ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowoczesna apeluje do ministra energii o embargo na węgiel z Donbasu
09.08.2018r. 15:40

Oczekujemy od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego nałożenia embarga na dostawy węgla z Donbasu - powiedziała w czwartek przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zdaniem polityków ugrupowania, Polska uzależnia się od węgla rosyjskiego i wspiera separatystów w Donbasie.

"Jako Nowoczesna oczekujemy od ministra Tchórzewskiego nałożenia embarga na dostawy do Polski węgla z terenu Donbasu. PiS bardzo często mówił o bezpieczeństwie energetycznym Polski, natomiast coraz bardziej polska gospodarka uzależnia się od węgla rosyjskiego. Po gazie jest to kolejny czynnik, który powoduje, że stajemy się uzależnieni od Rosji" - oświadczyła Lubnauer na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz podkreślił, że część węgla, który trafia do Polski, jest wydobywana w Donbasie odebranym przez Rosję Ukrainie. "Uważamy za niedopuszczalne, że Polska finansuje separatystów w Donbasie. Nie mamy wątpliwości, że część tego węgla - przede wszystkim antracyt, który jest wydobywany właśnie w kopalniach Donbasu - trafia do Polski i poprzez to finansujemy broń dla separatystów" - mówił.

Zdaniem polityka, w ten sposób Polska przyczynia się do otwartego konfliktu i do śmierci żołnierzy i cywilów na Ukrainie. "Polska nie może wspierać tego typu działań" - dodał.

Jak ocenił Meysztowicz, "PiS przez trzy lata nas okłamywało mówiąc, że +Polska stoi na węglu+, więc cała energetyka powinna być oparta o Polski węgiel. Okazuje się, że jest oparta, ale o węgiel z Rosji".

Z kolei sekretarz regionu warszawskiego Nowoczesnej Marek Szolc zwrócił uwagę, że w ub.r. Polska sprowadziła ponad 13 mln ton węgla, w tym 9 mln ton węgla z Rosji. "W tym roku idziemy na rekord, bo jeśli utrzymamy obecne tempo, to do końca 2018 r. zaimportujemy prawie 17 mln ton węgla i ponad 10 mln ton węgla z Rosji. Przy krajowym wydobyciu w wysokości ok. 65 mln ton, ta proporcja zagranicznego i rosyjskiego węgla jest bardzo niebezpieczna da naszego bezpieczeństwa energetycznego" - argumentował.
"Trzeba też pamiętać o tym, że węgiel sprowadzany z Rosji trafia prosto do naszych elektrowni, ale dla krajowych odbiorców zostaje tylko niskiej jakości węgiel z polskich kopalni, który następnie jest spalany w milionach +kopciuchów+ na terenie kraju i powoduje gigantyczny smog, z którym rząd nie potrafi sobie poradzić" - mówił Szolc.

W jego ocenie, polityka energetyczna rządu PiS to "jedna wielka porażka", ponieważ "zamiast cieszyć się energią z wiatru i słońca, my uzależnimy się od rosyjskiego węgla".

W środę Tchórzewski został zapytany przez dziennikarzy o sprawę węgla z Donbasu, który trafia do Polski. "Żadnego zagrożenia naszego energetycznego nie ma. Natomiast kwestia jest taka, że poszczególne państwa muszą przestrzegać nałożonych sankcji i pilnować, żeby one były realnie przestrzegane" - podkreślił minister. Jak dodał, "jest to obowiązek naszych służb. Myślę, że nasze służby państwowe odpowiednio reagują na tego typu doniesienia i z tego, co wiem, taka reakcja ma miejsce".

Konflikt w Donbasie wybuchł w 2014 roku, gdy wspierani przez Moskwę separatyści ogłosili tam powstanie dwóch tzw. republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu w regionie zginęło ponad 10 tysięcy osób.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE