ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: w ochronie klimatu ważne prawo państw do własnej wizji energetyki
10.08.2018r. 17:48 10.08.2018r. 16:45

W dyskusji nt. ochrony klimatu ważne jest zachowanie prawa państw do własnej wizji energetyki - mówił w piątek w Katowicach podczas podsumowania dwudniowej konferencji "Społeczny Pre_COP24", wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Społeczny Pre-COP24" zorganizowały m.in. centrale związkowe, które przekonują, że powstrzymanie globalnego ocieplenia nie może prowadzić do nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle. Zainicjowana przez związki dyskusja ma pomóc w wypracowaniu wspólnego stanowiska związków i pracodawców przed szczytem klimatycznym COP24, który odbędzie w grudniu w Katowicach.

Dziękując uczestnikom Pre_COP24, Tobiszowski uznał, że z tego spotkania przed grudniowym szczytem klimatycznym w świat powinny popłynąć dwie myśli.

"Co wybrzmiało podczas tej konferencji: aby dokonać diagnozy dotychczasowych nakładów (na rzecz ochrony klimatu - PAP) do osiągniętych celów; abyśmy wyszli z prawdziwej, racjonalnej oceny miejsca, w którym teraz jesteśmy" - wskazał wiceminister. "To też padało w kontekście roli, jaką pełnią kraje europejskie, na ile skutecznie oddziałują na zmiany klimatu w kontekście takich krajów, jak Chiny, jak Stany Zjednoczone, gdy te kraje nie przystępują do pewnych ambitnych celów redukcji emisji" - uściślił.

Jak mówił, wraz z ambitnymi celami klimatycznymi z Europy odpływają miejsca pracy - w ślad za opuszczającymi ją emisyjnymi przemysłami. "Czy czasem nie mamy pewnego przewartościowania? Bo rozwój to nie tylko czyste powietrze, ale także prawo do pracy, zasobność obywatelska, możliwość rozwoju gospodarczego: innowacyjnej gospodarki i innowacyjnego przemysłu, z którego kraje europejskie zawsze słynęły" - pytał Tobiszowski. "To oczywiście mocno dotyczy Polski" - dodał.

"Druga myśl, to aby rozmawiać o czystym powietrzu, o klimacie, nie tylko w kontekście redukowania emisji, ale bilansu - czyli także pochłaniania (CO2 - PAP) przez gleby, lasy, torfowiska. Znamy tu technologie kreowania pewnych zasobów leśnych, które mogą pochłaniać nam CO2" - zaznaczył wiceminister energii. Wskazał jednocześnie na potrzebę zachowania w dialogu o ochronie klimatu prawa państw do własnej wizji energetyki.

"Przecież w traktacie mamy zapisane, że każdy kraj Unii Europejskiej ma prawo do swojej drogi - miksu energetycznego. Tutaj padało więc to określenie - polska droga. Myślę, że jesteśmy gotowi, żeby tu ją zaprezentować. (...) I co jest ważne, chyba od 1989 r. nie było momentu w Polsce, abyśmy byli tak zjednoczeni w Polsce, tak połączeni - poprzez dwa-trzy lata dyskusji nad wizją polskiej gospodarki, przemysłu. Mam tu na myśli i stronę społeczną, pracodawców, także prywatnych, naukowców. Jest pewna szeroka zgodność, co do wizji gospodarki i energetyki Polski i stąd jesteśmy uprawnieni, by mówić o polskiej drodze" - ocenił Tobiszowski.
Szef Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała akcentował, że od lat polskie związki podkreślały potrzebę dowartościowania węgla, który długo jeszcze będzie podstawowym składnikiem miksu energetycznego. Organizowany w Katowicach COP24 związki traktują jako dobry moment, by ocieplić wizerunek tego paliwa, poprzez pokazywanie, że nie musi ono stać w sprzeczności z celami klimatycznymi - zapewniając także czystą energię.

Tadeusz Ryśnik z Solidarności akcentował, że wszelkim poczynaniom w sprawach klimatycznych powinien towarzyszyć zdrowy rozsądek - uwzględniający, że warunkiem obniżenia emisji CO2, zapobiegania zmianom klimatu, jest rozwój ekonomiczny państwa. "Ta teza została wpisana w naszym stanowisku i ją uważamy za główną" - podkreślił Ryśnik.

"Należy unikać dyskryminacji państw, których gospodarki są szczególnie uzależnione od produkcji i użytkowania paliw kopalnych i innych produktów, którym w procesie wytwarzania towarzyszy znaczna procesowa lub paliwowa emisja CO2" - cytował jeden z zapisów nieudostępnionego jeszcze stanowiska, mającego być jednym z efektów Pre-COP24, związkowiec.

Wtórował mu szef związku Kadra Dariusz Trzcionka, zapowiadający dalsze starania na rzecz przekonywania krajów, które będą pracowały podczas COP24 w Katowicach, że "każdy (kraj - PAP) ma prawo do swobodnego wyboru drogi i kierunku rozwoju swojego przemysłu tak, aby zabezpieczyć energetycznie własny kraj i obywateli przy zabezpieczeniu możliwości zrównoważonego rozwoju dla wszystkich". "Stoimy na stanowisku i pokazaliśmy to na tej konferencji, że można paliwo kopalne spalać bardzo ekologicznie i czysto, tylko potrzebne są nam czas i nakłady na modernizację naszego przemysłu energetycznego" - podkreślił Trzcionka.

Na podsumowującej "Społeczny Pre_COP24" konferencji prasowej wystąpili także m.in. związkowcy z Zimbabwe Energy Workers Union (ZEWU). Jak mówił odpowiedzialny w tym związku za edukację, szkolenie i sprawy związane z bezpieczeństwem Nqabeni Nkala, borykające się z brakiem energii Zimbabwe jest zmuszone do eksploatacji elektrowni węglowych.

Nkala zapewnił, że choć w tym kraju węgiel ma dominującą pozycję w miksie energetycznym, brana jest pod uwagę redukcja emisji CO2, wobec zmian klimatu, a udział węgla będzie stopniowo spadał, wobec szybszego wzrostu źródeł odnawialnych, m.in. wodnych. Związkowiec z ZEWU przestrzegł jednocześnie, że najbardziej na zmiany wynikające z polityki klimatycznej narażeni są najbiedniejsi.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zbych 11.08.2018r. 10:01
Pan Tobiszowski mam wrazenie jest przedstawicielem lobby gorniczo-zwiazkowego a nie rzadu Polskiego. Caly sens tej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-08-2018r. 15:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uert 11.08.2018r. 13:07
Czyta to sie jako za PZPR i PRL. Górnictwo to nie pomysł na miejsca pracy. A póki co to prowadzi do katastrofy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-08-2018r. 08:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: podatnik 12.08.2018r. 11:07
Niech związkowcy powiedzą za jaką kasę został odbyła się dwudniowy ich spęd pre cop 24.Bo jak za pieniądze z budżetu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE