ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

FT: Węgiel solą w oku niemieckiej Wielkiej Koalicji
13.08.2018r. 16:49

Niemiecki rząd zapowiedział, że do końca roku powstanie plan całkowitej dekarbonizacji. Będzie to miało wpływ na politykę energetyczną całej Unii Europejskiej, ponieważ będzie to dowód na to, że słowa unijnego komisarza ds. energii i klimatu Miguela Arras Cañete o redukcji emisji o 45 procent do 2030 roku (względem 1990 roku) mogą być brane na poważnie - podaje Financial Times, na który powołuje się BiznesAlert.pl.

Gazeta podaje, że oficjalna deklaracja niemieckiego rządu o odejściu od węgla położyłaby większą presję na kraje takie jak Polska czy Czechy, które wciąż w dużym stopniu opierają swój miks energetyczny na tym źródle. - Jeśli transformacja energetyczna będzie starannie zapanowana, to w ramach międzynarodowej współpracy może udać się zapewnić szybki wzrost znaczenia dla źródeł odnawialnych i gazu, które mogłyby docelowo zastąpić węgiel i atom - czytamy.

Jednak niemiecka komisja węglowa rozrosła się do kolosalnych rozmiarów - zasiadają w niej liczni przedstawiciele Bundestagu, rządu, "węglowych" landów, sektora górniczego i organizacji ekologicznych. Przez 200 lat górnictwo współtworzyło niemiecki przemysł i na stałe wpisało się w gospodarkę całych regionów. Branża od dwudziestu lat sprzeciwia się transformacji energetycznej (niem. Energiewende), a jej pozycja w Niemczech jest o wiele silniejsza niż na przykład we Francji czy Wielkiej Brytanii. I tak, Niemcy co roku wydobywają 170 milionów ton węgla brunatnego, który razem z kamiennym stanowił ponad jedną trzecią niemieckiego miksu energetycznego. Sektor węgla brunatnego zatrudnia 20 tysięcy pracowników, a kamiennego kolejne 12 tysięcy. Kolejne tysiące zatrudnione jest w branżach pokrewnych.
Górnictwo jest też solą w oku niemieckiej Wielkiej Koalicji, ponieważ socjaldemokraci cieszą się dużą popularnością w węglowych landach, a w obliczu spadku popularności kosztem radykałów z Alternatywy dla Niemiec (AfD) nie mogą sobie pozwolić na dalszą utratę wyborców. To wszystko studzi entuzjazm entuzjastów zmian. Opóźnienie prac komisji węglowej opóźni cały projekt Energiewende, a co za tym idzie - reputację Niemiec jako lidera europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 13.08.2018r. 17:22
Ciekawe co na to nasz rząd na ten niemiecki plan całkowitej dekarbonizacji?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 15-08-2018r. 20:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 13.08.2018r. 17:57
Niemcy likwidują energetykę jądrową czyli ponad 20% produkcji, jak zlikwidują węglową czyli 50% produkcji, to trzeba... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-08-2018r. 21:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE