ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnictwo OK - powstała inicjatywa promująca odpowiedzialne i nowoczesne górnictwo
09.08.2018r. 17:52

Producenci węgla, firmy kooperujące z górnictwem oraz instytucje naukowe wspierające branżę chcą wspólnie promować bezpieczny, odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, nowoczesny sektor wydobywczy - ma w tym pomóc inicjatywa pod nazwą Górnictwo OK, powołana w czwartek w Katowicach.

Umowę dwunastu firm i instytucji o realizacji tego przedsięwzięcia podpisano podczas czwartkowej konferencji Społeczny Pre_COP24, zorganizowanej w stolicy Górnego Śląska przez trzy największe krajowe centrale związkowe, w ramach przygotowań do grudniowego szczytu klimatycznego COP24.

Pomysł inicjatywy Górnictwo OK zrodził się ponad dwa lata temu - dotąd udało się wypracować 36 wspólnych projektów, podpisano też wiele listów intencyjnych. W czwartek przedsięwzięcie zostało sformalizowane w postaci umowy jego uczestników.

"Dziś, po okresie ratowania polskiego górnictwa i +gaszenia pożarów+ w branży, jesteśmy w stanie powiedzieć, że polskie górnictwo jest OK i może być OK. To oznacza, że jesteśmy dziś w całkowicie innym miejscu niż 2-3 lata temu, kiedy byłoby wielką herezją powiedzieć, że w górnictwie jest dobrze. Dziś, choć nadal jest wiele pytań i krytyki, że może być lepiej (...), rozmawiamy o przyszłości i planach górnictwa" - mówił obecny podczas uroczystego podpisania umowy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wśród głównych celów przedsięwzięcia wskazano m.in. stworzenie i prowadzenie "wspólnej, skutecznej polityki społecznej odpowiedzialności branży, jako nowoczesnej gałęzi przemysłu, strategicznie potrzebnej Polsce i Europie". Jak mówił Tobiszowski, przemysł - w tym górnictwo - musi otwarcie mówić Polakom o tym, czym się zajmuje i jakie realizuje innowacyjne przedsięwzięcia.
"Inicjatywa Górnictwo OK ma służyć m.in. temu, aby przez eventy, informacje, wiarygodne diagnozy, pokazywać, w jakim miejscu jest dziś sektor wydobywczy, w którym Polska ma swój głęboki udział jeśli chodzi o nowoczesność i innowacyjność - to zaczyna być naszą wizytówką w innych częściach świata, gdzie możemy transferować nasze innowacyjne podejście do branży. Z etapu oferowania pracy innym przechodzimy do oferowania naszego know-how" - powiedział wiceszef resortu energii.

W ramach przedsięwzięcia górnicze firmy i instytucje mają nie tylko wymieniać się doświadczeniami w zakresie dobrych praktyk w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu czy ochrony środowiska naturalnego, ale także wdrażać i promować projekty służące opartemu na faktach postrzeganiu górnictwa oraz poprawie sposobu komunikowania się tej branży z otoczeniem.

"Wiele osób uważa górnictwo za branżę schyłkową, która nie ma przyszłości. Postanowiliśmy działać razem, aby zmienić ten nieprawdziwy wizerunek, stawiając sobie cztery główne cele" - wyjaśnił inicjator i koordynator inicjatywy dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wśród głównych celów i dziedzin działania inicjatywy wymienił tworzenie spójnego wizerunku górnictwa, jego komunikowanie na zewnątrz, działania w sferze społecznej odpowiedzialność biznesu oraz wymianę doświadczeń parterów projektu.

Wśród uczestników przedsięwzięcia są m.in. najwięksi polscy producenci węgla: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, a także m.in. grupa Famur oraz uczelnie i instytucje naukowe: wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Główny Instytut Górnictwa, a także Wydawnictwo Górnicze - wydawca m.in. Trybuny Górniczej i branżowego portalu nettg.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE