ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chinach uruchomiono kolejny reaktor AP-1000
10.08.2018r. 12:52

Postępują prace przy budowie elektrowni jądrowej Haiyang w prowincji Shandong w Chinach. W reaktorze AP-1000 zainstalowanym w bloku nr 1 uzyskano po raz pierwszy stan kontrolowanej reakcji łańcuchowej (tzw. stan pierwszej krytyczności), oraz w bloku nr 2 rozpoczęto załadunek paliwa.

Przedstawiciel China State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) ogłosił, że 8 sierpnia br. o godz. 10:42 czasu lokalnego reaktor AP-1000 w bloku nr 1 EJ Haiyang osiągnął stan pierwszej krytyczności. Następnym etapem będzie synchronizacja reaktora z siecią energetyczną i rozpoczęcie testów na małej mocy, a następnie stopniowe jej podnoszenie, aż do uzyskania pełnej mocy projektowej.

Budowę bloku Haiyang-1 rozpoczęto 29 września 2009 roku, a załadunek paliwa rozpoczęto 21 czerwca. Ma on zostać włączony do sieci do końca 2018 roku.

Jest to drugi działający reaktor tego typu na świecie. Należy on do zawansowanych reaktorów generacji III+ i wyposażony jest w innowacyjne pasywne systemy bezpieczeństwa, w których wykorzystywane są naturalne zjawiska występujące w przyrodzie takie jak: siła grawitacji i konwekcja temperaturowa. Filozofia bezpieczeństwa oparta jest na wielu wbudowanych poziomach zabezpieczeń i barier, które skutecznie powstrzymują uwolnienie materiałów promieniotwórczych, nawet w przypadku ciężkiej awarii połączonej ze stopieniem rdzenia reaktora.

SNPTC ogłosił również, że w dniu 8 sierpnia o godz. 15:26 rozpoczęto załadunek 157 zestawów paliwowych do reaktora AP-1000 w bloku Haiyang-2. Jego budowę rozpoczęto 20 czerwca 2010 r. Ma on rozpocząć pracę w przyszłym roku.
We wrześniu 2007 r. firma Westinghouse i jej partner Shaw Group uzyskała zgodę na budowę w Chinach czterech reaktorów AP-1000 - po dwa bloki w dwóch lokalizacjach: Sanmen i Haiyang. Budowę bloku Sanmen-1 rozpoczęto w kwietniu 2009 r., a bliźniaczego bloku Sanmen-2 w grudniu 2009 r.

Reaktor Sanmen-1 był pierwszym reaktorem AP-1000 uruchomionym na świecie. Osiągnął stan pierwszej krytyczności 21 czerwca i został włączony do sieci 30 czerwca br. Do bloku Sanmen-2 zostało już załadowane paliwo i ma on zgodę na rozpoczęcie rozruchu reaktora. Ma on rozpocząć pracę do końca bieżącego roku.

Westinghouse obecnie realizuje budowę sześciu reaktorów AP-1000. Oprócz czterech bloków w Sanmen i Haiyang w Chinach budowane są także dwie jednostki w EJ Vogtle w pobliżu Waynesboro w USA.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE