też powinniśmy przeciwdziałać m.in. procesom przemieszczania się emisji. Celem nie jest bowiem punktowa, ale globalna redukcja, przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy - takie jest przesłanie porozumienia paryskiego" - mówił Kurtyka.

Jak dodał, zgodnie z agendą ONZ do 2030 r. dotyczącą celu zrównoważonego rozwoju cele klimatyczne i środowiskowe powinny być powiązane z promocją zrównoważonego, inkluzywnego wzrostu gospodarczego, zapewniającego wykorzystanie potencjału ludzkiego i zasobów - przy zachowaniu godnych warunków pracy. "To jest to, co nazywamy sprawiedliwą, a my chcielibyśmy w Polsce nazywać również solidarną transformacją" - zastrzegł wiceminister środowiska.

"Dlatego polityka klimatyczna powinna być związana z polityką inkluzywnego w skali globalnej wzrostu. Nie prowadzić do dyskryminacji społecznej i ekonomicznej gorzej rozwiniętych regionów, utraty konkurencyjności, poszerzania sfery ubóstwa. Elementem ubóstwa energetycznego jest również fakt, że ok. 1,3 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do energii elektrycznej i zaspokojenie tej podstawowej potrzeby - w połączeniu z osiągnięciem celu w zakresie ochrony klimatu - jest zadaniem wymagającym mobilizacji znaczącego potencjału intelektualnego i wykorzystania nowych modeli i motorów wzrostu" - podkreślił Kurtyka.
Jak zaznaczył, uwzględnienie tych wszystkich aspektów wymaga holistycznej wizji człowieka i jego miejsca w świecie. "Znajduje to swoje odzwierciedlenie w nauce kościoła, w nauce katolickiego i papieża Franciszka dotyczącej kwestii środowiska naturalnego i roli zagadnień środowiskowych w rozwoju gospodarczym i społecznym" - wskazał.

Dodał też, że zadanie ochrony klimatu jest zadaniem i wyzwaniem międzypokoleniowym - zasoby ziemi mają służyć również przyszłym pokoleniom. "Dlatego odpowiedzialny i solidarny rozwój to rozwój uwzględniający dobro aktualnych i przyszłych pokoleń oraz rolę człowieka, jako opiekuna ziemi" - zastrzegł prezydent COP24.

"Rozwój nie może być rozwojem bez ograniczeń, rozwojem bez uwzględniania horyzontu czasowego przekraczającego okres życia naszego pokolenia. Z jednej strony część ludzkości cierpi na niedostatek podstawowych produktów koniecznych do życia, a z drugiej marnotrawione są zasoby na skutek bezrefleksyjnego w aspekcie klimatycznym i środowiskowym, a także szerzej: ludzkim, modelu rozwoju" - przypomniał Kurtyka.

Dlatego, jak zdiagnozował, potrzeba nowego podejścia do zagadnień społecznych i ekonomicznych - szeroko, a jednocześnie merytorycznie uwzględniającego aspekt ekologiczny. Wskazał też, że należy wykorzystać takie całościowe podejście w myśleniu o połączeniach, jakie istnieją dziś w środowisku.

"Powinniśmy powiązać redukcje emisji w gospodarce z ochroną i rozwojem naturalnych czynników sprzyjających ochronie klimatu, czyli wzrostem produkcyjności gleb, ochroną bioróżnorodności, poprawą stosunków wodnych, a także zmianom modelu wykorzystania zasobów na system lokalnej i rozproszonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to jednocześnie korzystne środowiskowo, jak też pozwala na ograniczenie nieracjonalnej i nieefektywnej czasem konsumpcji zasobów, co stanowi jeden z problemów naszych czasów" - podkreślił wiceminister środowiska.

W Katowicach zwrócił też uwagę na znaczenie miejsca organizacji COP24. Jak mówił, utrzymujące się znaczenie gospodarcze transformującego się od ponad ćwierćwiecza woj. śląskiego, świadczy o sukcesie tego regionu. "Chcielibyśmy, żeby ten sukces był również wizytówką Polski na COP24" - zaznaczył. Zaakcentował przy tym, że współczesne przeobrażenia regionów przemysłowych na świecie związane są zarówno z rozwojem technologii, jak i rosnącą świadomością wyzwań związanych z ekologią i zmianami klimatycznymi.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE