ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tak odbiorcy energii w Kalifornii zapobiegli blackoutowi
10.08.2018r. 14:51

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, problemy systemu elektroenergetycznego wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na energię oraz ryzyka niewystarczających mocy na skutek upałów to nie tylko problem Europy. W Kalifornii, która ostatnio zetknęła się z taką sytuacją, w uniknięciu blackoutu wyraźnie - i dobrowolnie - pomogli odbiorcy energii.

Jak do tego doszło? Spodziewając się trudnej sytuacji w systemie elektroenergetycznym California Independent System Operator (CAISO), operator ok. 80 proc. systemu elektroenergetycznego walczącej z upałami Kalifornii, w dniu 23 lipca ogłosił tzw. Flex Alert.

Tym terminem określane jest inicjowane przez CAISO wezwanie odbiorców energii do dobrowolnego ograniczania konsumpcji energii w sytuacji, w której występuje ryzyko jej niedoboru. Flex Alert może być ogłaszany czasowo i ograniczany do zagrożonych obszarów sieci elektroenergetycznej.

CAISO ogłasza Flex Alert, wysyłając go do odbiorców za pomocą aplikacji ISO Today, a także korzystając ze swojej strony internetowej oraz Twittera i Facebooka.

Jak się teraz okazuje, po ogłoszeniu takiego alertu przez CAISO w dniu 23 lipca, wyraźnie odpowiedzieli na niego kalifornijscy odbiorcy energii, którzy zgodnie z wytycznymi operatora zredukowali wykorzystanie energii elektrycznej w krytycznych godzinach popołudniowych, miedzy 17 i 21, kiedy w Kalifornii tradycyjnie przypada dobowy szczyt zapotrzebowania na energię.

We wcześniejszych godzinach popołudniowych bardzo pomaga kalifornijskiemu systemowi fotowoltaika. W dniu 24 lipca elektrownie PV w tym stanie około godziny 13 osiągnęły moc 10,25 GW. Później ok. godziny 17, gdy tradycyjnie następuje wzrost popytu na energię na skutek zwiększenia konsumpcji w domach, moc dostarczana przez fotowoltaikę spadła do 7,4 GW, a o godz. 19.30 wynosiła już tylko ok. 1,5 GW.
Flex Alert został utrzymany w dniach 24 i 25 lipca, jak tłumaczył CAISO, na skutek "wysokich temperatur w zachodniej części USA, ograniczonego importu energii, niskich zapasów gazu i ryzyka wybuchy pożarów".

Na dzień 25 lipca CAISO prognozował szczytowe zapotrzebowanie na moc rzędu 49,665 GW, podczas, gdy w tym czasie dostępne miało być 49,633 GW.

W uniknięciu problemów z dostawami energii pomogli, jak się okazuje, zdyscyplinowani kalifornijscy odbiorcy energii, którzy na wezwanie operatora dobrowolnie ograniczyli swoje zużycie.

Jak szacuje CAISO, w dniu 24 lipca ogłoszenie Flex Alert przełożyło się na redukcję zapotrzebowania na moc przez gospodarstwa domowe o 450 MW, a następnego dnia o 540 MW.

Przyjmując, że 1 MW odpowiada zapotrzebowaniu na moc generowanemu przez tysiąc kalifornijskich domów, uzyskana w ramach Flex Alert redukcja popytu była efektem działań podjętych przez około pół miliona kalifornijskich gospodarstw domowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Socyal 12.08.2018r. 18:26
Cud panie? Żaden cud. My też mieliśmy w latach 80-tych stopnie zasilania. Kalifornia może się u nas uczyć. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: niekalifornijczyk 13.08.2018r. 08:22
Ciekawe jest to, że są to ograniczenia dobrowolne, co oznacza postawę iście obywatelską, godną podziwu. A swoją... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-08-2018r. 17:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE